آمار بازدیدکنندگان سایت

02663265
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
430
576
1705
26348
37151
2663265

آی‌پی شما: 54.208.73.179
امروز: ساعت

آسیب های جامعه ی انسانی و جامعه ی جنگلی


مقامات کشور مستحضر باشند؛ به طور قطع در دو جامعه انسانی و جامعه ی جنگلی، آسیب شناسی

 

آسیب های جامعه ی انسانی و جامعه ی جنگلی

مقامات کشور مستحضر باشند؛ به طور قطع در دو جامعه انسانی و جامعه ی جنگلی، آسیب شناسی را رها کردند و برای رفع آسیب ها و همچنین افزایش مقاومت، شاید هیچ کاری نمی کنند !

آسیب چیست ؟ آستانه آسیب پذیری کجاست ؟ آسیب پذیری چگونه اتفاق می افتد ؟

به طور اعم سه عامل سبب بروز آسیب پذیری می شود، اولین عامل الرژی یا حساسیت است و دومین عامل پاشنه آشیل و عیب و نقص است و عامل سوم، توانمندی مهاجم در شناخت الرژی و پاشنه آشیل و همچنین امکان دسترسی به ناحیه نقص است. بنابراین دشمن چقدر از این سه عامل می داند، می تواند آستانه آسیب پذیری هر جامعه محسوب شود.   

قرن ۲۱ در دهه دوم با ظهور ترامپیسم درس های بزرگی به جامعه جهانی داد ! البته بسیاری از مقامات ایران که سعی نمی کنند اطلب العلم ولو بالصین را از شریعت نبی مکرم اسلام به درستی به اجرا بگذارند، در این کلاس تاریخی حضور دارند، تکان می خورند ! اما نسبت به علت تکانه ها توجه ندارند. ! سرگردانی ما مردم نیز نشان از عدم درس آموخته های برخی مقامات دارد.

تحریم ایران چهل ساله شد و واژه هایی چون مقاومت - تاب آوری - خودکفایی و استقلال را مشتبه شد، اما برخی کشورهای جهان درست درس گرفتند و به همراه هم، به چند جانبه گری می اندیشند و باور دارند مسائل را باید بین المللی دنبال نمود.

تصور درستی نیست که بگویند؛ انتخاب مردم است. آنچه از کف جامعه بر می خیزد متاثر از دلار و ریالی است که لیدرها گرفتند و با تعیین شعارهایی کف جامعه را به همان سو سوق دادند که خود متنعم شده اند. بی تردید آسیب های جامعه ی انسانی ناشی از مهاجرت و مهاجرت ناشی از محرومیت و محرومیت ناشی از راهبردها و سیاست های اجرایی نادرست و غیر منطبق با واقعیاتِ هر جغرافیای سیاسی است. همچنانکه طبق پیش داوری ها همان مهاجرین در امریکا، نتیجه انتخابات را تعیین کرده اند.

مقایسه ی جامعه ی انسانی و جامعه ی جنگلی در بسیاری موارد نتیجه تاسف بر انگیز دارد. زیرا آسیب های جامعه ی جنگلی علاوه بر بلایای طبیعی، بیشتر ناشی از معیشت انسانی، دو سویه و ویرانگرتر جامعه انسانی را به سمت فقیرتر شدن سوق می دهد و هر چه جامعه ی جنگلی، گونه های اصلی خود را از دست بدهد و گونه های مهاجم را جانشین کند، تاب آوری و ارزش های قابل تقویم مادی و همچنین کارکردهای غیر قابل تقویم خود را کاهش می دهد.

شناسایی آسیب های جامعه ی جنگلی فقط در جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی در قالب مطالعات دوره ای ارزیابی کمی کیفی جنگل های شمال، دارای سابقه ی مطالعه دوره ای است و ۱۴ نوع آسیب درختان مطالعه و دسته بندی شد، اما متاسفانه این مطالعه بر روی درختچه ها و بوته ها و پوشش علفی کف جنگل بسط نیافت. کف جنگل های هیرکانی را باید با وجود همه ی فشارهای ناشی از تخریب، قهرمان حفظ گونه های معرفِ جامعه ي جنگلی محسوب نمود.

جامعه انسانی و جامعه جنگلی در دوره ی ترامپیسم آسیب های اقتصادی جدی را تحمل نمودند، اما در جامعه ی جنگلی یک آسیب جدی تر ناشی از خود تحریمی، به فروپاشی اقتصاد جنگل منتهی شد. قراردادهای دهساله فسخ شد و مدیریت جنگل در حالی محتاج تنظیم قرارداد یکساله برای حفاظت و نگهداری گردبد، که باید برای بودجه مرتبط با قرارداد یکساله از دولت بودجه دریافت می کرد ! به عبارت دیگر مدیریت جنگل با شریک اقتصادی خود قهر کرد، مشابه همان کاری که طرف های قرارداد خارجی در پروژه های ناحیه مکران کرده اند.

جلب سرمایه گذار خارجی در کشورها بسیار با اهمیت است، اما در ایران به موازات فرار سرمایه که بدان اهمیت نمی دهند، جلب سرمایه گذار خارجی نیز به قدری ناچیز است که شرکت ها به محض آشفتگی در سیاست اجرایی ملی یا منطقه ای یا جهانی، عملیات را محدود یا متوقف نموده و کارگاه را ترک و قراردادها را به این دلیل اقاله می کنند، که از گذشته هیچ رسوب و سببیّتی ندارند، تا موجبی برای بقا یا متضمن رعایت قراردادهای متقابل باشد. به خبر مرتبط با شرکت پتریش پترلیوم برای میدان گازی رام تمرکز کنید. «#اجازهـمحدودـامریکا»

آسیب های جامعه ی انسانی متاثر از سیاست و اقتصاد است و بر جامعه ی جنگلی به طرق مختلف، تاثیر سوء سنگین تر بجا می گذارد. عدم اختصاص بودجه برای اجرای قانون استراحت جنگل در مراقبت و نگهداری طرح ها نیز به همین دلیل رخ داده که مدیریت جنگل، شریک اقتصادی دولت نبود.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم