آمار بازدیدکنندگان سایت

02597017
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
264
1068
7749
34329
43265
2597017

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

سرعت صوت تخریب جنگل

وقتی شاخص قدرت انتقال صدا تعیین گردد چه فرقی می کند بنویسید سرعت سوت یا بنویسد سرعت صوت !

 

سرعت صوت تخریب جنگل

 

وقتی شاخصِ قدرت انتقال صدا تعیین گردد، چه فرقی می کند بنویسید سرعت سوت یا بنویسد سرعت صوت ! سوت فقط ابزاری برای انتقال قدرت صوتِ یک پلیس یا یک داور مسابقه است.

ناپایداری توسعه را می توان در این عبارت ها کنکاش نمود. شنیده اید که می گویند  "طرف جایی نمی خوابه که آب زیرش بره" اکنون لحاف همه ی ما توی آبه !

در چهار دهه گذشته همه ی مقامات به هر شکلی در امور مختلف کشور، بر کمیت ها متمرکز و کمتر به کیفیت ها اهمیت داده اند. در کنار چنین وضعیتی باید سرعت رشد و توسعه را منظور و ملحوظ نظر قرار داد و اذعان نمود که سرعت تبادل اطلاعات نیز به سرعت صوت بود. به عنوان مثال؛ اگر توان و قدرت تخریب یک مخرب در جنگل به سرعت صوت است، کنترل این عامل مخرب نیز با برداشت صدا و تصویرش و انتشار انلاین و حتی افلاین آن در فضای مجازی نیز به سرعت صوت است.

چند شیفته شدن مدارس را نیز نباید از یاد ببریم که برآیندی از تبلور تعداد موالید در کشور بود و اکنون عمر متوسط ۱۰ سال پیر تر شد. ساختمان دانشکده ها - تعداد کلاس ها - تعداد دانشجوها افزایش یافت، اما اگر به از دست رفته هایی چون تحصیل و پرورش سرمایه انسانی توجه کنیم، دستاوردهای ناشی از ان کمیت ها، اکنون کشور را با افزایش صاحبان مدرک دکتری اما بیکار مواجه کرد !

 گسترش سطح شهرها را باشتباه توسعه شهرها نوشتند و کاربری بهترین اراضی آبی کم شیب را تغییر دادند و بر خلاف شعار خودکفایی و استقلال، تولید کننده های ساکن در روستاها به قدری در محرومیت عدم دریافت یارانه تولید و تضمین خرید تولیدات لولیدند که فرار را بر قرار ترجیح دادند تا از مزیتی که دولت ها به مصرف کنندگان ساکن در شهرها و یارانه کالاهای مصرفی می دادند، برخوردار شوند.

چهل سال قانون حفظ و گسترش فضای سبز کشور مصوب ۵۴ در ابتدای انقلاب ابطال شد، سی سال قبل قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرهای کشور احساس نیاز و تصویب شد و در این دهه به سرعت صوت، نیازِ به فضای سبز و پوشش جنگلی به قدری سایه ی سنگین بر استمرار حیات انداخت که منجر به توقف بهره برداری و تعطیلی طرح های جنگلداری شد. 

کلمه طرح جایگزین در بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه توسعه ششم، بتدریج می رود تا به علائم پاشنه آشیل ایده ها و وهم ها مبدل شود. بی تردید همان هاییکه چنان کلمه هایی را از روی عدم وقوف بر روی میز سازمان جنگل ها نهادند، به مانند همان دانش آموزیکه به جای نوشتن کلمه ی مار، با کشیدن عکسی از مار املاء نوشت، اکنون نه فقط از نتایج تصحیح آن کلمات، بلکه حتی از شکل مار خود کشیده نیز بیمناک است. 

عروسک مدیریت جنگل های کشور، سراپا ناپایدار است. زیرا با فسخ قراردادهای دهساله نشان داده اند، به هیچ قراردادی پایبندی ندارند، آنوقت یک تعداد معدود دانشمند دنبال ایجاد مدیریت پایدار در جنگل ها هستند و می خواهند برای عروسک کر و کور و شلی، گیس بگذارند که کل نباشد، اما برای معرفی چنان موفقیتی، با محدودیت الزام به رعایت حجاب مواجه شدند و نمی دانند چگونه به آحاد جامعه بگویند که عروسکشان کل نیست!.

بحران های در جنگل را جدید نمی گیرند !!!

بحران ها همان انواع خطر ناشی از عوامل زنده و غیر زنده ی جنگل ها هستند که در عین بی توجهی به بحران تبدیل می شوند و منشاء انسانی، یا منشاء غیر انسانی دارند.

 کنترل عوامل تخریب جنگل نه فقط به تدوین برنامه ی ملی و جامع، بلکه به ابزار اجرای مناسب چون؛ ساختار تشکیلاتی - قوانین مناسب - بودجه کافی نیاز دارد. که به سرعت صوت ایده ی تنفس و توقف و استراحت جنگل را کنار زد و احساس نیاز شد زیرا خروجی و برونداد قابل اندازه گیری و محاسبه و ارزیابی دارد،.

در دهه اخیر با ظهور رفتار پوپولیستی مدیریت منوط به قدرت خلق شعارها و با شعور بازی کردن ها - به وعده دادن ها و امید کاذب ایجاد کردن ها خلاصه شد، خروجی و برونداد چنین مدیریتی فقط خرید زمان برای بقا بر مسند قدرت تا درک واقعیت ها بر حسب آزمون و خطاهای مکرر است.

مدیریت جنگل ها باید بر پایه چهار محور دانش بنیانی چون؛  مدیریت بحران، افزایش ضریب حفاظتی، احیا و توسعه و استفاده از توان و ظرفیت‌ بخش غیر دولتی، بنیان نهاده شود. دلسوزان پوشش جنگلی کشور به سوت این نیاز، باید پر قدرت بدمند تا با صدایی هر چه رساتر، به گوش بازیگران فعال حفظ جنگل ها برسد.

یادمان نرود صوت ها به سرعت جابجا می شوند ! صوت ها زنده اند و نمی میرند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم