آمار بازدیدکنندگان سایت

02597032
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
279
1068
7764
34344
43265
2597032

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

جنگل های کهن با درختانی پیر

جنگل های با شکوه ناحیه ی رویشی هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی تاریخچه ی کهنی دارد و البته به موازات...

 

جنگل های کهن با درختانی پیر

جنگل های با شکوه ناحیه ی رویشی هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی تاریخچه ی کهنی دارد و البته به موازات این تاریخچه ی پیدایش، مشکلات اجتماعی اقتصادی مزمنی نیز دارد که تا قبل از ملی شدن جنگل ها، هیچ سابقه ی بحث و بررسی ندارد.

راهبرد و سیاست اجرایی استراحت جنگل مبتنی بر برنامه ی پنجساله ششم، با نگهداری درختان مسن و قطور و با وجود تعلیف و دام گرانی و همچنین فقدان برنامه ی احیا و تجدیدپذیری، عملاً مدیریت جنگل های کهن را به مدیریت جنگل های پیر تبدیل می کند. چنین جنگل هایی با درختان پیر با درجه ی آسیب پذیری بیشتری در برابر عوامل جوی خسارت بیشری به جا می گذارند و ناپایداری را تشدید می کنند.

چگونه می توان جنگل های کهن و با شکوه را میراث طبیعی محسوب نمود و در عین حال، راهبرد و سیاست اجرایی مدیریت آن جنگل ها را، با نگهداری درختان پیر رو به زوال تدوین نمود.

 در این بخش از یادداشت توجه مخاطبین را به نظر جناب دکتر مظفر شیروانی، مشاور بین المللی و متخصص مجرب در حفاظت جنگل از کشور اتریش جلب می کنم که فرمودند:

"" همانطوریکه شما خودتان هم کاملا مستحضر هستید  اولا وقتی ما از قدمت جنگل های ۳ میلیون ساله صحبت می‌کنیم این بدین معنا نیست که همه درختان قطور جنگل نیز ۳ میلیون سال عمر دارند، درختان نیز مانند همه موجودات زنده یک رشد طولی و یک رشد قطری محدود دارند. در مورد انسان ها و حیوانات نیز تقریبا همین شباهت ها دیده می شود.

درختان زمانیکه به حداکثر رشد قطری و طولی می رسند، با افزایش سن قدرت زاد آوری آنها کم می شود، یعنی «تولید اندک بذور با قوه نامیه ناچیز» کاهش یافته و از بین می رود. گستردگی تاج این درختان باعث انبوهی و تاریک شدن جنگل می گردد و موانع زیادی را برای استقرار زاد آوری طبیعی و جلوگیری از رشد درختان جوان فراهم می سازند. از سوی دیگر درختان قطور اگر درخت اصلی و یا همراه تیپ جنگلی باشند، چون در اشکوب بالایی جنگل قرار می گیرند، تاج این درختان نیز دایم در معرض عوامل مختلف زنده و غیره زنده با انواع تهدیدات مواجه خواهد شد. سرشکستگی تاج آنها باعث ورود عوامل بیماری زا و بیمار شدن را فراهم می سازند.

همانطوریکه در جوامع انسانی و حتی حیوانی با گذشت زمان افراد پیر و فرتوت باید جای خودشان را به افراد جوان بسپارند، بنابراین خشکیدن و شکستن و افتادن درختان قطور دور از ذهن نیست. این ویژگی در توالی جنگل یک راز نهفته است و باید همگام با طبیعت حرکت نمود.

جنگلشناسان با درک صحیح از این واقعیت طبیعی، تلاش لازم خود را به منظور فراهم ساختن زمینه های مناسب برای استقرار زادآوری طبیعی، یعنی جایگزینی درختان جوان به عوض درختان پیر و فرتوت بعمل می آورند.  یکی از موارد مورد علاقه دانشمندان به تحقیق بیشتر در جنگل ها، پی بردن به این قوانین طبیعی و بکار بردن آنها در جامعه انسانی است. """

اما واقعیت این است که حجم درخت متوسط در بهره برداری ها از طرح های جنگلداری سابق همان حجم درخت متوسط حاصل از مطالعات دوره ای « ۲،۴ متر مکعب» بود. زیرا بیشتر دخالت ها نه دقیقاً بر اساس شیوه اجرایی مصوب، بلکه به دلیل آسیب های موجود درختان، در بین هر گردش «مدت» با انحراف به سمت برش بهداشتی و شکسته افتاده همراه می شد و حجم درخت متوسط در پروانه قطع ها در هر طرحی که بیشترین انحراف را داشت، بالاتر از ۲،۴ افزایش می یافت.

اگر عملیات پرورشی در راستای اصلاح ساختار به اجرا گذاشته می شد، حجم درخت متوسط هر پروانه قطع کاهش می یافت. در بحث بهره برداری درختان شکسته افتاده نیز اگر، ضایعات ناشی از سقوط قهری و طبیعی درختان پیر را تفکیک کنیم، بی تردید حجم درخت متوسط بهره برداری درختان شکسته افتاده موهوم، بسیار بالاتر و نزدیک به دو تا سه برابر حجم درخت متوسط خواهد بود، زیرا درختان پیر و قطور و آسیب دیده، احتمال سقوط بیشتری دارند.

اگر به بهداشت محیط جنگل ها اهمیت ندهیم، رفتارمان در حفاظت از جنگل ها بی سرانجام و نتیجه خواهد بود

برداشت درختان شکسته افتاده عین حفاظت از جنگل است، اما مادامیکه  مدیریت متداول برداشت چوب از جنگل تغییر نکند، هر گونه پیشنهادی بر خلاف استراحت جنگل و به معنای ادامه اجرای طرح های سابق خواهد بود که هرگز توصیه نمی شود.

یادمان باشد؛ با درختان پیر و رو به زوال جنگل های مسن خواهیم داشت ! نیابد مدیریت پایدار برای جنگل های کهن و با شکوه هیرکانی را با مدیریت جنگل های مسن مشتبه نمود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم