آمار بازدیدکنندگان سایت

02773606
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
889
1414
4384
30319
31536
2773606

آی‌پی شما: 3.238.88.35
امروز: ساعت

چرا جنگل‌ها برنامه ندارند ؟

تلاش برای نجات جنگل های در زیر آوار مانده ی ایده ها و سلایق، زمانی اثر بخش است که به تناسب مواد و مصالح آوار ...

 

چرا جنگل‌ها برنامه ندارند ؟

تلاش برای نجات جنگل های در زیر آوار مانده ی ایده ها و سلایق، زمانی اثر بخش است که به تناسب مواد و مصالح آوار شده، ابزار امداد و نجات آواربرداری فراهم شود.

با ملاحظه ی ضعف و ناتوانی گذشته، باید بر ضعف و ناتوانی موجود متمرکز شد. پس از اجلاس سران زمین در ۱۹۹۰ توصیه های اکید فائو و مجمع بین الملل جنگل، تهیه برنامه ملی جنگل بود و در ایران به موجب قرارداد شماره ۱۱۰۲۲/۴/۸۸ تاریخ ۱۰/۱۲/۱۳۸۸یک نقشه راه برنامه ملی تهیه و ارائه شد که هرگز تصویب نگردید، اما مبالغ قرارداد پرداخت شد.

افکار عمومی در این روزها از مدیریت جنگل های کشور مطالباتی را به درستی بیان  کرده و می گوید. "جنگل‌های شمال متعلق به تمام ملت ایران است و هر کس بر صندلی معاونت امور جنگل تکیه زند، باید پاسخگوی ایرانیان باشد و بگوید که چه برنامه‌ای برای جنگل‌های ایران دارد."

چند سالی است که در کشور ایده ها و سلایق مختلفی مطرح می شود. اما هیچ برنامه ی قابل ارائه ای برای جنگل ها وجود ندارد. اکنون همه ی اهتمام مسئولین, به شعار دادن و امید دادن ها معطوف است. این سیاست اجرایی مسئولین دو نکته عطف دارد، که ضمن خرید زمان تا دولت بعدی و مذاکره تا رفع تحریم، چشم اندازش رونق اقتصادی حاصل از فروش و درآمد نفتی و اختصاص بودجه نفتی برای حفاظت از جنگل ها است، نه سیاست های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درونزای جنگل !.

اما برنامه ملی جنگل به این دلیل یک امر پیچیده است که به موجب آن، راهبردها و سياست های اجرایی در چارچوب علمي و دانش جنگلداری بازنگری می شوند، بدین ترتیب مدیریت جنگل ضمن تغییر و تحول بنیانی در عرصه و اعیان جنگل ها، با طیف و دامنه ی وسیعی از مطالبات مواجه می شود و ظرفش به این دلیل از تاب آوری می افتد و کار را رها می کند، که ساختار تشکیلاتی هم ارز ندارد. 

اکنون حتی مشخص نیست، دامنه ی شمول واژه هایی چون؛ ذینفعان - دست اندرکاران - گروداران را چه کسی یا چه مرجعی و بر چه اساسی و چگونه باید تعیین کند و مرز توسعه مشارکت مردمی کجاست.؟  بی تردید راهبرد و سیاست اجرایی تنها در همین زمینه بازنگری شود، می تواند بر آسیب جدی اجتماعی تامل نموده و جنگلداری اجتماع محور را تبیین کند و جنگلداری را از تک محصولی به چند محصولی سوق دهد. بی تردید در این صورت ساماندهی بهره برداری های عرفی و سنتی به کاهش میزان بهره برداری منجر می شود و اهداف افزایش بهره وری را نمایان می کند و می تواند شالوده و بنیانی برای حکمرانی خوب در مدیریت جنگل باشد.

با حفظ احترام به همه ی دیدگاه و نظرات، بنده بر نظرات سال ۹۴ خود اصرار دارم که مدیریت جنگل هرگز نباید دوران گذار و انتقال را به اختلال منتهی کند. گفتم با اختلال دوره گذار، فروپاشی نظام نظارتی خواهیم داشت ! اکنون همه ی ذینفعان باور کنند که چشم جنگل در نتیجه ی زیر ابرو گرفتن ناشیانه کور شد. این وضعیت شوم است، رسیدن به اجماع نظر در این وضعیت یک امر محالی است. مگر اینکه همه ی ذینفعان به ضرس قاطع اعلام کنند؛ جنگلداری کلاسیک را قبول دارند و از طریق آن به زبان مشترک و قابل فهم می رسند، نه اکولوژی جنگل و نه صرفا بهره برداری از سایر کارکردهای جنگل !

عین جهل است که عامل مؤثر را به عامل متاثر تبدیل کنیم !  تغییر اقلیم نتیجه ی پدیده گرمایش زمین، منوط به وجود و میزان روند افزایش انتشار گازهای گلخانه ای است. ولی موتور درختان جنگلی با جذب گازکربنیک روشن می شود و فرایند تولید اکسیژن، زمانی با حداکثر عملکرد مواجه می شود که شادابی و جوانی هر درخت جنگلی بستر سوخت و ساز و ترسیب را فراهم کند.

بزرگترین ضعف دانشمندان دانش جنگلداری در این نکته مستتر است که آنها به هر دلیلی نتوانسته اند در آگاهی بخشی به افکار عمومی به نحوی همت گمارند، که بحث "کنترل روند تولید و انتشار گازهای گلخانه ای"با بحث "کنترل روند جذب گازهای گلخانه ای"برای افکار عمومی مشتبه نشود.

ایده و فکر اکولوژیستی دایر به مسن کردن و نگهداری پایه های مسن ها در جنگل و زندگی کردن با تاریخ و ثبت کردن جنگل به عنوان میراث فرهنگی و وقفی است که در جغرافیای دارای ویژگی پویایی و دینامیکی محیط جنگل ناحیه رویشی هیرکانی سازگار نیست و قطعا عامل مؤثر در ترسیب کربن را به عامل متاثر تبدیل می کند.

هنگامیکه نمی توان انسجامی برای توان افزایی در سطح ملی برای تهیه برنامه ملی جنگل ایجاد نمود و توان ها تا این حد تنزل یافت، ذینفعان و افکار عمومی باید انتظاراتشان را محدود کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم