آمار بازدیدکنندگان سایت

02597038
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
285
1068
7770
34350
43265
2597038

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

ملامت در اداره کردن جنگل ها

اگر عوامل تخریب در جنگل رها شده اند، خودتان را ملامت کنید ! جنگل زدایی پیامد محسوب کنید ! هم انسان و هم دام

 

ملامت در اداره کردن جنگل ها

 

اگر عوامل تخریب در جنگل رها شده اند، خودتان را ملامت کنید ! جنگل زدایی را باید پیامد محسوب کنید ! هم انسان و هم دام هر دو بی برنامه در جنگل به امان خدا رها شده اند. هیچیک از این دو عامل تخریب جنگل نمی توانند بدون جنگل ادامه حیات داشته باشند. به تعبیر دیگر این دو نه تنها با وجود جنگل مخالف نیستند، بلکه از قضا هرگز قادر به ادامه زندگی در محیط خارج از جنگل نیستند.

من با شنیدن عبارت بهره برداری خط قرمز سازمان است به سادگی می بینم مدیریتی برای جنگل اصرار می ورزد که پله های ساختمان مدیریت جنگل را بر خلاف عرف متعارف از پایین بشوید !

بهره برداری مجاز و قانونی متوقف شد. همه ی مردم نسبت به اجرای چنان تصمیم قانونی یقین دارند. اما بهره برداری غیر مجاز و غیر قانونی از جنگل تشدید شد و جاری است، مردم هر روز و هر شب مشاهده می کنند و مسئولان مرتبط یقین کنند، این حقایق را کتمان نکنند. بهره برداری از نگاه حاکمیت روی صفحه کاغذ متوقف است نه در عرصه جنگل !

نباید چشم ها را بر واقعیت های موجود بست ! با اجرای بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه توسعه ششم، کارشناسان جنگل شاهد وقوع چند اتفاق با اهمیت در جنگل و مدیریت جنگل هستند.

الف ؛ برنامه ی جنگل های هیرکانی با توقف بهره برداری مختل شد

ب ؛ پس از فسخ قرارداد اجرای طرح با مجریان طرح های جنگلداری، تعطیلی طرح ها اتفاق افتاد.

ج ؛ به لحاظ اینکه ابزار مالی تعریف شده برای استراحت جنگل، غیر قابل انجام است، انجام همه ی کارهای مراقبت و نگهداری دارایی های زیستی و غیر زیستی طرح ها، متوقف شده است.

د؛ فرایند تدوین شرح خدمات و دستورالعمل تهیه طرح جایگزین نتوانست، ایده ی بهره برداری غیر چوبی و استفاده از سایر کارکردهای جنگل را عملیاتی کند.

بنابراین جنگلداری علمی عملی در جنگل با طرح جایگزین به همین دلایل قابل احیا نیست و اکنون کارشناسان جنگل پس از چهار سال با چنان وضعیتی مواجهند.

برنامه ی تشدید اقدامات حفاظتی یعنی شستشوی هر چه از کثیفی پله های بالاتر، بر روی پله های تمیز شده پایین تر بریزد !

کار قابل انجام در جنگل بسیار زیاد است. اما انجام همه ی کارهای جنگل منوط به اختصاص بودجه مناسب است، که هیچ انجام کار قابل افتتاح در مناسبت ها نداشته است.

به عنوان مثال؛  اگر در هر استان بندهای آبخیزداری و دیگر فعالیت های مرتبط در هر سفر استانی برنامه افتتاح دارد، نتیجه اختصاص تخصیص منابع از صندوق توسعه است، نه نتیجه حضور مهندسان رشته آبخیزداری ! چرا اصرار به کتمان حقایق دارند نمی دانم !

آنگاه که مسئولان چشمشان را بر واقعیت های موجود می بندند و از تشدید اقدامات حفاظتی سخن می گویند بر روی ابزار مالی و سرمایه انسانی مناسب متمرکز شوند ! چگونه بدون ابزار مالی مناسب می توانند با تعداد اندکی نیروهای حفاظتی شرکتی و قرارداد مشخص، بدون پرداخت تعطیل کاری - ماموریت انجام کار در ساعات غیر اداری - اضافه کاری اقدامات حفاظتی را تشدید کنند ؟ 

وقتی عامل انسانی در تخریب جنگل ها تحت کنترل نیست و می توان به عنوان جنگل پیمایی و نظایر آن که با استانداردهای بومگردی تناسبی ندارد، از هر جا شروع و به هر عمقی از جنگل نفوذ و بر هر سطحی از جنگل اطراق کند و کسی از عوامل نظارتی جنگل در مورد تبعات سوء آن نیز مطلع نیست !  از این رو به تبع رها شدن برنامه جنگل، ملامت مسئولان - دانشگاهیان و محققان و صاحبان تجربه نیز امری طبیعی و عادی است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم