آمار بازدیدکنندگان سایت

02596995
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
242
1068
7727
34307
43265
2596995

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

اجرای استراحت جنگل با چهار سلیقه

مدل مدیریت ویژه ی بدون برداشت چوب، مبتنی بر طرح سابق در سال چهارم اجرای برنامه یک شوخی تلخ با جنگل برای خرید زمان است و ...

 

اجرای استراحت جنگل با چهار سلیقه

 

مدل مدیریت ویژه ی بدون برداشت چوب، مبتنی بر طرح سابق در سال چهارم اجرای برنامه یک شوخی تلخ با جنگل برای خرید زمان است و نشان می دهد جنگل را حتی در مصاف با سلایق بدون جلیقه نجات راهی کرده اند.

مطالعات آخرین کتابچه طرح های جنگلداری تجدیدنظر شده مربوط به سنوات قبل از سال اجرایی ۹۱ - ۹۲ است و عملا از سال اجرایی ۹۲ - ۹۳ هیچ طرحی تصویب نگردید و با ابهاماتی عودت داده شد.

اکنون از دانشمندان کنونی این سوال را باید پرسید که مدت چه معنایی دارد. طرح یعنی چه ! دستور بدون برداشت چوبی، چه سنخیتی با احیای جنگلداری کلاسیک دور انداخته شده دارد ؟.

شهامت نه گفتن در نظام آموزشی و نظام اداری از دست رفت ! همانطور که اساتید دانشگاه مختلف به موقع با ابراز نظرات فاقد پژوهش یکی دو استاد مخالفت نکردند، در نظام اداری نیز ابن الوقت هایی بودند که جرات مواجهه و مخالفت با اجرای ایده فاقد پژوهش تنفس را نداشتند ! از این رو ضرورت استراحت دادن بر پیکر خسته ی جنگل «جهت کنترل عوامل تخریب مخصوصا بهره برداری عرفی » به رها کردن عوامل تخریب در جنگل مبدل شد.  

قانونگذر متولی جنگل را در سال چهارم برنامه پنجساله توسعه ششم به اجرای طرح جایگزین مکلف کرده است. اما کسانیکه حتی یک روز سابقه کار اجرایی در بخش جنگل نداشتند و خود را به عنوان و واژه نظارت در دفاتر ستادی آویزان می کردند و جنگلداری کلاسیک را قبول نداشتند و بومی سازی دانش جنگلداری را اشتباه گرفته بودند، اکنون همان ها پیشنهاد اجرای مدل ویژه مدیریت طرح های سابق می دهند. 

مشخص نیست چگونه می خواهند یا کلمه ی طرح جنگلداری بازی کنند که بر پایه امکان برداشت چوب به عنوان محصول اصلی جنگل تهیه و تصویب شد !. شاید آنها می خواهند شق القمر کنند و همان طرح های سابق را که یا تصویب نشده و یا اجرای مدت باقیمانده از مدت آن، به موجب قانون و دستور وزیر وقت عملاً منسوخ و قرارداد با مجریان طرح ها به اشتباه در همان سال اول برنامه ششم فسخ و تعطیل گردید را به اجرا بگذارند !.

آنها که حتی کلمه تصویب را هم شوخی می گیرند، حداقل مفاد مصوبه کتابچه طرح ها را بخوانند و بر چارچوب مفاد مصوبه« شیوه اجرایی - امکان برداشت - برنامه زمانی و مکانی» که شقوق مصوبه تلقی می شوند، تامل کنند و سپس بگویند؛ با اجرای دستور بدون برداشت چوب کدامیک از شقوق مصوبه را به عنوان مفاد مصوبه به اجرا می گذارند ؟

استفاده از عبارت طرح های سابق نمی تواند مستمسک دستور بدون برداشت چوب شود. طرح های سابق که بر پایه و مبتنی بر برداشت چوب تهیه شد، هرگز نمی تواند بدون برداشت چوب، با هدف از دست داده خود طرح نامیده شود !

تصمیم سازی برای صدور دستور اخیر که برای برون رفت از منجلاب دور انداختن جنگلداری کلاسیک در شرف اجراست، نمادش با توقف و تعطیلی بهره برداری نمایان گردید، استماع اینگونه نظرات غیر قابل جمع در دانش جنگلداری، از افراد فاقد تجربه ی اجرایی عجیب نیست، چون سابق از این نیز ادعای تامین بودجه مورد نیاز - واردات چوب - زراعت چوب و... می کردند، آنها اکنون نیز خواهند گفت می خواستند کاری بکنند، اما نشد ! به عبارت دیگر آنها همان راهکارهای غلط گذشته را، برای خرید زمان سپری می کنند و مسئولیت پذیری آنها در قبال حل مسئله جنگل به میزان نتیجه ای ارزیابی می شود که طی چهار سال گذشته برای استراحت جنگل کسب کرده اند !.

مدعیان مدیریت پایدار جنگل ها !!!!

زمان به سرعت می گذرد ! مدیرانی برای اثبات خود آمدند و با مصرف منابع و هزینه های سنگین و خسارت جبران ناپذیر در منابع در آزمون خود با خطا رفتند ! اگر پسرفت مرز جنگل ها تهدید آشکار برای نسل آینده است !  اگر سرعت تخریب جنگل زیاد است ! بی دلیل نیست، زیرا هم زمان با کنار گذاشتن جنگلداری کلاسیک و ناپایدار کردن برنامه ی جنگل و اجرای قانون استراحت جنگل، در چهار سال از برنامه پنجساله، چهار رئیس - چهار سلیقه - چهار دستور بدون توانایی در ارائه طرح جایگزین به اجرا گذاشته شد و به اختلال و فروپاشی نظام نظارتی دامن زد و کسی از آنها چیزی نپرسید.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم