آمار بازدیدکنندگان سایت

02597051
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
298
1068
7783
34363
43265
2597051

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

پوست اندازی در بخش کشاورزی !

وزیر جهاد کشاورزی: گفتند بخش کشاورزی باید آماده پوست اندازی‌ باشد / بدون داشتنِ کشاورزی دانش بنیان امکان نو شدن کشاورزی نیست

 

پوست اندازی در بخش کشاورزی !


وزیر جهاد کشاورزی
: گفتند بخش کشاورزی باید آماده پوست اندازی‌ باشد / بدون داشتنِ کشاورزی دانش بنیان امکان نو شدن کشاورزی نیست

چگونه وزیر محترم نسبت به تاثیر دلالی بر بخش کشاورزی بی توجه است ؟

بی تردید بخش کشاورزی نیز برای تحقق امنیت غذایی و بهره‌برداری پایدار از منابع، همین باور وزیر را دارد که فعالیت کشاورزی باید “پویا و دانش بنیان” باشد. اما هرگز از ابزار حمایتی لازم برخوردارد نشده است !

سال های مدیدی است که دلالی پوست کشاورزها را کنده است و تضمین خرید محصولات اساسی و غیر اساسی با مشکلاتی مواجه است و خود فریبی است که بگویند انجام می شود، تضمین خرید اساساً افعالی از نوع امور حاکمیتی است و راه کاملاً اشتباهی برای حل مسئله با اهمیت کشاورزی بود. می بینند که بودجه لازم و به موقع برای تضمین خرید کالاهای اساسی نیست و اجرای الگوی کشت برای محصولات اساسی به اما و اگرهایی منوط است.
بخش کشاورزی دولتی نیست و کلاً غیر دولتی ها فعالان بخش کشاورزی هستند، بنابراین باید نظام صنفی را به قدری توسعه می دادند که همه ی مسر و درزهای نفوذ دلالی مسدود می شد.

در اینگونه تصمیم سازی ها جهت مسدود نمودن منافذ دلالی، نباید به سمت ابزار حاکمیتی رفت، بلکه باید به سمت ابتکار عمل رفت و اقتدار ایجاد نمود. جنس اقتدار تشکل های صنفی عرض اندام کردن کردن و پلیس بازی نیست، ایجاد پشتیبانی همه جانبه و اعتماد سازی برای رفع هر گونه احتمال ایجاد التهاب است.

کشاورزی معیشتی مراحل تولید کاشت - داشت - برداشت را برای خود نوشت متولی بخش کشاورزی کشور باید می توانست بازار رسانی را به مراحل تولید اضافه کند.

اکنون باید از وزیر محترم جهاد کشاورزی پرسید ! در مورد نفوذ دانش بازار رسانی و توسعه نظام صنفی چه اقداماتی انجام داده است ؟

کنگره های ملی هرگز نظرات گره گشایی برای حل مشکلات کشاورزی نداشته اند ! هشتمین کنگره ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست پایدار، نیز جز گره زدن کارها هنر دیگری نخواهد داشت.

جنابعال در ختام پیام اشاره کرده اید؛ در چنین شرایطی، « نظام آموزش و ترویج کشاورزی» با رسالت «توسعه سرمایه های انسانی و اجتماعی» حال و آینده بخش کشاورزی به خصوص «جوانان روستایی و عشایری»، وظیفه خطیر راهبردی «مدیریت دانش» در بخش کشاورزی را عهده دار است. آنچه نظامِ ملی نوآوری کشاورزی را سامان می‌بخشد، «ارتباط نظام‌مند عرصه اندیشه و عمل» است. در یک برهه‌ از زمان، اقدامات و ابتکارات بومی عرصه عمل ترویج نیازمند اندیشه‌ورزی نظریه‌پردازان است و در برهه‌ای دیگر، نظریه‌پردازی‌ها نیازمند محک تجربه در میدان عمل است که این امر مهم با تسهیل ارتباط تنگاتنگ بین بخش‌های اجرایی، پژوهشی، دانشگاه ها  و دیگر کنشگران، می‌تواند به شکل مطلوب تری محقق گردد.

ملاحظه می فرمایید، حتی وزیر محترم جهاد کشاورزی که به بخش کشاورزی نوید پوست اندازی می دهد «ارتباط نظام‌مند عرصه اندیشه و عمل» را به دو برهه زمانی منوط کرده است و مشخص نیست در کدام برهه ببخش کشاورزی باید آماده پوست اندازی باشد.

دلالی پوست بخش کشاورزی را می کند، پوستی برای پوست اندازی باقی نمانده است. جهاد کشاورزی اگر دانش بازار رسانی و توسعه نظام صنفی در اختیار دارد، به نفوذ چنان دانشی همت گمارد ! که برآیند چنین اقدامی توانمند سازی است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم