آمار بازدیدکنندگان سایت

02597002
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
249
1068
7734
34314
43265
2597002

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

پس رفت و پیشرفت مرز جنگل ها

اول آبان روز ملی آمار و برنامه ریزی گرامی باد.

 

پس رفت و پیشرفت مرز جنگل ها

 

اول آبان روز ملی آمار و برنامه ریزی گرامی باد.

میزان مساحت جنگل های کشور در دهه کنونی از چالش های با اهمیت در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست کشور بوده است. اما تفکیک روند کاهش مساحت جنگل ها در هر ناحیه رویشی هرگز مورد توجه نبوده است، از سوی دیگر در مناطقی روند افزایش مساحت در خور توجه بوده است، اما افکار عمومی در مورد روند پیشرفت مرز و مساحت جنگل های محدوده طرح های جنگلداری، به شنیدن دلائل افزایش مساحت هیچ تمایلی ابراز و اعلام نکرده است.

خرده فرهنگ ملی کشور بسیار آزار دهنده است، هر کسی در مورد کرونا خود یک پزشک است و دیگری در مورد امور زیر بنایی مهندس و دیگری در امور شرعی از مکروه و حرام و حلال می گوید و نمی توان حرف تخصصی مهندسی و مدیریت جنگل را به درستی تبیین و تشریح نمود.

در ناحیه رویشی هیرکانی روند پسرفت مرز جنگل ها در بالادست از طریق بهره برداری سنتی و عرفی و روند پسرفت مرز جنگل از طریق تخریب - تبدیل - واگذاری - در اختیار گرفتن جهت اهداف نظامی - اختصاص به طرح های عمومی عمرانی امور زیر بنایی و قرارگرفتن در مخزن سدها - اختصاص به معدن های مختلف ! با این ملاحظه که برای همه ی اقدام های برخلاف قانون - یا منطبق با قانون ، نقشه اجرایی وجود دارد و به عنوان اسناد آرشیوی برای پژوهش قابل دسترسی است، کاهش مساحت غیر قابل انکار می نماید.

اما در مقابل این روند کاهش مساحت یک روند افزایش مساحت جنگل ها از طریق اجرای عملیات احیا و توسعه در ناحیه رویشی هیرکانی با دو دلیل مبرهن وجود نقشه و همچنین نحوه کاشت و نوع گونه و سن نهال دیده می شود که نمی توان و نباید به انکار آن مبادرت ورزید. زیرا روند کاهش مساحت از طرق مختلف به جنگلبانان تحمیل شده است، اما روند افزایش مساحت جنگل نتیجه ی انجام عمل دلسوزانه و تلاشی بایسته هر جنگلبان در هر حوزه خدمتی است و اکنون با مشاهده ی استقرار پوشش درختی و ایجاد جنگل مشعوف می شود.  

اگر افکار عمومی علاقمند است مطالبه گر بماند و  دولت را وا دارد تا در انجام تکلیفش قصور نکند و تعلل نورزد، اشکالی ندارد ! اما این ملاحظه را همیشه باید با عطف توجه در پاسداری از تلاش در امر احیا و توسعه و حفظ و مراقبت، مطالباتش را تبیین و تشریح نماید.

روند کاهش مساحت جنگل ها در ناحیه رویشی هیرکانی در دهه هفتاد کنترل و آثار آن در عکس های هوایی سال ۷۴ نمایان شد و من بعد از آن روند تدریجی افزایش ادامه یافت، به نخویکه مساحت جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی به مساحت جنگل ها در سال ۳۴ - ۳۶ برگشته است و حداکثر افزایش مورد انتظار در بالادست جنگل ها «محدوده اکوتون» ۳۰۰ هزار هکتار است و بدین ترتیب حصول هدف غایی در دستیابی به میزان مساحت حداکثری کمتر از ۲،۵۰۰،۰۰۰ هکتار خواهد بود

امار و اندازه گیری از علوم پایه از جمله دانش تخصصی دارای کاربرد وسیع در تخصص جنگلداری است و به مناسبت روز آمار و برنامه باید از تلاش جناب استاد دکتر زبیری تقدیر و تشکر کنم که تلاش زیادی در بهینه سازی مدیریت معمول داشته اند !

با این ملاحظه که جنگلداری مدیریت دانش بنیان است، برای برون رفت از شرایط کنونی آشفته که حاصل بی برنامگی در جنگلداری است، تاکید به ادامه اجرای طرح های سابق مشروط به «عدم قطع درخت» نمایم با این وصف که می دانم چرا آقایان ایده مند، جنگل را با آزمایشگاه آشتباه گرفته اند ! هرگز هیچگاه امکان اجرای ایده های بدون پژوهش در جنگل نیست !!!

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم