آمار بازدیدکنندگان سایت

02546363
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1567
1275
8022
26940
38094
2546363

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

جنگلشناسی در چشم انداز اتی مدیریت جنگل

مدیریت جنگل در چشم انداز آتی جنگل ها، گرفتار دامی است که پس از اجرای استراحت جنگل، معضل تعارض دام 

 

جنگلشناسی در چشم انداز اتی مدیریت جنگل

مدیریت جنگل در چشم انداز آتی جنگل ها، گرفتار دامی است که پس از اجرای استراحت جنگل، معضل تعارض دام جنگل پهن کرده است. اکنون مشکل دام و جنگل را باید معضل دام و جنگل دانست.

با آروزوی سلامت و توفیق برای جناب استاد دکتر ثاقب طالبی که در همایش ملی چشم انداز جنگل های کشور؛ تحول مدیریت، در محور جنگلشناسی ارائه بینابین «پرهیز از افراط و تفریط» داشته و ما دانشجویان را مستفیض نمودند. پیشنهاداتشان را در هشت محور بیان فرمودند و بنده به عنوان یکی از دانشجویان در مورد محور پنجم پیشنهاد استاد، معروضم !

بهانه ی استراحت جنگل خروج دام از جنگل بود و اکنون در سال چهارم برنامه ششم که ضد توسعه مدیریت جنگل بود، هیچ تکلیف قانونی مقرر نشده است. با این وصف در این زمان، چگونه با چه ابزار اجرایی باید قبل از اجرای طرح از چرای دام جلوگیری کرد !

باید باور کنیم عوامل تخریب در جنگل ها رها هستند و کنترل آنها نیاز به سرمایه گذاری دارد !‌هرگز نمی توانیم برای چنین جنگل مریض «تا ایجاد شرایط نرمال» جهت اصلاح ساختار نسخه ای تجویز کنیم.  

اگر اقتضای مدیریت آتی جنگل در چشم انداز جنگل ها، تحول مدیریت است ! احیای اقتصاد جنگل اولین گام اجرایی در چشم انداز جنگل های کشور است.

همه از هم پاشیدگی مدیریت و شرایط گسسته ای که به دلیل فقدان ابزار و منابع مالی و بودجه در هر فعالیت از طرح های جنگلداری متوقف شده دیده می شود گزارش می کنند که در زمان فعال بودن طرح و اجرای امکان برداشت محدود کمتر از ۶۰۰ هزار مترمکعب به قیمت حجم سرپا در جنگل، به ارزش کمتر از ۱۵۰ میلیارد تومان بدست می آمد ! با این منابع  مالی محدود تعهداتی به اجرا در می آمد که ارزش قابل تقویم آن در همان سال اجرایی در حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بود و این منابع مالی محدود از جنگل های تحت پوشش طرح جنگلداری ، برای تقویت حفاظت و حمایت جنگل های خارج از طرح همجوار با هر طرحی تا حدودی اثر بخشی داشت.

اگر ما دانشجویان در بیان واقعیت های گذشته و به اجرا درآمده کمتر گفتیم و نوشتیم ! شاید قصور و تعلل کردیم و اکنون بر روی برد مدیریت آتی جنگل، پیشنهاداتی را می خوانیم که به منابع مالی نیاز دارد و دولت هرگز در تامین چنان بودجه ای سابقه همراهی ندارد و با اجرای استراحت جنگل نیز هرگز نمی توان به منابع مالی مورد نیاز رسید.

واقعیت های کنونی جنگل به امان خدا سپرده شدن جنگل های کشور است. علل رها شدن عوامل تخریب جنگل پس از اجرای استراحت جنگل، کمبود دانش و شناخت جنگل نیست، بلکه کمبود دانش و شناخت تامین منابع درآمدی از کارکردهای غیر چوبی است که بتواند با نظریه افراط و تفریط در بهره برداری چوبی همراهی کند !

چالش ها در چشم انداز آتی مباحث مالی و اقتصادی است که عامل فروپاشی نظام نظارتی شده است. آیا در شرایط کنونی جنگلشناسی می تواند مبانی اقتصاد جنگل را در بحث درآمد عملیاتی کند و کمبود دانش در روش های قابل تبادل نمودن محصولات فرعی و سایر کارکردهای جنگل را جبران نماید ؟

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم