آمار بازدیدکنندگان سایت

02546338
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1542
1275
7997
26915
38094
2546338

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

سخن تاریخی و ماندگار در جنگلداری

با آرزوی سلامتی و عاقبت بخیری برای همه ی اساتید مخصوصا جناب استاد دکتر سعید استاد گرانقدر در اقتصاد

 

 

سخن تاریخی و ماندگار در جنگلداری

 

با آرزوی سلامتی و عاقبت بخیری برای همه ی اساتید مخصوصا جناب استاد دکتر سعید استاد گرانقدر در اقتصاد جنگل باید اشاره کنم؛ جریان اجرای ایده تنفس و قانون استراحت جنگل را باید با فکاهی ملانصرالدین تحت عنوان « چاره جویی ملا » تطبیق داد که می گویند؛

روزی گاوی برای خوردن آب سرش را داخل خمره بزرگ پر از آبی کرد و سرش گیر کرد. مردم به دور حیوان و خمره جمع شدند. اما هر چه کردند نتوانستند سر گاو را از خمره بیرون بیاورند. از قضا ملا از آنجا می گذشت مردم وقتی وی را دیدند دست به دامانش شدند تا راه چاره ای نشان بدهد.

ملا گفت: زود باشید سر گاو را ببرید تا خفه نشده و گوشتش حرام نشود. بلافاصله قصابی آوردند و گردن گاو را بریده و تنه اش را جدا کردند. اما سر گاو به داخل خمره رفت و دیگر بیرون نمی آمد. پرسیدند جناب ملا حالا چه کار کنیم ؟ ملا باز هم فکری کرد و گفت: چاره ای نیست باید خمره را بشکنید و سر گاو را از داخلش بیرون بیاورید.

اگر بی رحم ترین و خائن ترین افراد را اخلالگران در اقتصاد ایران بدانیم که از میز و منصب خودشان برای پُرکردن جیب خود و یا اهداف و امیال خود بهره بردند ! دلسوزترین و خادم ترین شخصیت های علمی اجرایی جامعه نیز باید کسانی باشند که معتمدند و واقعیت ها را بی حاشیه بیان می کنند !

هر مکس قبل از بیان کلمات بعدی جناب استاد دکتر سعید در ویبنار چشم انداز مدیریت آتی جنگل، نشانه ی تاثر پنهان شده ی یک استاد برجسته ی اقتصاد جنگل و کارکشته و جنگلبان است که آن را باید در پس عبارت "همه دنیا دارن جنگل هایشان را با طرح های جنگلداری اداره می کنند، نمی آیند جنگل هایشان را ول کنند ! جستجو کرد".

سخنانی به یادگار در صفحات تاریخ جنگلداری این کشور در مورد جنگلداری، که متولی جنگل در جنگلداری علمی عملی وجود دام در جنگل را تعارض می دانست و برای حل تعارض دام در جنگل، عاری از هر گونه حمایت چشمگیر در عین تنهایی تلاش کرد و البته نتایج شگرفی گرفت، اما به هر حال برای ادامه راه با پیشنهاد استراحت دادن به جنگل برای حل مسئله مواجه شد، تا این مشکل را حل کند ! اما نه خود بلکه دیگران تصمیمی نابخردانه برای متولی جنگل گرفته اند و در جریان استراحت دادن به جنگل، چندین مشکل دیگر بر مشکل قبلی افزودند.

ایشان واقعیت های جنگل را با مبانی اقتصاد جنگل و با ملاحظه عوامل تولید زیبا بیان نمودند

""طبیعت داره مثل یک کارخانه خودکار کار می کنه ! درخت ماشین تولید کننده چوب است، عرصه و اعیانی جنگل به کمک فتوسنتز دارد تولیدی را می کند که اسمش چوبه ! این رو من نفهمیدم ! چرا چوبی که در جنگل تولید می شه عده ای می گویند ما نباید از جنگل بر داریم ؟  ""

به تصورم بنده اجرای استراحت جنگل نشان داد، اگر اقتصاد جنگل وجود نداشته باشد،جنگلی نیز وجود نخواهد داشت ! و ما در طی این چهار سال بتدریج فرایند کنترل عوامل تخریب را از دست دادیم و عوامل تخریب رها شدند و عوامل حاکمیتی لاجرم برخوردهای موردی دارند یعنی فیلترهای سیستمیک را از دست دادیم !

هر چند که تا کنون طرح های جنگلداری کشور خدمات یک جنگلشناس اقتصاد دان را دریافت نکرد، من بعد شخصیتی که جنگلشناس و اقتصاد دان و اکولوژیست باشد، هرگز نخواهد دید و محرومیت جنگل از خدمات دانش آموختگان جدیتر نمایان می شود و دانش آموختگان رشته جنگل هرگز فرصت اجرای شیوه و برش برای اصلاح ساختار جنگل را نخواهند یافت.

بی تردید در چشم انداز آتی جنگل، با استمرار اجرای استراحت جنگل، دانش جنگلداری برای تهیه طرحی که بتواند با سایر کالاهای جنگل اجرای شود، تعطیل نخواهد شد. اما یقینا اصلاح ساختار جنگل به بوته فراموشی سپرده خواهد شد و به دانش جنگلشناسی در جنگلداری نیازی نخواهد بود ! اما جنگلداری باید بتواند به موازات رویکرد غیر چوبی اقتصاد جنگل را نیز متحول ببیند ! از این رو باید از بین دانش آموختگان و سرمایه انسانی کشور شخصیتی که بتواند گاهی برای تبدیل کردن کالاهاییکه سابق بر این قابل تبدیل به پول نبودند، قابل تبدیل به پول نموده و در بازار  برای آنها فرصت مبادله ایجاد کند !

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم