آمار بازدیدکنندگان سایت

02546425
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1629
1275
8084
27002
38094
2546425

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

علل فرار سرمایه انسانی از قطب تولید

روستاها دارای متنوع ترین و پرجاذبه ترین فرایند تولید هستند که بعضا با شکوه ترین نوع تولید محسوب

 

 

علل فرار سرمایه انسانی از قطب تولید

 

روز ملی روستا و عشایر گرامی باید.

روستاها دارای متنوع ترین و پرجاذبه ترین فرایند تولید هستند که بعضا با شکوه ترین نوع تولید محسوب می شوند. به ساده زیستی روستاییان نباید بسنده کرد، فرایند تولید در روستاها در حمایت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار با ارزش و گسترده است.

متاسفانه طرح های هادی روستاها امر توسعه روستایی در کشور را مشتبه کرد، طرح هاییکه حتی غالبا با متن های مشابه حاصل استفاده از اطلاعات و کپی شده هستند، در عین حال به جز مهندسی ناقص در ساخت و ساز مسکن و غیر افق دیگری را ترسیم نمی کند.

طرح های هادی از باب تغییر کاربری اراضی منشا افراز و تفکیک و بورس بازی در مقوله زمینخواری اند و بسیاری از دهیاران را گرفتار محاکم قضایی کرده است.

نباید عمران و آبادانی را مترادف توسعه روستایی قرار داد، هنگامیکه به نحو مشهود استقرار ارادی یک روستایی  ملاحظه شود و بستر بارگذاری جمعیت فراهم گردد، می توان گفت علائم و نشانه های توسعه روستایی ظهور کرده و آشکار شده است. در این صورت قطعا نرخ مهاجرت روستا صفر شده است و هر دانش آموزی مرتبط با یکی از حِرَف دارای فرصت به تحصیل ادامه می دهد و هر دانش آموخته ای بدون اکراه و اجبار به دنبال اشتغال در فرصت های شغلی از ظرفیت های بالفعل و موجود در روستاها است.

از وضعیت روستاهای کشور مخصوصا مناطق کوهستانی و نظام بهره برداری سنتی آن و استیصال زارعین نسل دوم و سومی اصلاحات ارضی و افراز و تفکیک قهری و اجتناب ناپذیر اراضی به طرق تعیین سهم الارث بشدت بیمناکم !

و اقدامات دولت را در زمینه حفظ کاربری اراضی توام با قصور می بینم و مهندسی مجدد اصلاحات اراضی از ضروری ترین اقدام اجرایی کشور می دانم !

به موازات تناقض در عمران و آبادانی با توسعه، باید از تناقض معنون شدن روستا به قطب تولید با مناطق محروم اشاره نمود ! مشخص نیست کسانیکه به قطب تولید عنوان مناطق محروم داده اند، محرومیت زدایی را واجد چه ملاحظاتی نموده اند که تاکنون حتی در یک روستا به اهداف محرومیت زدایی دست نیافته اند.

روستاهاییکه با احداث جاده و دیگر خدمات امور زیر بنایی با اعتبارات مناطق محروم، اگر چند قدمی به سمت آبادانی گرفتند، اسامی آنها را باید در لیست شهرهای جدید یافت ! که مردمش با از دست دادن فرصت های اشتغال و تولید روستایی، از حقوق شهروندی نیز بی بهره ماندند.

اما واقعیت این است که محرومیت زدایی دقیقا واجد همان ملاحظاتی است که در توسعه روستایی باید بدان توجه همه جانبه شود ! به معنای دیگر ! اگر درامد پایدار برای یک روستایی تضمین شود، به همه جوانب توسعه توجه شده است.

اکنون این پرسش مطرح است در حالیکه هیچ مرجع تضمین کننده درآمد پایدار در روستاهای کشور نیست، چگونه می توان به توسعه روستایی و یا محرومیت زدایی دست یافت ؟

پاسخ این پرسش را نیز اینگونه می توان بیان کرد که همه عوامل تولید «زمین - سرمایه - نیروی کار -مدیریت » یا تحت مالکیت و یا حق عرفی و سنتی روستایی است. همچنانکه ضعف ها در درآمد پایدار نشانه ی مشخص حمایتی دارد، دستگاه اجرایی حامی روستایی نیز ضعف هایش در موارد حمایت جز به جز آشکار می شود و برای روستایی عدم تحقق وعده ها به امر بدیهی و متداول تبدیل شده است.
با این توصیف سرمایه های انسانی مولد از روستاها فرار می کنند و دانش آموخته ها نیز گریزان از روستاها، در شهرها به دنبال فرصت شغلی هستند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم