آمار بازدیدکنندگان سایت

02546394
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1598
1275
8053
26971
38094
2546394

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

روستا قطب تولید و فرار از فقر و محرومیت

روز ملی روستا و عشایر گرامی باد !

 

روستا قطب تولید و فرار از فقر و محرومیت

 

روز ملی روستا و عشایر گرامی باد !

تعداد آبادی های متروکه نشان می دهد که توسعه و رونق در روستاها فاقد الگوی توسعه بوده و به نحو شایسته انجام نمی گردد و بسیاری از تلاش ها که مبتنی بر ایده و سلایق است در نیمه راه رها می شود.  از این رو باید به نرخ مهاجرت کشور توجه و بر آن تمرکز کنیم !

باید قائل به این باشیم که مهاجرت معکوس نیز به طور سنتی یک هدف راهبردی است و به همین دلیل به طور سنتی تحت اجرا قرار می گیرد و عملا تحقق نمی یابد. بی تردید مهاجرت معکوس نیز نیازمند مهندسی مجدد است و ساز و گار نوین نیاز دارد که البته قانونگذار در ضمن قانون افزایش بهره وری منظور کرده است و مجریان این قانون هرگز هیچ گام اجرایی برنداشته اند.

وضغیت معیشتی مردم واقعا نگران کننده است. اما در کنار نگرانی ها بیشتر شکاف طبقاتی و فساد دیده می شود. و با وجود فراوانی انواع کالا و خدمات در دسترس، وضعیت بد معیشتی را نمی توان متاثر از ناتوانی در تولید کالا و خدمات و یا نشانه خشکسالی و قحطی های اوایل قرن دانست.

در خور توجه است که در مورد ریشه ی تحریم اقتصادی نیز تمرکز و تامل داشته باشیم.

هربرت چیک معاون کنسول بریتانیا در بوشهر در سال‌های جنگ جهانی اول است كه ايران دچار قحطى و مشكلات زيادى شده بود. به باور او  "یکی از راه ‌های مهار ایرانی‌ها، مشغول کردن آنها با فقر است."

اگر بر اساس این مدل به وضعیت مدیریتی کشور نیم نگاهی داشته باشیم، در خواهیم یافت انرژی دارای سینرژی ملت ایران برای استکبار جهانی، راهی جز تحریم اقتصادی نگذاشت، حتی برجام که برنامه جامع اقدام مشترک است، در نتیجه واجد توافق مشترک نشد و امریکا که به منافعی نرسید از برجام خارج شد !

سه هدف راهبردی استقلال - ازادی - جمهوری اسلامی، برای جهانیان دارای سه فراز غیرمعمول تا ناشناخته و بستر ایران هراسی است و شاید تنها راه راهبردی استکبار جهانی در رابطه با مهار ایران و ایرانی، تبعیت از نظریه   هربرت چیک "مشغول کردن آنها با فقر است" !.

اما به تصور این حقیر در کشوری با تراکم جمعیتی کمتر از ۵۰ نفر در کیلومتر مربع و این همه منابع طبیعی و خدادادی و اقلیم متنوع که در برخی مناطق از جمله شمال کشور، هر بذری روی سنگ سبز می شود و در شکاف سنگ نفوذ کرده و ریشه می دواند و مستقر می شود و با آن فضای کارستی رشد و نمو دارد و یا علف هرز در محاوطش را باید هفت بار در سال بزنید ! به معنای ظرفیت بالقوه برای ایجاد شرایط زیست و زندگی در استانداردهای رفاه اجتماعی و تمکن مالی است.

اما با این وصف چرا اقتصاد ملی راکد توام با کاهش برابری با ارز و مردم در تنگنا های معیشتی و تورم بیش از ۴۰ درصدی مواجهند ؟

پاسخ به این پرسش را باید در مدیریت ناکارآمد و غیر تخصصی و فاقد تجربه جستجو کرد، که در نتیجه ندانم کاری به فساد اداری مبتلا شد ! و قادر به استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی نیست !

در خبرهای امروز تناقض ها آشکار و پنهان را می توان  یافت، سیمای جمهوری اسلامی در مورد فعال کردن معادن تعطیل شده و رفع مشکل در راه اندازی را دنیال می کرد و روزنامه ها از قاچاق خاک در سیستان و بلوچستان و شمال نوشتند، در حالیکه خاک هم عنصر معدنی است !

 اگر خاک عنصر معدنی نیست ! چرا از تعاریف قانونی و طبقه بندی معدنی حذف نمی شود ؟

اگر خاک به موجب قانون عنصر معدنی است آن آقای استاد چرا و به چه استنادی از « قاچاق خاک ایران به کشور‌های عربی/ خاک جنوب کامیونی ۸ دلار؛ خاک شمال کیلویی ۵ هزار تومان!  » می گوید و یا آن اقای مدیر به چه استنادی تکذیب می کند ؟

بالاخره در این بین خبرها خبر استاندار در مورد احیای قنوات استان ایلام هم خواندنی بود که سه هزار هکتار از اراضی را آبی می کند ! به راستی که در اقلیم خشک تا نیمه خشک احیای قنوات را باید یک اقدام مثبت دانست !!!

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم