آمار بازدیدکنندگان سایت

02546417
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1621
1275
8076
26994
38094
2546417

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

پتاسیل بالا شایستگی پایین !

هفته گردشگری مبارکباد

دماوند؛ در زیر پای مردمی است که نام خود را طبیعت گرد یا کوهنورد می نامندو دماوند را به زباله دانی تبدیل کرده

 

پتاسیل بالا شایستگی پایین !

 

هفته گردشگری مبارکباد

دماوند؛ در زیر پای مردمی است که نام خود را طبیعت گرد یا کوهنورد می نامند و دماوند را به زباله دانی تبدیل کرده اند، یک خروار خوراکی با خود می برند و یک مثقال را بر نمی گردانند.

بی تردید در اقتصاد بدون نفت دو بخش کشاورزی و گردشگری می تواند محور توسعه اقتصادی اجتماعی کشور محسوب شود.اما در مدیریت کلان کشور با وجود تنوع اقلیمی و تاریخ مدنی و میراث فرهنگی، شایستگی استفاده از پتاسیل بالا مشاهده نمی شود.

گردشگری را می توان به صنعت بی لشکری تشبیه نمود که به جای خون ریزی یا خونخواهی، با خادمانی برای صیانت از میراث ملی و ثروت های طبیعی و ایجاد شرایط تسهیل برای گردشگر، همه را محو ارائه خدمت خود می کنند.

متاسفانه هر مسئول محلی از پایین ترین رده تقسیمات کشوری تا بالاترین رده ، از ظرفیت های گردشگری و از میراث فرهنگی و از منابع و ثروت های طبیعی حوزه مدیریت خود می گوید ! اما او بی آنکه از اقتصاد به عنوان مسئله اول کشور بداند، اظهاراتش را بیشتر به جنبه بنگاهی و آیند و روند جمعیتی مرتبط می کند که به مانند بازارگردی ایام فراغت را سپری و زباله تولید می کنند. در واقع آنچه می گویند به منزله چوب حراج زدن به ظرفیت ها و سرمایه های ملی و طبیعی تعبیر می شود.

زباله که طلای کثیف نامیده می شود، در این روزها با جان طبیعت بازی می کند، جنگل هاییکه به بهانه تنفس از نفس افتاده اند، گویا متکفل بی عرضگی مسئولان مستقیم مجری قانون مدیریت پسماندها هستند تا زباله شهری جایی دور از چشم مردم ریخته شوند.

موهبت های طبیعی چون دماوند - کلاردشت و علم کوه که به موجب قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع ملی شده اند و ثروت های طبیعی کشورند، اما عرصه و اعیان و کار کردهای بازاری و غیربازاری این ثروت های ملی و طبیعی به شدت در معرض تاراج همه جانبه قرار گرفته اند. دیو سپید پای در بند رشته کوه البرز اکنون واقعاً پایش در بند وقف و کوهنوردی و زباله گیر کرده است.

 در این سال ها طبیعت گردی و کوهنوردی به مانند عنوان شکار و شکارچی شده است !

پای درد دل شکارچی های با مرام پیر که بنشینی از بی مرامی این روزگار می گویند؛ هر بچه ننه ای که پول مفت رانتی داشت، رفت تفنگ خرید و او هر سال از سازمان بی در و پیکر، پروانه شکار می گیرد و به او در جامعه شکارچی می گویند. هم شکار لوث شده ! هم عنوان شکارچی ! و طبیعت نیز تنوع زیستی را از دست می دهد.

توسعه صنعت گردشگری نیاز به بودجه دولتی ندارد ! نیاز به وزارتخانه ندارد ! توسعه صنعت گردشگری همانند تب توسعه فعالیت سپاه پاسداران در سال ۶۱ و تبدیل به وزارت تا سال ۶۸ است و اگر درک درستی در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی به وجود آید قطعا وزارت میراث فرهنگی و گردشگری باید منحل گردد.

آیا از روز تشکیل این وزارت از هر جنبه ای توسعه ای رخ داده است ؟

ایجاد وزارتخانه های جدید در چهار دهه اخیر را بررسی کنید ، نوعا به آزمون خطا شبیهند و بیشتر مانع هستند !

تصور کنید در یک روستایی یک واحد اقامتی ایجاد شود، آن واحد اقامتی به بازار مصرف تبدیل می شود و محصولی که بسادگی بدست می آید، توسعه روستایی است که با هزینه های سنگین در مصداق پول پاشیدن در دو سال اخیر ره به جایی نبرد.

این هفته به همه متولیان و فعالان بخش گردشگری مبارکباد و یادشان نرود هدفگذاری در تشکیل وزارتخانه نیز توسعه این صنعت بوده است که به چشم نمی آید. یعنی با وصف پتاسیل بالا دارای این شایستگی نیستیم که بتوانیم تحرک مناسبی به توسعه داشته باشیم.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم