آمار بازدیدکنندگان سایت

02546346
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1550
1275
8005
26923
38094
2546346

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

صنایع چوب تامین ماده اولیه و زراعت چوب

ایجاد جنگل های دست کاشت نباید با توسعه زراعت چوب مشتبه شود ! زراعت چوب فعالیت دارای پیشینه در

 

صنایع چوب تامین ماده اولیه و زراعت چوب

ایجاد جنگل های دست کاشت نباید با توسعه زراعت چوب مشتبه شود ! زراعت چوب فعالیت دارای پیشینه در سیاست جنگل نیست ! زراعت چوب یکی از فعالیت های متداول در بخش کشاورزی است.

اساسا به لحاظ لزوم حفظ و بقای جنگل در جهان دانش جنگلداری در تاسی از سیاست و اقتصاد جنگل بتدریج توسعه یافت، دانشمندان جنگلداری جهان توانستند منافع مالکان جنگل را از حیث اقتصادی توجیه و آنها را متقاعد به عدم قطع یکسره جنگل و نگهداشت آن نمایند.

تکالیف قانونی سازمان در ارتباط با تامین چوب مورد نیاز جامعه و بازار مصرف واضح است و سکوت ندارد. به سبب اینکه تکلیف قانونی سازمان ساماندهی بهره برداری های موجود از حنگل های کشور تعیین شده است، فقظ باستناد بند ۳ ماده ۴ تکلیف تامین مصارف روستایی روستا نشینان دارای مفررات است.

بنابراین هیچیک از صنایع چوب کشور به اتکای تولید چوب از چنگل های طبیعی کشور ایچاد نشد و یا سازمان به عنوان متولی جنگل های کشور در قبال ابجاد صنایع به وزارت صنایع، تعهدی نسپرد. بیان این نکته نیز ضرورت دارد که اشاره شود قانونگذار برای سازمان در چارچوب هدف توسعه تکلیف ایجاد جنگل مصنوعی تعیین کرده است اما در مورد انحام زراعت چوب، هیچ تکلبف مشحص قانونی تعیین ننمود.

مجموعه مقررات و قواعد و رویه های جاری دایر به حمایت از صنایع در معافیت از عوارض قانونی و حقوق گمرکی در صادرات یا واردات و یا اعمال مخدودیت در مصرف چوب و هیزم و ذغال سایر کارنجات به نفع صنایع چوب را باید از نگاه ارزش افزوده و تولید ناخالص ملی مورد بررسی و کنکاش قرار داد.

برنامه صیانت از جنگل ها را به این دلیل که دولت و دستگاه های اجرایی سازمان را در کنترل عوامل تحریب جنگل ها تنها گذاشته اند و بی مهابا و بر خلاف برنامه صیانت و بدون اخذ موافقت از متولی جنگل ها، در اقلیم خشک تا نیمه خشک پروانه تاسیس صنایع چوب با تعیین تامین ماده اولیه از محل واردات صادر کردند، باید برنامه حیانت به جنگل ها نامید که میزان مصرف چوب را از حد ۶ میلیون مترمکعب به میزان ۱۳ میلیون مترمکعب افزایش داده اند.

اینک این تامل بر سازمان به عنوان متولی جنگل ها لازم است که چرا از چارچوب تکلیفات قانونی خود در جنگلبانی و جنگلداری فراتر گام برداشته و بر خلاف مشی و منش جنگلبانی و جنگلداری همگام بر طبیعت، انجام کارهای زراعی را در عرصه های منابع طبیعی دنبال می کند !

چرا تحقیقات و پژوهش در کشور، برای توسعه جنگل فراموش شد، اما تحقیقات برای توسعه زراعت چوب در مدیریت منابع طبیعی کشور در دستور کار قرار گرفت و تولید سالانه یک میلیون مترمکعب چوب رسانه ای شد ؟

مسئولیت اعمال مقررات عمومی حمل محمولات جنگلی را نباید مخدوش کنند، صنایعی که تامین ماده اولیه آنها داخلی نیست و باید از محل واردات تامین شود، با صنایعی که در گذشته و قبل از برنامه صیانت ایجاد شدند و محل تامین ماده اولیه مشخصی ندارند، این تفاوت را دارند که سازمان متولی جنگل ها با اعمال مقررات عمومی حمل محمولات، وزارت صنایع و صاحب صنعت را مجاب به تفریق این دو نوع صنعت و عدم تحمیل تامین ماده اولیه از منابع داخلی نماید.

تعهد سی هزار هکتاری زراعت چوب و تعهد تولید یک میلیون مترمکعبی چوب در هر سال، برای سازمان مکلف به ساماندهی مصرف چوب در درون جنگل - در خارج از جنگل در محدوده روستاها - در بازار مصرف چوب، یک اقدام مغایر با جنگلبانی و جنگلداری و اهداف توسعه و احیای جنگل است.

اجرای عملیات احیا و توسعه ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتاری در هر سال جهت ایجاد جنگل دست کاشت، شاید به میزان تخصیص ۱۰ درصدی اعتبارات عمرانی کشور و در نهایت کمتر از ده درصد از تعهد ۶۰۰ هزار هکتاری دولت و وزارت جهاد کشاورزی در اجرای مقررات ماده ۱۵ قانون افزایش بهره وری در توسعه جنگل و افزایش سرانه سبز است.

ارائه گزارش کار احیا و توسعه بدون اشاره به حجم تعهدات احیا و توسعه به منزله استراحت دادن به دولت و راضی بودن به شرایط کنونی است، مسئولین باید حجم تعهدات قانونی و غفلت دولت را یادآوری کنند تا واقعیات بیان شود.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم