آمار بازدیدکنندگان سایت

02546358
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1562
1275
8017
26935
38094
2546358

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

راه بی بازگشت استراحت جنگل !

به ضرس قاطع می توان گفت؛ حتی اگر لایحه برنامه هفتم واجد ملاحظه ی تمدید استراحت نباشد، به واسطه فسخ قرارداد 

 

راه بی بازگشت استراحت جنگل !

 

به ضرس قاطع می توان گفت؛ حتی اگر لایحه برنامه هفتم واجد ملاحظه ی تمدید استراحت نباشد، به واسطه فسخ قرارداد و عدم تصویب طرح و عدم امکان اجماع نظر در دستورالعمل و شرح خدمات، که با پیچیدگی هایی مواجه است، عملا امکان اجرای طرح های سابق جنگلداری نیز وجود ندارد.

کرونا با رعایت فرامین بهداشتی تجویزی برای خانه نشینی و مراجعات حضوری در واحدهای اجرایی و ستادی سازمان است، اما با همه ی محدودیت ها برخی دیدارها و مذاکرات، بیشتر به شنیدن درد دل شاغلان شبیه است. البته بازنشستگان شاید بی فاصله به همان وضعیت عادت دارند.

حفظ منابع طبیعی به نگرانی فراگیر و البته قابل تکریم در جامعه مبدل شد و اگر کسی نگران حفاظت از منابع طبیعی نباشد، قطعا آستینش بالا زده است و به نحوی دستی بر غارت و چپاول منابع طبیعی کشور دارد.

مردم مکرر می پرسند: تشدید قاچاق چوب قابل باور است، اما تشدید مبارزه با قاچاق چوب غیر قابل باور است ؟  آنها باور درستی دارند زیرا نه ابزار مقابله گذشته تقویت شده و نه ابزار مقابله افزایش یافته !، چگونه تشدید مبارزه با قاچاق چوب را باور کنند،  در حالیکه همان ابزارهای مقابله با قاچاق چوب با اجرای قانون استراحت جنگل بسیار فرسوده شده اند !

تصور عامه آگاهان جامعه این است که بقیه کارهای دولتی ها شبیه همین کارهای متداول در مدیریت منابع طبیعی است. نباید از ژست مدیریتی و جلسات منظم با تصمیماتی رفرمیک فریب خورد، بلکه باید عملکردها را سنجید که در یک بازه زمانی مانند فصل رویش یا سال اجرایی یا سال مالی یا یک منطقه یا یک ناحیه رویشی، چه اتفاق اثر بخش و مبارکی در جهت حفظ در جهت حمایت در جهت توسعه در جهت اصلاح و در جهت بهره برداری نمایان شده است.

عوامل تخریب شاید به دلیل اینکه غالبا به تناسب جنس کار، تصمیمی نمی گیرند به معضل تبدیل شده است. به عنوان مثال :

در ارتباط با قاچاق چوب با وصف اینکه وزارت صمت مسئول صدور پروانه احداث و بهره برداری انواع صنایع چوب و حتی واحدهای چوبری که در سه استان شمالی است که تعدادشان ۷۵۱۳ واحد گزارش می شود، چگونه می توان این واحدها را نظارت کرد، مخصوصا اینکه مامورین باید با اخذ نمایندگی قضایی وارد محوطه چوبری ها شوند !

در ارتباط با معادن با وصف اینکه وزارت صمت مسئول صدور پروانه اکتشاف است و در هر مختصاتِ فاقد معارضی از هر ناحیه کشور، به محض وصول تقاضا بدون توجه به نظر منابع طبیعی، پروانه اکتشاف صادر و توپ را در زمین مدیریت منابع طبیعی می اندازد، چگونه می توان نظارت بر بهره برداری معدنی را انجام داد که مواد معدنی بی هیچ پروانه حملی از محدوده معدن خارج می گردد. خبرنگار باید دنبال ردگیری کامیون حامل خاک و قاچاق خاک باشد یا سیستم نظارتی ! 

تبلیغات و شانتاژ خبری تا چه حدی مد تواند ضعف های ناشی از ناتوانی در کنترل عوامل تخریب جنگل را پوشش بدهد ! وظیفه سازمان جنگل در این دهه مشتبه شده است کار جنگلبانی را با کار زراعی مشتبه می کنند و به نحو غیر عقلانی می گویند: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال در یک کار جهشی ۳۰ هزار هکتار توسعه زارعت چوب در دست اجرا است.

امسال خیلی زود دیر می شود و خواهیم دید که هرگز در کشور، یک میلیون مترمکعب چوب حاصل از تولید زراعت چوب بهره برداری نگردیده است. به طور مشخص شرایط مدیریت جنگل در راه بی بازگشتی قرار گرفته است که با رها کردن وظیفه ی اصلی جنگلبانی و جنگلداری خود و چسبیدن به وظیفه ی حاشیه ای چون زراعت چوب را تحقق ببخشد و نه به هدف استراحت جنگل دست پیدا کند !

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم