آمار بازدیدکنندگان سایت

02510450
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
710
983
4452
29121
57505
2510450

آی‌پی شما: 3.228.10.17
امروز: ساعت

بنویسیم اقتصاد، بخوانیم زندگی

نگویید؛ بنویسیم محیط زیست، بخوانیم زندگی ! همچنانکه نباید بگوییم اعتبارات عمرانی - پروژه های عمرانی، توسعه پایدار !!!  قطعا محیطی برای زیست...

 

بنویسیم اقتصاد، بخوانیم زندگی

 

نگویید؛ بنویسیم محیط زیست، بخوانیم زندگی ! همچنانکه نباید بگوییم اعتبارات عمرانی - پروژه های عمرانی، توسعه پایدار !!!  قطعا محیطی برای زیست و زندگی نیاز به بهبود شرایط اقتصادی دارد و این ما انسان ها هستیم که باید کتاب زندگی را درست بنویسم !

ترجیحات افراد جامعه اغلب به طور نامشخص و بر اساس اطلاعات ناقص شکل می گیرد و انتخاب‌های آنها نیز در بیشتر موارد تحت تاثیر همان ترجیحات است. باید بین رفتار منفعت مابانه و رفتار منفعت طلبانه فرقی قائل شد. برای به تصویر کشاندن رفاه زندگی یک خانواده و یا بالعکس سختی های زندگی سفره خانواده معیار قرار داده می شود و برای حفظ محیط زیست و یا بالعکس تخریب آن، آلودگی و پسماندها !

اکنون سوال واضح این است یک سفره خالی یک خانواده فقیر چه پسماند و آلودگی محیط زیستی می تواند داشته باشد ؟

 قطار توسعه ی از ریل خارج شده کشورهای رو به توسعه، حتی اگر واژگون نشود در باطلاق جهل یا در سراشیبی سقوط سر در گم خواهد ماند و امکان بازگردانی آن بر روی ریل بسیار خوش بینانه است.

آیا کشور فقیری سراغ دارید که بتواند برای حفظ محیط زیست کشور خود سرمایه گذاری کند. معمولا سهم بزرگی از تولید ناخالص ملی کشورهای رو به توسعه و فقیر، به درآمد حاصل از فروش منابع طبیعی و محیط زیست اختصاص می یابد.

کمی بر روی جنگل های کشورهای اروپای شرقی هم متمرکز شوید، فعالیت کشاورزی و دامداری محاط و جنگل نشینان تک خانوار پراکنده در جنگل های کشوری مانند رومانی - اسلواکی - مجارستان و... را مشابه جنگل های کشور ایران لاینحل می بینید. به تعبیر دیگر شرایط ایجاد مدیریت پایدار جنگل ها، تابعی از رشد و رونق اقتصادی هر کشور است.

شاید کشورهای توسعه یافته دارای چنان ظرفیتی باشند که بنویسند محیط زیست بخوانند زندگی ! به عنوان مثال : بچه های آنها با برخورداری از رفاه اجتماعی، توانایی اجرای شعار شهر من خانه من را دارند، زیرا به توانمندی و درک طلای کثیف و توجیه اقتصاد تفکیک زباله رسیدند. می توانند برنامه عمل تهیه و به اجرا بگذارند.

تاسف بار است که اذعان کنیم، در هیچ طرح و پروژه ی اجرا شده و در حال اجرای کشور، نمی توانید پایداری را برجسته ببینید. به معنای دیگر در حین اجرای همه طرح ها و پروژه ها سرنوشت عناصر بیوتیکِ پایدار، در دستان مهندسان عمران قرار می گیرد، تا قطع و نزع شوند و سازه ای نا ناپایدارِ مصنوع و با عمر مفید محدود احداث شود. اما هرگز فکر نکرده اند این چه نوع از عمران و توسعه است که پایدارها را محو و نابود می کند و سازه های ناپایدار ناسازگار با محیط ایجاد می نماید.

بله مکرر می خوانیم؛ بنویسیم محیط زیست، بخوانیم زندگی !

اما مکرر با ادعای توسعه پایدار مواجه هستیم که پایدارها برای ایجاد ناپایدارها قطع می شوند و در عین حال نتیجه تلاش آنها برای حفظ محیط زیست این است که تلاش برای ایجاد مدیریت پایدار جنگل ها، تلاش برای حفظ پایداری ساختارهای پایدار جنگل ها را هدف قرار می دهند و عوامل ناپایدار کننده ی جنگل ها را آزاد می گذارند.

مکرر وادادگی مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست را حتی در رابطه با بهره برداری در مناطق چهارگانه می خوانیم  و می بینیم ! اما نمی خواهیم باور کنیم که منابع طبیعی و محیط زیست کشورمان با همه ی اهمیتی که در استمرار حیات آحاد جامعه دارند، اکنون تنها به دلیل ضعف جنبه ی اقتصادی «بودجه و سرمایه گذاری» در حادثه ای بدلایل مختلف به مانند تن لشِ پت و پهنی بر روی آحاد جامعه آوار شده است. واقعا آحاد جامعه در زیر این آوار سنگین مدفون شده اند، نه آن تن لش می تواند در ایفای نقشش در جامعه تکانی به خودش بدهد و نه آحاد جامعه توان تحرک برای استمرار حیات دارد واقعا ما اسیرِ وهم و گمانیم!  

اگر به جنبه ی اقتصادی مطالبات اجتماعی کم توجهی شود، با جامعه با هدر رفت انرژی درونی خود مواجه خواهد شد که ظرفیت تولید انواع آلودگی را خواهد داشت ! به عبارت دیگر برای اجرای برنامه ها عناوین خوبی انتخاب می کند و شعارهای خوبی می دهد، اما در کسب نتایج و تحقق هدفگذاری در برنامه، به سبب هدر رفت انرژی درونی جامعه بسیار ضعیف است.

چیزی که در چند برنامه پنجساله توسعه اقتصادی اجتماعی به وضوح در همه ی زمینه ها محصوصا در توسعه بخش غیر دولتی دیده می شود.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم