آمار بازدیدکنندگان سایت

02510458
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
718
983
4460
29129
57505
2510458

آی‌پی شما: 3.228.10.17
امروز: ساعت

از وقف جنگل های هیرکانی تا ثبت جهانی

گفته اند جنگل آموزشی خیرود کنار با قدمت پنجاه سال سابقه ! نتوانسته ۳۵ میلیون اعتبار نگهداری دارایی های زیستی و سرمایه ای ...

 

از وقف جنگل های هیرکانی تا ثبت جهانی

 

گفته اند جنگل آموزشی خیرود کنار با قدمت پنجاه سال سابقه ! نتوانسته ۳۵ میلیون اعتبار نگهداری دارایی های زیستی و سرمایه ای طرح در حال استراحت را تامین کند و از قضا این جنگل ها نیز در فهرست جهانی ثبت شده است.

مسئله وقفیت جنگل آق مشهد و سند کاداستر را ملاک و معیار قرار دهید و مزایای کاداستر را مرور کنید

مزایای کاداستر:

مکانیزه نمودن امور ثبتی و تسریع در پاسخگویی به مراجعان، سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات ملک، مستند سازی اطلاعات اراضی در رابطه با شهروندان، ساده سازی مراحل، کامپیوتری کردن ارائه خدمات، تثبیت مالکیت اراضی و املاک و کاهش حجم اختلافات ملکی، بهبود حفظ محیط ها و مرز بین زمین ها، استناد قانونی و دقیق در محاکمات جهت نیل به احقاق حقوق عامه، افزایش امنیت حقوقی مالکان و آسان ‌سازی معاملات ارضی، از بین بردن زمینه‌های تصرف اراضی دولتی و ملی، ایجاد توسعه پایدار و امنیت ملی و هم‌چنین جلوگیری از بورس بازی زمین در مناطق شهری، طراحی و برنامه ریزی و مدیریت شهری، ایجاد ثبات اجتماعی و بهره‌وری بهینه از نظام اطلاعات کاداستری در ارایه خدمات به سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله مزایای این طرح محسوب می شود.

یقینا اسباب شرمندگی نیست که افکار عمومی با سکوت بر فرایند اقدام اصلاحی و رفع اختلاف نظر و تصمیم قضایی بر اساس ماده ۴۷۷ مواجه است. این رویه مدیریت کردن فضا و جو عمومی است.

در چند روز قبل طعنه امیز به نکته ای در ارتباط با بحث ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی نوشتم و اکنون با ملاحظه و مقایسه ی نظرات کارشناسان با تجربه و کارشناسان جویای نام بی تجربه، می توانم این نکته را اضافه کنم، آنگاه که ملی شدن جنگل نا مفهوم است چه فرقی می کند که کل جنگل ها توسط دولت و مجلس وقف عام شود و سپس ثبت جهانی شود ؟

آیا با وصف استراحت در توسعه و احیا و بهره برداری از جنگل ها، تفاوتی بین سازمان اوقاف و یونسکو در ماهیت حفاظت از جنگل های کشور به وجود می آید ؟

به نوع نگاه حفاظتی بدون بودجه کافی و بدون طرح، یونسکو و سازمان اوقاف و سازمان جنگل ها بپردازید و سپس توان آنها در نیل به خواسته را مقایسه کنید !

آیا در حالیکه عوامل تخریب در جنگل های هیرکانی جولان می دهند و غیر قابل کنترل تصور می شوند، عنوان هایی چون: جنگل های باستانی - یادگار دوران سوم زمین شناسی - میراث طبیعی ملی و جهانی و... حاشیه امنی برای جنگل ها ایجاد کرده یا می کند ؟

مسئله وقفیت جنگل آق مشهد فساد اداری و زمینخواری است و متاسفانه در این مورد بسیار بد برخورد شده است و دوره های مدیریت و علل مفقود شدن رای بر له ! اساسا تمرکز نکرده اند تا به برخورد با فساد اداری اهمیت دهند. بر دوره طرح اختلاف جدید وقف در محاکم که در سال ۹۲ مجددا به جریان افتاد و علی القاعده باید به موجب برنامه اجرایی سند کاداستر که در اجرای قانون برنامه پنجم توسعه، گسترده شد، اثر بخشی اخذ سند کاداستر را منطبق با مزایای برشمرده فوق از حیث زمینخواری و یا رفع اختلاف و یا حتی تسریع در پاسخگویی به مطالبات اجتماعی مد نظر قرار نداده اند، اما جالب است به انجام کاری بسنده کردند که در زمره نباید هاست !

به نظر می رسد در نیل به مقاصد و هدفگذاری ها، تمرکز وقف کردن کل جنگل های هیرکانی، به مراتب با اهمیت تر است زیرا اساسا پنهانکاری های موجود حکایت از آن دارد که جنگل های دیگری وقف شده و سند کاداستر برای آنها علی الراس صادر شده و سازمان جنگل بی خیر است.

در این مدیریت گسیخته و غیر یکپارچه که مفهوم ملی شدن جنگل ها نیز مفقود شده است،  زمینخواران در حالی صاحب نفوذ هستند، که فساد اداری همانند عوامل تخریب جنگل، غیر قابل کنترل مشاهده می شوند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم