آمار بازدیدکنندگان سایت

02510362
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
622
983
4364
29033
57505
2510362

آی‌پی شما: 3.228.10.17
امروز: ساعت

افتتاح ها و افتضاح های مدیریت

می گویند پایگاه دوم اطفا حریق جنگل‌ها و مراتع منطقه زاگرس به نام شهدای طبیعت اورامانات روز پنجشنبه با حضور جمعی از 

 

افتتاح ها و افتضاح های مدیریت

 

می گویند پایگاه دوم اطفا حریق جنگل‌ها و مراتع منطقه زاگرس به نام شهدای طبیعت اورامانات روز پنجشنبه با حضور جمعی از مقامات استانی، مدیران و فعالان منابع طبیعی راه اندازی شد.

برای خرید تجهیزات این پایگاه بیش از ۲۵ میلیارد ریال هزینه شده و یک دستگاه خودروی اطفای حریق و دستگاه های دمنده، فلکس بک، آتش کوب، بیل، شن و ظرف آب ۱۰ لیتری از جمله تجهیزات این پایگاه است.

می خواهم این یادداشت را درماتیک کنم و به مرگ غریبانه یک محیط‌بان در کویر مکرش بیاندیشم که محمود رضا خسروی رئیس منطقه حفاظت شده کویر ورامین گفته بود تا در زمانی که حضور داشت، جیره غذایی میلاد و وسایلی از قبیل تشک و کمد را به او تحویل داد و قرار شد روز بعد برای بردن وسایل به او سری بزند.

میلاد عباس‌زاده هیچ سابقه‌ای در محیط بانی نداشت و نیروی شرکتی بود و از یک شرکت به شرکت دیگری مأمور به خدمت بود ! از ساعت ۴ عصر روز سه شنبه تا ساعت ۱۵ روز بعد، یعنی ساعتی که پس از شکستن شیشه و مواجه شدن با پیکر بی جان و سرد عباس زاده در روز چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ !!!

عباس زاده یک نیروی غیر حرفه ای جوان و عاری از هر گونه تجربه کاری، باید یک شب تیره را در دل کویر با آینده ی تیره کاری و استخدامی خود، در یک ساختمانی به نام پاسگاه تنها سپری می کرد. به راستی او در آن شب باید از چه چیزهایی حفاظت می کرد، در حالیکه شاید حتی قادر به حفاظت از خود نبود !

 

باید به تشریح ساختار طولی سازمان تمرکز کنیم که در هر استان یا اداره کل دارد و در هر شهرستان یک اداره منابع طبیعی و در هر بخش یک سرجنگلبانی و در هر دهستان یک پاسگاه ! چون انتصاب ها در ارتباط با مسئول سرجنگلبانی«واحدمنابع طبیعی» و پاسگاه سیاسی نیست، عامه مردم و عامه مدیران منطبق با تقسیمات کشوری بر علل تخصیص این دو واحد تمرکز ندارند.

اینک با این توصیف که واحدهای نظارتی بر حسب طرح و تراز مالی آنها و همچنین سایر منابع  موضوع تبصره الحاقی ماده دو قانون حفاظت و بهره برداری که در حکم منابع مذکور است، در هیچیک از جنبه ها، مدیریت موازی تلقی نمی شود، وظایف مشخص پایگاه اطفاء حریق چه معنایی دارد در حالیکه حتی اختصاص یک اطاق یا انبار نیز برای آن، کافی و وافی در نیل به مقصود است.

نیروهاییکه باید در این ساختمان کار کنند، آیا مشاوره ای هستند یا شرکتی یا قرارداد مشخص ؟ ماموریتشان آیا حاکمیتی است یا تصدیگری ؟

به کجا می رود این غافله ی مدیریت هزینه زای عاری از تولید ثروت !      

وقتی نگرش ها در مدیریت ها نه بر مبنای مشارکت مردمی و نه بر مبنای برونسپاری تصدیگری و نه بر مبنای انجام امور حاکمیتی ! جریان یابد، نیروهای شرکتی باید به جای مستخدمین رسمی عهده دار امورحاکمیتی شوند و این افتضاح مدیریتی است و افتتاح ساختمان ها و تجهیز کردن اینگونه پایگاه ها نمی توانند پوشش دهنده ی ضعف ها و نارسایی ها در تحقق اهداف حفاظتی باشد.

به پاس خدمات عباس زاده هاییکه حتی نیروی شرکتی نیستند، تشکل های مردمی و حامی و همیار طبیعت محسوب می شوند، همان های که در اطفاء حریق خدماتشان را جان بر کف به نمایش گذاشته و جاودانه شدند، باید به کیفیت کار و بهره وری توجه داشته باشیم و بر مدیریت یکپارچه تمرکز نماییم و از کارهایی که در زمره بخش نگری تلقی می شوند و فاقد کارایی و اثر بخشی هستند و البته نه هزینه زا بلکه خسارتبارند، پرهیز کنیم !

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم