آمار بازدیدکنندگان سایت

02510370
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
630
983
4372
29041
57505
2510370

آی‌پی شما: 3.228.10.17
امروز: ساعت

قدرت مالی از دست رفته ی مدیریت جنگل

نمی دانم چرا شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی، انجام وظیفه ی عادی پاسگاه بازرسی محمولات جنگلی را ...

 

قدرت مالی از دست رفته ی مدیریت جنگل 

نمی دانم چرا شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی، انجام وظیفه ی عادی پاسگاه بازرسی محمولات جنگلی را در خبر رسمی کشور به عنوان طرح توقف تاراج چوب های جنگلی معرفی کردند ؟

تعطیلی طرح های جنگلداری بیش از هر چیز قدرت مالی مدیریت جنگل را هدف قرار داد، در حالیکه برخلاف نظر قانونگذار باید تا سال سوم قانون برنامه روند اجرای طرح ادامه می یافت ! اکنون چه کسی را باید مسئول تبعات تخریب جنگل دانست ؟‌

در حالیکه هیچکس نمی تواند انکار کند که تنها به دلیل از دست رفتن قدرت مالی، عوامل تخریب در جنگل جولان می دهند، نه به خاطر ساختار تشکیلاتی و مدیریت - نیروها و قانون و اراده ی بخش انتظامی و قضایی !

برایان وایس می گوید؛ یاد گرفتن از گذشته مهم است، نه عذاب وجدان کشیدن از آن ! از این رو باید به کسانیکه مدعی بودند از طریق توقف بهره برداری و تعطیلی طرح های جنگلداری، باید به مدیریت پایدار جنگل ها دست می یابند ! قطعا باید به آنها خدا قوت گفت، زیرا خیلی زحمت کشیدند ! اما نباید توقع داشته باشیم عذاب وجدانشان طولانی و مستمر شود، با درسی که در این مدت کوتاه از وهم و گمان ها گرفته اند، همان درس ها را با یک طرحی به نام طرح جایگزین به کار ببندند.

یکی از مجریان طرح جنگلداری در حاشیه همایش ... گفته بود ؛ در شرایط کنونی نمی توان در مورد نجات طرح های جنگلداری پیشنهادی داد، لااقل به این آقایان مدعی مدیریت پایدار جنگل ها بگویید مردم را فریب ندهند ! ناپایداری را تشدید نکنند بگویید یکی از مؤلفه های پایداری این است که بین عوامل درونی مدیریت جنگل، پیوندی دیده شود، وقتی حتی پل های ارتباط بین عوامل درونی تخریب می شود چگونه می توانند برای عوامل پایدار ساز بیرونی نقشه راه یا دستور کار بنویسند ! همان هاییکه می گویند مدیریت پایدار دارای سه رکن اساسی است، چه اجباری است که برای استقرار رکن اجتماعی در تهیه و اجرای طرح ها از طریق توقف و تعطیلی، صفر و صد کنند و دستور نقطه سر خط را در پنجاه سالگی اجرای طرح ها در کشور به اجرا بگذارند !

آیا توقف و تعطیلی در پنجاه سالگی تهیه و اجرای طرح ها، عین ناپایداری و نقض غرض نیست ؟

اصرار بنده برای حفظ قدرت مالی تهیه و اجرای طرح ها بی جهت نبود ! اساسا در برنامه های بلند مدت سیاست ها و جهت گیری ها و قدرت مالی تبیین می شود، همین برنامه پنجساله ششم باصطلاح توسعه را ملاحظه کنید افق برنامه پنج ساله با حجمی معادل ۵ برابر قانون بودجه سنواتی تحت سیاست های کلی قانون برنامه پنجساله ششم و با جهت گیری هایی، البته آرمانی و غیر قابل تحقق تدوین و تقریر و ابلاغ شده است.

خیلی غم ‌انگیز است که بدانیم در راستای توسعه سرانه سبز که به موجب ماده ۱۵ قانون افزایش بهره وری[1] مقرر شده است ظرف ده سال ضريب حفاظتي جنگل ها و مراتع، از چهل درصد «40%» به نود درصد «90%» و سرانه جنگل از هفده صدم «17/0» هکتار به بيست و پنج صدم «25/0» هکتار برسد، از سال ۸۹ تا ۹۹ نه تنها هیچ اعتبار منظم و مشخصی در این ارتباط نداشت ! بلکه به اذعان همه ی آحاد جامعه، با وصف اینکه جنگل ها به شدت تحت تخریب هستند، ضریب حفاظتی نیز با گزارش خلاف واقع بیان می شود و سرانه سبز نیز از ۱۷٪ هکتار حتی کاهش یافته است.

قدرت مالی مدیریت جنگل باید افزایش یابد. باید در قاعده ی چه زود دیر می شود، به سرعت نقطه سر خط کنند و قطار خارج شده از ریل مدیریت جنگل ها را بر روی ریل صحیح خود برگردانند. زیرا تنها تحریم و تورم در ایران عامل اضمحلال قدرت مالی مدیریت جنگل ها نیستند ! اگر قائل به تهیه و اجرای برنامه مدت هستند، باید برای تامین منابع محدود برنامه ی دقیقی داشته باشند.

 اگر نوع نگاه مطالبه گران جامعه و مدیریت جنگل تغییر نکند، یقیناً به نقض غرض ادامه می دهند  و بر عادت جامعه بشری که همیشه تاوان نا آگاهی تعداد معدودی را داده، مهر تایید می زند.[1]  - ماده  15  ـ دولت مکلف است ضمن اعمال ممنوعيت بهرهبرداري مازاد بر توان زادآوري طبيعي ، احيائي و زيست محيطي (اکولوژيک) جنگل هاي کشور، ترتيبات و تمهيدات لازم را جهت اصلاح الگوي مصرف چوب هاي جنگلي اعم از صنعتي و غيرصنعتي، جايگزيني سوخت فسيلي و انرژي هاي تجديد پذير به جاي سوخت هاي هيزمي، خروج دام از جنگل و ساماندهي جنگلنشينان به عمل آورده و با استفاده از توان و سرمايههاي بخش هاي غير دولتي نسبت به احياء و توسعه درختکاري مثمر و غير مثمر و بوستان هاي جنگلي و زراعت چوب اقدام نمايد به گونهاي که ظرف ده سال ، ضريب حفاظتي جنگل ها و مراتع ، از چهل درصد 40% به نود درصد 90% و سرانه جنگل از هفده صدم 17/0 هکتار به بيست و پنج صدم 25/0 هکتار برسد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم