آمار بازدیدکنندگان سایت

02510387
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
647
983
4389
29058
57505
2510387

آی‌پی شما: 3.228.10.17
امروز: ساعت

استراحت جنگل فرصت یا تهدید ؟

استراحت جنگل اگر منبعث از ایده و وهم نبود، قطعا دارای نتیجه پژوهشی بود و مانند روند تهیه و اجرای

 

استراحت جنگل فرصت یا تهدید ؟

 

استراحت جنگل اگر منبعث از ایده و وهم نبود، قطعا دارای نتیجه پژوهشی بود و مانند روند تهیه و اجرای طرح جنگلداری در روندی تدریجی گسترش می یافت و از سطح محدود به کل سطح دارای طرح تعمیم می یافت و اجرای تدریجی شاید یک فرصت برای کنترل عوامل تخریب جنگل تلقی می شد !

دنیای عجیبی است ! خانواده هایی از کشور متاثر از کرونا پایبند خانه نشینی شده اند و افرادی سرخوش و قانونگریز بندها را پاره کرده و  یا با هتاکی به مردم بومی جامعه ای را ملتهب می کنند و یا با شکار در بوم سازگان از خط قرمز حفظ حریم اجتماعی عبور می نمایند !

دو نفر دیروز برای شکار در محیط طبیعی جان باختند، کسی که برای شکار رفته بود، جان شکاربانی جان برکف را گرفت، او پس از درگیری و جان باختن شکاربان که شهید خدمت شد، در اوج عذاب وجدان بر رفتار دور از عقلانیت خود توجه و تامل نمود و طی خودکشی جانش را فدا نمود. آرزوی رحمت و مغفرت برای این دو از دست رفته دارم.

حفظ منافع و حقوق عمومی از منابع و ثروت های ملی کمترین انتظار است ! زایل شدن حقوق عمومی نیز می تواند به هر طریقی انجام شود. از این رو استراحت جنگل اگر منبعث از ایده و وهم نبود، به سمت تهدید سوق نمی یافت. نمی دانم آیا روح مرحوم دکتر جزیره ای یا مرحوم دکتر مهاجر آگاهند؛ همان تعارض دام و جنگل همان علت العللی معارض در طرح جنگلداری که در بند الف ماده ۶۹ قانون برنامه توسعه پنجساله چهارم، حکم خروج باقیمانده دام داشت و در بند ج ماده ۱۴۸ قانون برنامه پنجساله پنجم حکم کلی «ساماندهي جنگل ها و حمايت از توليد دام به روش صنعتي» داشت، چگونه بدون هیچ مقرره ای در ماده ۳۸ قانون برنامه پنجساله ششم، بی هیچ تصریحی در بند ف، می تواند منجر به استراحت جنگل شود ؟

آنگاه که مقرر می کنند، بهره برداری در سال چهارم بر اساس طرح های جنگلداری متداول دارای قرارداد متوقف شود و بر اساس طرح های جایگزین ادامه یابد ! مقرر نکرده اند تعارض دام و جنگل رفع شود تا  جنگل های تحت پوشش طرح جنگلداری بتواند به سمت استراحت برود ؟

استراحت جنگل یک طرفه که بهره برداری را متوقف می کند، اما به عامل معارض هیچ توجهی نمی کند برای جنگل فرصت نیست، تهدید آشکاری از روی عدم آگاهی و وقوف به جزئیاتی از رسالت و ماموریت مدیریت علمی و فنی در جنگل است !

شاید وجود دام و دامدار در جنگل معارض با فعالیت جنگلبانی نباشد، اما با فعالیت جنگلداری که مدیریت علمی عملی جنگل است با توجه به پیشینه اقدام از دهه ۴۰ در تعارض اشکار دیده و گزارش می شود، چگونه در این صورت مدعی هستند که در چارچوب مدیریت پایدار جنگل ها، بهره برداری در طرح های جنگلداری را متوقف و به جنگل ها استراحت داده اند ؟.

نتایج تجارب اجرایی حاکی از آن است که می توان گفت ؛ همانطوریکه ظرفیت های بالقوه و بالفعل در هر زمینه قابل شناسایی هستند، فرصت هاییکه همیشه گریزان از تهدیدها بوده و از بین رفته اند، قابل شناسایی و ارزیابی هستند، فرصت هاییکه اگر از دست نمی رفتند، می توانستند عامل و ابزار کاربردی کنترل تهدیدات تلقی شوند.

استراحت جنگل هرگز نمی تواند فرصت تلقی شود، تهدیدی آشکار نسبت به مدیریت علمی عملی جنگل است و به هیچ شکلی نمی توان از طریق اجرای آن، منفعتی برای جنگل و آحاد جامعه نوشت.

جنگل ها را دریابید !

آنگاه که از هدفگذاری های اغراق آمیز زراعت چوب می گویید به همان اندازه از کار و فعالیت جنگلبانی فاصله می گیرید ! به همان اندازه که طی سال های مدید به جنگلبان ها اتهام وابستگی به صنایع چوب داده اید، با مغروق شدن در حل مشکل صنعت به جای حل مشکل جنگل، اتهام زدایی از جنگلبان ها می کنید !

تمرکز بر زراعت چوب که مباحث حاشیه ای در کارهای جنگلبانی است، گواه بارز رها شدن امور جنگل به حال خود است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم