آمار بازدیدکنندگان سایت

02510463
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
723
983
4465
29134
57505
2510463

آی‌پی شما: 3.228.10.17
امروز: ساعت

پارادکس حفاظت از جنگل

می توان اذعان نمود که جامعه با شبکه اجتماعی و تشکل های مطالبه گر در مسیر درستی به سمت حکمرانی می رود، اما

 

پارادکس حفاظت از جنگل

 

می توان اذعان نمود که جامعه با شبکه اجتماعی و تشکل های مطالبه گر در مسیر درستی به سمت حکمرانی می رود، اما وقتی در مدیریت جنگل ها با ادبیات توقف به سمت اختلال و تعطیلی می رود و ساختمان مدیدیت علمی عملی طرح های جنگلداری را کلنگی تشخیص داده و سرمایه اجتماعی موجود را تخریب می کند، نمی توان تلاشِ مسالمت آمیزی از درون آن جامعه استنباط کرد.

متاسفانه سال چهارم برنامه ششم توسعه نیز به نیمه رسیده و بنابراین می توان پیش بینی کرد که دستیابی به طرح جایگزین در مدت پنج سال طول برنامه، انتظار عبثی است و امکان بنیان نهادن شالوده یک ساختار مدیریت جایگزین دارای اقتصاد درونزا وجود ندارد.

شاید بتوان به طور واضح تر گفتگ شرح خدمات طرح های حفاظتی حاصل توجه به مطالبات افکار عمومی در حفاظت از جنگل های کشور است، اما در حالیکه با ویژگی اقتصاد درونزا هیچ برنامه مالی و اجرایی مناسبی برای آن تدوین نکرده اند، باید با بودجه دولتی به اجرا گذاشته شوند.

این نوع طرح های حفاظتی برای مدیریت جنگل های زاگرسی در آن ناحیه رویشی داری سابقه است، ولی آثار اجرای پسندیده  و نمایانی در آن ناحیه رویشی که حاکی از استمرار مدیریت علمی عملی باشد گزارش نمی شود.

بنابراین باید گفت: مطالبات کنشگران و افکار عمومی جامعه از مقامات مسئول و مرتبط، در حمایت از حقوق محیط زیستی، دچار یک پارادکس شناخته تا نا شناخته در دستیابی و نیل به حفاظت جنگل است، که به وضوح رفتارهایی ناشی از عدم اطمینان تا ترس، نسبت به اعمال نظر اساتید دانشگاهی و صاحبنظران ذیصلاح در مدیریت جنگل دارد و مطمئناً روابط بین دست اندرکاران را متفرق و غیر قابل جمع و ناهمگرا و ناهم افزا  می کند.

چنان استنباطی اگر یک واقعیت باشد تبعات بسیار نامناسبی برای حفظ و بقای جنگل بجا می گذارد ! بدین معنا که مطالبات جامعه در اجرای قانون برنامه پنجساله ششم، استراحت جنگل بود اما جز تلاطم و آشوب در دل جنگل ها نتایج دیگری عاید نگردید.

اگر کمی مبسوط تر به مطالبات افکار عمومی جامعه توجه و تامل کنیم ! می بینیم در حالیکه غالباً اجرای مدیریت بوم شناختی جنگل ها را مطالبه می کنند، اما قانونگذار تکلیف قانونی انجام مدیریت بوم شناختی جنگل ها را در بین دستگاه های اجرایی، بسیار نا مناسبی توزیع کرده است.

به عنوان مثال؛ در حالیکه تنوع زیستی گیاهی و جانوری در زیست بوم ها، به شدت در حال تخریب هستند، دستگاه اجرایی مسئول نیز به شدت در حال تضعیف شدن و از دست دادن ابزار اجرای قانون ارزیابی می شوند ! آیا چگونگی دستیابی به حفظ و بقای جنگل با این ابهام ها، تامل بر انگیز نیست ؟

همچنانکه سازمان حفاظت محیط زیست کنونی از عهده هیچیک از وظایف خود بر نمی آید، سازمان جنگل ها نیز با مفاد دو قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع و قانون حفاظت و بهره برداری، هیچ انطباقی با ایفای وظیفه در نواحی رویشی مختلف و اقتضائات زیست بومی مورد انتظارِ افکار عمومی مطالبه گر ندارد.

در تحلیل کلی تر حتی می توان گفت؛ سازمان برنامه و بودجه کشور نیز، منطبق با وظایف و تکلیفات قانونی خود، از توانایی لازم برای برنامه ریزی و بودجه ریزی برخوردار نیست، حتی هیات دولت منطبق با سیاست های کلی نظام و مخصوصاً سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، رسالت و ماموریت هر یک از دستگاه ها را دنبال نمی کند.

اساسا مطالبه گری حفظ جنگل ها در ساختار تشکیلات دولتی، دچار یک پارادکس جدی است که به یک سر در گمی راهبردی نمایان رسیده است.

مطالبه گران جامعه فکر می کنند، اساتید دانشگاهی و جنگلدارهای صاحب نظر نمی دانند یا اساسا نباید از جنگل ها بهره برداری کنند، در حالیکه به موجب قانون و فن و تخصص، دانشگاهی و جنگلدارهای صاحب نظر فکر می کنند که مطالبه گران از تکلیفات و اختیارات قانونی و نیاز جنگل ها آگاه نیستند، با این وصف چگونه می توان با گام های لرزان در جامعه به سمت ایجاد یک روابط درونی خوب و حکمرانی رفت. 

بخش های مختلف ارکان حکومت در پارادکس چگونگی مدیریت جنگل ها غرق شده است، بهره برداری را متوقف می کند، اما در تامین بودجه توان کافی را ندارد، افکار عمومی نیز همان را می خواهد که دولت دنبال کرده است، اما در برابر ناتوانی دولت در تامین بودجه و همچنین هجمه عوامل تخریب جنگل. انگشت ابهام به دهن گرفته است.

مادامیکه دولت نمی تواند تنوع بهره برداری از جنگل ها را هدفگذاری کند و یا امکان کسب درآمد با استفاده از سایر کارکردهای جنگل را جدی بگیرد، هر کسی به دنبال پیشبرد پروژه شخصی است و وضعیت اسف بار جنگل را استراحت می نامد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم