آمار بازدیدکنندگان سایت

02386940
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
418
2794
3212
17669
38308
2386940

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

یقیناً جنگل هيركاني باغ ميوه نيست !

یکی از خدمات جنگلداری کلاسیک حفظ آثارجنگل های اولیه بوده است. اکنون جهت شناخت قدمت جنگل‌هاي كهن ...

یقیناً جنگل هيركاني باغ ميوه نيست !

 

یکی از خدمات جنگلداری کلاسیک حفظ آثارجنگل های اولیه بوده است. اکنون جهت شناخت قدمت جنگل‌هاي كهن هيركاني از آستارا تا گليداغی برای هر محقق و پژوهشگر، قطعا سطوحی برای مطالعه دقیق وجود دارد که از دهه ۳۰ شمسي به تدریج تحت تهیه و اجرای طرح‌هاي جنگلداري قرار گرفت. اما در سایر جنگل های خارج از طرح جنگلداری ناحیه رویشی هیرکانی، بیشتر آثار بهره برداری عرفی و سنتی به قدری سنگین و مازاد بر توان اکولوژیک دیده می شود که نمی توان آثاری از جنگل های اولیه و توالی آن را مشاهده نمود.

قطعات شاهد هر طرح های جنگلداری با پراکنش قابل قبولی، در سطحی معادل ۳۰ تا ۵۰ هکتار در هر طرح، مجموعا در جنگل های تحت پوشش طرح ها در حدود ۲۰ هزار هکتار برآورد می شود که تا حد امکان از هرگونه دخالت دور نگاه داشته شد.

باید اذعان نمود که در بیخ گوش جنگل های هیرکانی، بهره برداری از سایر کارکردها نتواند فرصت تلقی شود و به یک تهدیدی جدی برای جنگل های هیرکانی تبدیل شود. از واژه های هر گونه بهره برداری - تنوع بهره برداری - چند منظوره هرگز نباید غافل ماند. جنگل یک محیط طبیعی است و با کار زراعی به قصد بهره برداری هیچ میانه ای ندارد و فقط در خراش و بذر پاشی محدود زیر تاج درختان با هدف استقرار تجدید حیات قناعت کرده است و بس !

توسعه کشت انواع قارچ ها و گیاهان دارویی و نظایر آن جنگل را به باغ تبدیل می کند و جنگلبانان همیشه باید با شنیدن اخبار توام با واژه کشت، هراسان شوند و هر جنگلبانی که هراسان نشود، زارع محترمی است که باید از ادعای جنگلبانی دست بردارد.

کسی که ید طولایی در تهیه و اجرای طرح جنگلداری و نشانه گذاری درختان جنگلی دارد ! نمی دانم چرا دانش جنگلشناسی و جنگلداری مرحوم مهندس ساعي و مرحوم مهندس بنان را نوشته‌هاي برگردان شده می داند و می گوید: « طرح های جنگلداری کلاسیک درختان جنگل را باغ میوه می دانست تا تمام شود ! » ؟

چگونه کسی که مدعی است جنگل های هیرکانی را پس از طي ساليان دراز در پي يافته‌ها و پژوهش گسترده شناخته است دچار چنان اشتباه بزرگتری شد و جنگل های هیرکانی را باغي از پديده‌هاي رويشي و مواهب بسيار معرفی کرد ؟

از این رو باید گفت این شناخت کاملاً اشتباه از جنگل های هیرکانی، بسیار گسترده تر از برداشت اشتباه ایشان از اهداف تهیه و اجرای طرح های جنگلداری کلاسیک و همچنین ایجاد تردید بر دانش مرحوم مهندس ساعی و مرحوم مهندس بنان است.

خوب شد که گفتند؛ جنگلداری کلاسیک، فقط درختان جنگل را باغ میوه می دانست. دلم برای این جنگل های کهن هیرکانی می سوزد که با چنان جنگلشناسان مدعی به این حال و روز افتاده است !

بی اغراق باید بگویم باز هم مانند همیشه این مدعی جنگلشناسی دچار اشتباه شده است !!!

زیرا اطلاعات حاصل از مطالعات پایش های دوره ای جنگل های شمال، حجم درخت متوسط در حدود ۲،۴ مترمکعب به دست می آید. از سوی دیگر متوسط حجم درختان نشانه گذاری شده هر صورت مجلس نشانه گذاری در هر سهمیه هر سالی از هر طرح جنگلداری، نیز اگر بررسی شود، می توان عددی را بدست آورد که در دامنه ۲ تا ۳ مترمکعب قرار گیرد.

می خواهم بدانم با وصف اینکه میزان برداشت چوب از طرح های جنگلداری جنگل های شمال در طول پنجاه سال تحت اجرا، کمتر از ۳۵ میلیون مترمکعب می باشد،  چگونه شما به این شناخت رسیدید که به جای « حدود ۱۵ میلیون درخت » مدعی قطع میلیاردها درخت هستید  !

یقینا این حق ناشناسی ها نسبت به بنیانگذاران جنگلبانی در ایران و این نوع شناخت های وهمی، جنگل های هیرکانی را نابود کرد ! احتمالا این آدرس اشتباهی را نیز بی علت ندادید !  

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم