آمار بازدیدکنندگان سایت

02386707
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
185
2794
2979
17436
38308
2386707

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

رؤیای حفاظت و صیانت جنگل

دیر زمانی است که برخی مردم ایران زمین کوشش کردند تا رؤیای حفاظت و صیانت از جنگل ها خلق کنند !

 

رؤیای حفاظت و صیانت جنگل

 

دیر زمانی است که برخی مردم ایران زمین کوشش کردند تا رؤیای حفاظت و صیانت از جنگل ها خلق کنند ! همان هایی که نتوانستند به جنگلبان ها اعتماد کنند ! جنگلبان هایی که پایه گذار جنگلبانی کشور بودند و بقای جنگل ها مرهون خدمات آنهاست.

در هر حال خالقان رؤیای حفاظت و صیانت در نتیجه ی کشمکش ها مجبور شدند، با عبور از انتظار همکاری جنگلبانان، از استمرار مدیریت علمی عملی جنگلداری عبور کنند، تا با نگاه نا همگون با واقعیت های جنگل و جامعه در انجام رؤای خود ساخته یک کاری کرده باشند.

آنها برای خلاف مدیریت پایدار جنگل ها، دیوار بی اعتمادی در جامعه را بلند تر کردند و اکنون جنگلبانان در پشت آن دیوار به این دلیل به آنها بی اعتمادند که با واژه های بر گرفته از وهم و گمانِ کم ارزش رؤیای حفاظت و صیانت جنگل ها را ساخته بودند و واژه های دارای معنا و ارزش علمی عملی دارای تجربه پنجاه ساله را کنار گذاشتند.

تعجبی ندارد در این روزها مردم به سمت نتایج بررسی طرح ها و لوایح در مجلس نروند - یا به نطق موافق یا مخالف و ناطق اهمیت ندهند و گوش نکنند ! یا منتظر نتایج صدور دستور مقامات - یا تنظیم تفاهمات - یا اجرای مصوبات و... بمانند ! از این رو شنیدن اخبار مرتبط نه تب جامعه را بالا می برد و نه پایین می آورد. وقتی هر کسی راه خودش را می رود ! معنایش این است که درجه اعتماد تنزل یافته است و آحاد جامعه کسی را به عنوان معتمد نمی شناسند !

به برنامه حفاظتی ارائه شده به وزیر در سال ۹۵ نگاهی بیاندازید !

آنها در آن مقطع در رابطه با سیاست های توقف بهره برداری گفتند:

                                                         توقف بهره برداری، آری؛ رها کردن مدیریت جنگل، هرگز.

آیا آنها با سلب اعتماد از جنگلبانان و تعطیلی طرح ها و حتی توقف فعالیت های حفاظتی احیایی و مراقبت و نگهداری راست گفته اند ؟

تردیدی نیست که آنها با هدف پایداری اکوسیستم (تقویت حفاظت و کاهش تهدیدات) در دوره کوتاه مدت 5 ساله اول فقط در اعمال ممنوعیت های یک جانبه از سوی خود موفق بودند !

یعنی در - توقف بهره برداری تجاری و صنعتی - در احداث جاده های جدید در جنگل ! دستور اقدام دادند و فرار روبه جلو کردند ! اما در سایر برنامه ها که به وزیر اعلام شد مانند:

- ارزیابی صلاحیت مجریان طرح های جنگلداری - تقویت و به کارگیری نیروهای حفاظتی و نظارتی - مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی - پیشگیری و اطفاء حریق - محصور کردن عرصه های مورد نیاز - احیاء جنگل از طریق بذرپاشی، بذرکاری و نهالکاری -مرمت جاده های موجود - مرمت ساختمان های حفاظتی و نظارتی - خرید و تعمیر خودرو هیچ اقدامی در خور توجهی مشاهده نشد و این نتیجه نشان از آن دارد مدیریت جنگل را با فرار رو به جلو به سمت تله توهم شوق دادند.

از دیگر سو برنامه حفاظتی، حمایتی و اقدامات اجتناب ناپذیر خود را توسط همان طرف قرارداد یعنی همان مجریان طرحی که می گفتند جنگلخواراند، بدون تعیین صلاحیت به اجرا گذاشتند !

سه گزینه پیشنهادی آنها به وزیر وقت مشتمل بر: توقف کامل بهره برداری پس از تایید برنامه حاضر - توقف کامل بهره برداری پس از سال 1396 - توقف تدریجی بهره برداری ! همان که بیشتر رادیکالی بود انجام شد.

اینک رؤیای حفاظت و صیانت مصنوع وهم و گمان را خودتان ارزیابی کنید !

آیا شعار توقف بهره برداری آری؛ رها کردن مدیریت جنگل، هرگز ! عملیاتی شده است و هر یک از آحاد جامعه می توانند تقویت حفاظت از جنگل ها را مشاهده کنند و با افزایش تهدیدات متنوع در جنگل ها مواجه نشوند !

آیا  این بود آن رؤیاهای مدیریت پایدار اکوسیستم جنگلی !

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم