آمار بازدیدکنندگان سایت

02386931
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
409
2794
3203
17660
38308
2386931

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

فرار سرمایه و سرمایه گذار !

فقط به امارات و دیگر شیخ نشین ها نگاه نکنید، نیم نگاهی به ترکیه هم داشته باشید ! اگر از این سو به آگهی های فروش زمین ...

 

فرار سرمایه و سرمایه گذار  !

 

فقط به امارات و دیگر شیخ نشین ها نگاه نکنید، نیم نگاهی به ترکیه هم داشته باشید ! اگر از این سو به آگهی های فروش زمین و مسکن و حجم خرید توجه دارید. از سوی دیگر به اخبار درون کشور در واگذاری - اجاره - خرید زمین نیز غافل نشوید ! همچنانکه به تحرک اقتصادی به دیده تردید می نگرید، به فرار سرمایه از زاویه دیگری بنگرید.  

کمی مدبرانه و عاقلانه و کمی قانون مدارانه و مسئولانه به این خبر توجه کنیم !

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده اند میزان خروج سرمایه ای که در ۱۵ سال گذشته از کشور اتفاق افتاده بالغ بر ۲۸۰ میلیارد دلار بوده، یعنی به طور متوسط سالانه ۱۸ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده است.

در مقابل، سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در بهترین سال ها ۴ تا ۴/۵ میلیارد دلار و درخواست های سرمایه گذاری ۷/۵ میلیارد دلار بوده است.

اکنون این پرسش مطرح است که آیا چنان مدیریتی که در ۱۵ سال گذشته دارای تجربه است، می تواند در حال و آینده مفید باشد. کشوری که به واسطه عدم تحرک اقتصادی، نرخ بیکاری دو رقمی دارد ! چگونه با ادامه چنان مدیریتی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی سرگرم است ؟.  

مطالبات اجتماعی سبب شده تا سرمایه گذاری آسان در قوانین مختلف دارای مقررات قانونی شود. اکنون باید با این نگاه به قوانین مختلف نگریست ! آیا مقرراتی در کشور تصویب شده است تا فرایند سرمایه گذاری را سخت نماید.

چگونه این همه دستگاه های ناظر در کشور وجود دارند، اما آب کماکان سربالا می رود ! کسی بی آنکه تجربه و تخصص و یا مایه ای داشته باشد، لابی دارد و با تسهیلات بانکی یک شبه معنون به سرمایه گذار می شود و اکنون یا بدهکار بانکی است و یا اختلاس کرده و یا اتهام دیگری و کسی که سرمایه دارد و نیازی به تسهیلات بانکی ندارد و بستر کار و فعالیت می خواهد و تضمین سرمایه گذاری دارای توجیه اقتصادی، در بین در و دیوار دفتر این مقام و آن مقام کفش پاره می کند‌؟

معیار و شاخص سرمایه دار بودن چیست !

اگر مقامات نظارتی کشور در رابطه با حل مشکل معیشتی مردم و کاهش نرخ بیکاری و ایجاد تحرک اقتصادی راست می گویند، باید سران قوا را از سمت واگرایی به سمت همگرایی سوق دهند تا مردم  همکاری بیشتری از انها ببینند، مخصوصا آنگاه که می دانند مردم ایران زمین بیشتر به امید حفظ ارزش پولشان حدود ۲۰ میلیارد دلار را درون بالش خود جاساز ساز کرده و زیر سر گذاشته اند، باید برای گشایش گره های کار مردم، کارهای مردم را به کاردان ها بسپارند!

 تسهیل امر سرمایه گذاری یک شعار بیست ساله است. اما خروج ۲۸۰ میلیارد دلار در ۱۵ سال و ۲۰ میلیارد دلار سرگردان در دست مردم و البته مخل در اقتصاد ملی، نشان می دهد شعور تسهیل و بهبود مسمر محیط کسب و کار به وجود نیامده است و نظام اداری راضی به فرار سرمایه مالی و سرمایه انسانی از کشور است و نظام جمهوری اسلامی اگر با تصویب قانون ارتقاء سلامت نظام اداری را لازم دانسته ! در نظارت بر اجرای آن کوتاهی کرده است.

اگر در  نظارتی بر تسهیل امر سرمایه گذاری توفیق داشته باشد، می تواند مانع از خروج ۱۸ میلیارد دلار در هر سال و خارج کردن ۲۰ میلیارد دلار از سرگردانی شود !

حفظ محیط زیست را با نصب تابلوی ایست دنبال نکنید ! تدبیر را کنار نگذارید و بر اساس احساس نگویید، اقتصاد مسئله اول کشور نیست !  اگر اقتصاد را مسئله کشور اول می دانید، برای کسب فایده ملی برای تسهیل در امر سرمایه گذاری، موانع و سختی های فرایند در امر سرمایه گذاری را به تدبیر بردارید.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم