آمار بازدیدکنندگان سایت

02386745
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
223
2794
3017
17474
38308
2386745

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

شناخت قانون و شناخت جنگل

از دو دهه گذشته به طور مشخص از کاهش حجم بهره برداری چوبی از طرح های جنگلداری، تا توقف بهره برداری سخن

 

شناخت قانون و شناخت جنگل

 

از دو دهه گذشته به طور مشخص از کاهش حجم بهره برداری چوبی از طرح های جنگلداری، تا توقف بهره برداری سخن به میان آمده است. شاید با این سخن بدیهی کسی مخالف نباید که جامعه بدون قانون به سمت هرج و مرج پیش خواهد رفت و کارها و فعالیت های جامعه نیز باید دانش بنیان بنا نهاده شود !.

بنابراین هر کارشناس جنگلی می تواند نظری شخصی داشته و نظرش را باشتراک بگذارد ! اما جنگل ها که به مانند موش آزمایشگاهی نیستند، تا هر ایده ای در آنها به آزمون خطا گذاشته شود.

بنابراین نظرهاییکه منطبق با قانون جاری و استانداردهای علمی بیان می شود و عاری از ایده و وهم است، یافته تحقیقاتی است. یعنی دارای یک پروپوزال مصوب در یکی از مراجع علمی است و فرایند تحقیقات خود را تحت نظارت همان مراجع علمی در جنگل های تعلیماتی و آموزشی، که برای همین نوع نظرات اختصاص یافته سپری نموده است و یافته علمی تحقیقاتی در همان مراجع علمی به تصویب می رسد.

قانونگذار در تبصره یک جزء ۲ بند ف ماده 38 تصریح کرده است : بهره‌برداری از درختان ریشه‌کن، شکسته، افتاده، خشک سرپا و آفت‌ زده غیر قابل احیاء تا پیش از تصویب طرح جایگزین و حداکثر تا پایان سال سوم برنامه صرفاً با مجوز سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجاز می‌باشد و پس از تصویب طرح جایگزین صرفاً بر اساس این طرح و با مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خواهد بود.

بنابراین با توجه به مفاد این تبصره می توان گفت: بهره برداری چوبی از جنگل های تحت پوشش طرح به خودی خود به دو دسته کلی فاقد ترم « بهره برداری تجاری - بهره برداری غیر تجاری» تقسیم و به ادبیات جنگلداری وارد شده است و برخی از کارشناسان که تحلیل اینجانب در مورد منابع قانون جاری را سفسطه می دانند، باید با منابع قانون جاری به بنده بیاموزند که اشتباه می کنم و یا باید بروند منابع قانونی را بیاموزند ! در هر صورت اگر به بنده نکته را بیاموزند، بنده باید خودم را اصلاح کنم و اگر بی توجه بودم ! سپس می توانند بفرمایند که سلاخ جنگل های هیرکانی هستم و بد آموز و عاشق نوشته های برخاسته از ذهنیت خود !

اینک که قانونگذار برای سازمان جنگل ها، بهره برداری غیر تجاری را مجاز می داند و استنباط عامه جامعه این است که استراحت جنگل به حدود دهسال و بیش از آن زمان نیاز دارد، بنابراین جنگل های هیرکانی در طرح جایگزین که هنوز تهیه نشده است و نیاز به اجرای یک مدت دارد ! نیازی به هزینه کردن منابع کمیاب خود، برای شناخت جنگل ندارد !

بنابراین: نو فروشان هم باید بروند سرغ بازارهای کار دیگری ! در ناحیه رویشی هیرکانی نو فروشی من بعد چنین بازار کاری وجود ندارد.

بنده عارضم که بر حسب سیاست و اقتصاد جنگل، جنگلداری علم مدیریت علمی عملی جنگل است. مصلحت جنگل های کمر خم کرده از آسیب هاییکه برخی سلاخ ها، مسبب آن بوده و هستند ! کنار گذاشتن سلاخ ها و رهانیدن گریبان جنگل از فقر است ! این مصلحت اندیشی دو سازوکار دارد.

- یا دولت عنایت کند گریبان جنگل را از فقر برهاند

- یا مدیریت جنگل مقتصد تر از قبل شود و در تشخیص صرفه و صلاح بیشتر احتیاط کند، مدیریت هزینه ی عقلانی تری را به اجرا بگذارد و به کمک ذینفعان و دست اندرکاران با کم ترین هزینه بیشترین فایده ملی را کسب کند !

بهره برداری عرفی و سنتی در جنگل تعطیل نشده است. مدیریت جنگل در امان خداست ! همه مقامات کشور و کارشناسان جنگل، اگر مفهوم افزایش بهره وری را درست نفهمند، بی تردید در جایگاه کارشناسی یا مدیریتی خود، کارایی را نیز درست نشناختند، آنها چگونه می توانند ادعا کنند که در شناخت جنگل، اثر بخشی اقدام خود را درست می شناسند ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم