آمار بازدیدکنندگان سایت

02386736
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
214
2794
3008
17465
38308
2386736

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

آدرس های اشتباهی در حفظ و حمایت از جنگل ها

حضور مردم دامدار و کشاورز در جنگل ها و مراتع همیشگی و شبانه روزی است، اما آنها به سبب بهره برداری به شدت ...

آدرس های اشتباهی در حفظ و حمایت از جنگل ها

 

حضور مردم دامدار و کشاورز در جنگل ها و مراتع همیشگی و شبانه روزی است، اما آنها به سبب بهره برداری به شدت نیازمند به حفاظت از جنگل ها و مراتع هستند. اگر قائل به توان تجدیدپذیری جنگل و مرتع هستیم ! باید اذعان کنیم که با وقوع حادثه حریق، آینده ی زندگی عاری از حمایت آنها بیش از جنگل ها و مراتع به خطر می افتد.

 این مردم محروم بدون حمایت را تهدید نکنید ! قطعا افزایش تاب آوری محیط زیستمان به توانمندسازی و تابآوری آنها ربط دارد. آموزش و ترویج با اهمیت تر از تشدید مجازات در چنان جامعه هدفی است. خط و نشان کشیدن منجر به کاهش حادثه و خسارت حریق نمی شود.

برای انجام عملیات اطفاء حریقِ هر حادثه ی حریق باید از داخل یا از کنار یک یا چند آبادی و روستا عبور نمود و به نقطه حادثه دیده از جنگل یا مرتع رسید. هیچ نیروی عملیاتی نمی تواند خاطره ای از هلهله مردم برای وقوع چنین حادثه ای را مرور کند. همه خاطرات نیروهای عملیاتی اطفاء حریق جنگل در اقصی ‌نقاط این سرزمین پهناور، مملو از تاسف و بغض و تاثر و التهاب است حیاط آنها حتی اگر دروازه ای داشته باشد، برای پارک کردن ماشین باز گذاشته می شود و یا سفره کوچک گشوده آنها برای توشه ای در همراهی با همه نیروها !

اگر منشا حادثه حریق در جنگل را گاهی به علل عوامل طبیعی و گاهی به علت عاملیت انسانی و عاملیت انسانی را به دو شکل سهوی و عمدی دسته بندی می کنید، پس مشکلات مرتبط با وقوع حریق در جنگل فنی است و هرگز حقوقی نیست !

در علل بروز تخلف تشخیص عاملیت بروز حادثه جنبه ی با اهمیتی است ! ضابطان قضایی یا باید بر اساس مشاهدات خود ، جرم را مشهود اعلام کنند و یا جرم نا مشهود است و در طی تحقیقات می توانند نسبت اتهام به متهمی بدهند و در هر حال علل وقوع حادثه را تشخیص دهند !

تشخیص علل وقوع حریق نمی تواند دستوری و آمرانه به واحدهای عملیاتی ابلاغ شود. اگر پرونده ای با نظر سازمانی تنظیم شود، هرگز در محاکم قضایی قابل دفاع نیست !

گویا کارشناسان ستادی دولت در برنامه ریزی قادر نیستند، از تاریخ و تحولات اجتماعی درس بگیرد. عوامل دولتی مخصوصا کسانیکه هرگز در جایگاه نیروی عملیاتی ایفای نقش نکرده اند، بیشتر از هر کس دیگری، به جای آموزش و توانمند سازی مردم، خط و نشان می کشند. اما آن دسته از عوامل دولتی که برای حفاظت و صیانت از جنگل ها، در کسوت نیروی عملیاتی تجربه ای کسب کرده اند، در هر جایی از برنامه حفاظت و حمایت از جنگل ها و مراتع اعم از «پیشگیری - کشف و شناسایی اطفاء حریق - احیای مناطق خسارت دیده» نقشی به مردم می دهند و قطعا از ایفای نقش آنها قدردانی می کنند.

هرگز خط و نشان کشیدن برای آحاد جامعه سودمند نبوده است ! جامعه هیچگاه با رفتار بگیر و ببند در هیچ زمینه ای برای شناسایی و دستگیری دزد و یا دیگر عوامل خلاف، کنار نیامده و آن را نپسندیده است ! در جامعه ایکه آحادش وابستگی معیشتی غیر قابل انکاری با محیط طبیعی «حتی فقیر» دارند و با فقر دست به گریبانند، تشدید مجازات به هر شکل منجر به تشدید فقر می شود !

چگونه یک کارشناس ستادی و برنامه ریز برای حفظ و حمایت از جنگل ها، با وصف اطلاع از وابستگی معیشتی، به جای ظرفیت سازی و آموزش به سمت ابلاغ و اعلام تشدید مجازات می رود ! کدام پرونده سنگین بر علیه  کشاورزان و دامداران متهم به ایجاد حریق عمدی در جنگل یا مرتع، به مجازات سنگین منتهی شد !  

آموزش و توانمندسازی منجر به ایجاد ظرفیت های بالفعلی می شود، که می تواند با استفاده از ظرفیت های بالقوه در دیگر حوزه فعالیت، استفاده از امکانات و تجهیزات محلی را میسر سازد.

مکرر می گویند به رویکرد مدیریت اکوسیستمی باور دارند، اما ظاهرا مردم بهره برداری عرفی را جزئی از اکوسیستم نمی دانند. وظیفه حاکمیت در حفظ و حمایت از جنگل ها و مراتع، کاهش التهاب و تاثر آحاد مردم به سبب وقوع یک حادثه از هر نوع و بروز خسارت است. حمایت چند جانبه است و یکی از جنبه های با اهمیت آن آموزش و توانمندسازی است.

حتی اگر اتهام هر متهمی در جریان رسیدگی حقوقی و قضایی اثبات شود، مجازات عمل مجرمانه چنان متهمی، هیچ عرصه خسارت دیده در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست را احیا نکرد و به وضع سابق اعاده نشد. راهمان را باید در حفظ و حمایت از جنگل ها و مراتع  عوض کنیم.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم