آمار بازدیدکنندگان سایت

02386734
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
212
2794
3006
17463
38308
2386734

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

طبیعت ایران و گل و گیاه

 ۲۵ خرداد روز جهانی گل و گیاه مبارکباد. گل و گیاه در ایران از روی میز در هر گوشه ای...

طبیعت ایران و گل و گیاه

 

 ۲۵ خرداد روز جهانی گل و گیاه مبارکباد. گل و گیاه در ایران از روی میز در هر گوشه ای از خانه و نقش آن بر مبلمان و پرده و فرش و رواندازها و در باغچه های سنتی و یا فضای سبز که این روزها لزوما باید با توسعه عمودی آن بیشتر اندیشید و دیواره ها را در کوچه و خیابان سبز کرد و بام خانه را به باغ مصفا تبدیل نمود.

ظرفیت ها تابع تنوع اقلیمی و نواحی رویشی است. ۸ اقلیم اصلی و ۴ اقلیم فرعی از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهان که رویشگاه بیش از ۷۶۰۰ گونه گیاهی علفی بوته ای درختچه ای و درختی است، در ایران زمین پهناور شناخته شد.

گل - برگ - ساقه - تنه - ریشه گیاهان در نواحی رویشی، هر یک محصولی هستند «گیاهان دارویی و صنعتی » و مصارفی دو بُعدی قابل تبادل و بازاری و غیر قابل تبادل و غیر بازاری یا ارزش معنوی دارند. مالکیت معنوی این ارزش ها، اغلب عمومی و به ندرت خصوصی است، حتی مالکیت معنوی در مبحث حریم بصری بر مالکیت خصوصی نفوذ دارد و تسری پیدا می کند و حفاظت از حریم بصری مالکیت خصوصی را تحت الشعاع قرار می دهد.

اما ظرفیت های طبیعی و سرمایه انسانی هیچ نشانه ای از توسعه ندارد. کشوری مانند هلند که در تولید گل و گیاه در جهان سرآمد است و رونق اقتصادی آن کشور، مرهون تلاش سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی است، اما اگر ظرفیت های آن کشور با سه استان یک ناحیه رویشی هیرکانی مقایسه شود، باید دست هایش را به نشانه تسلیم بالا ببرد، اما مدیریت در این سه استان راهبردها و سیاست های اجرایی خودش را در سند توسعه، نه بر اساس نسبت مواهب طبیعی در این ناحیه رویشی و نه بر اساس سرمایه انسانی موجود و نه بر اساس سرمایه اجتماعی، بلکه بر اساس تصورات و ایده های مبتنی بر محدودیت ها و یا سلایق و برنامه گریزی تدوین می کند.

اقتصاد ملی وابسته به نفت سبب شده است، دولت ها دلارهای حاصل از فروش نفت را بشمارند و حتی نه بر حسب آن درآمدها، بلکه برحسب احتمال کسب درآمدها، بودجه غیر عملیاتی تدوین کنند و چنان برنامه و بودجه ریزی سبب شده است، تا امکان وصول عوارض و مالیات کمتر مورد توجه باشد، این آسیب بسیار جدی است، زیرا از یک سو مدیریت خرد و کلان خدمت گران قیمت بی کیفیت تولید می کنند - برای تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار هیچ جدیتی نشان نمی دهد - بستر جلب سرمایه گذاری و جذب سرمایه فراهم نمی شود و از سوی دیگر حتی بستر فرار سرمایه و سرمایه گذار از کشور ایجاد می کند.

شرایط کنونی کشور مخصوصاً در سه دهه اخیر پس از جنگل تحمیلی نشان می دهد، مهم‌ترین چالش کشور، ذهنی و نا آگاهی افکار عمومی و برخی مسئولان از ثروت انسانی و طبیعی ایران است که فکر می کنند، "بهره برداری" مسبب تخریب است، نمی توانند ساماندهی بهره برداری سنتی در جریان را بیابند و یا به درستی، مدیریت ساماندهی بهره برداری را به نحوی نقد کنند، تا در راستای اقتصاد به عنوان مسئله اول کشور، بدون اختلال به سمت بهره برداری پایدار سوق یابد.

اقتصاد و گل و گیاه را حتی فقط با توسعه "فرهنگ هدیه" می توان در بازار داخلی رونق داد. وقتى شاخ گلی برای هدیه دادن خریده می شود زینت بخش محفلی خواهد بود که فرصت اشتغال فروشنده را پایدار و دغدغه‏ هاى معیشتى یک زندگی را رفع می کند و پس از خشکیدن ! نه زباله و نه نخاله آلاینده  ! بلکه حتی بازچرخانی و فرایند تبدیل ساده ای دارد.

حیرت آور این است که با نیم نگاهی به صادرات گل و گیاه کشور‌های اروپایی چون: آلمان  (۲۲٪)، فرانسه  (۱۰٪)، انگلیس (۱۰٪)، هلند (۹٪)، ایتالیا (۵٪)و سوئیس (۵٪) مجموعا بیش از ۶۰ درصد است. به توسعه مدیریت بنگریم و این نکته با اهمیت تر را مورد توجه قرار دهیم و بدانیم در سال ۲۰۰۰ سطح زیر کشت تولید گل و گیاه در جهان ۳۶۰ هزار هکتار و گردش مالی تولید گل و گیاه جهان ۶۰ میلیارد دلار بوده است.

گل و گیاه نواحی رویشی ایران بی هیچ درآمدی از سایر کارکردهای جنگل و مرتع، در سه بُعد فقیر مانده و محروم از توسعه می نماید.

❊ - مردمی فقیر بدان وابستگی معیشتی دارند

- پوشش طبیعی که هرساله فقیرتر و از لحاظ کیفیت تنزل می یابد

- مدیریت موجود فقیر و برنامه گریز تر که نمی تواند تحت سیاست و اقتصاد درونزا، با رویکرد اجتماعی - اقتصادی - اکولوژیکی به سمت مدیریت پایدار گام بر دارد.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم