آمار بازدیدکنندگان سایت

02340704
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
219
1046
10975
9741
34798
2340704

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

بودجه مندی تا بودجه سازی در مدیریت !

فکر می کردم با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و تعیین رئیس و دبیر ستاد و دبیرخانه، در این کشور...

 

 بودجه مندی تا بودجه سازی در مدیریت !

فکر می کردم با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و تعیین رئیس و دبیر ستاد و دبیرخانه، در این کشور شق القمر خواهند کرد. اما اوضاع همان بود که هست !.

به عنوان مثال به موجب قانون برنامه پنجساله ششم مقرر شده است که هر ساله ۲۰ درصد از مبالغ بودجه هر دستگاه اجرایی به صورت بودجه ریزی بر مبنای عملکرد به اجرا گذاشته شود.

به غیر از تراژدی طرح های نیمه تمام که به مانع بزرگ بازگشت سرمایه منتهی شد و بازده و فایده نداشت، توقف و تعطیلی طرح ها نیز در دستور کار قرار گرفت، که نشانه بارز خود تحریمی است.

بی تردید رکود اقتصادی بیشتر متاثر از عملکرد مدیران بودجه مند است. مدیرانی که بیش از حد پیر شدند و کارت با سال ها تجربه، مسیر لابی مجلس و سازمان برنامه و بودجه را تا خزانه داریکل وجب زده اند.

امشب بنده نیز از باب تحیر بر این نکته تمرکز پیدا کرده ام که چگونه در این سال ها که قرار بود اقتصاد مقاومتی به اجرا گذاشته شود، این همه فساد اقتصادی رخ داده و برخی کشف شده است و تاراج اموال عمومی فدای سر فقرا ! اما مردم چقدر باید به سبب محکومیت مجرمان و مفسدان، هزینه زندان این جرثومه های فساد را تحمل کند. به راستی با زندانی شدن این خبایث به مردم در زیر خط فقر فرو رفته چه می ماسد.

نظام جمهوری اسلامی مسئله اولش را اقتصاد می داند اما مشخص نیز با این دولت هاییکه از فیلترهای خاص مقامات را با نام رجل سیاسی به مردم معرفی می کند تا کجا باید با این مقامات و هیات دولت آنها و مدیران میانی منتخب آنها، که به جز پیشنهاد بودجه و دریافت بودجه و مصرف بودجه، حاصل از درآمد نفتی، ساز و کار دیگر برای خروج از رکود اقتصادی نمی شناسند، در این دریای متلاطم سرگردان نگهدارد.

برای اقتصاد مقاومتی محور پنجگانه: درون زایی - برون گرایی - مشارکت محوری - عدالت محوری - دانش بنیان شدن تعیین کرده اند، اما در برابر چشمم در نتیجه تصمیم مقامات دولت، به درونزایی ، برونگرایی، مشارکت، عدالت دانش بنیان بودن، چوب حراج می زنند و به هیچ می پندارند.

حقیر سراپا تقصیر متخصص جنگلداری هستم و با تسلط بر قوانین مرتبط از امور زمین هم چیزهای می دانم ! اسباب تاسف است که می شنوم می گویند: جنگل، منبع تجدیدپذیر نیست ؟

نمی دانم چرا در این رشته تحصیلی دانشکده داریم ! مشخص نیست خانواده ها به چه منظوری اجازه دادند، فرزندان آنها در این رشته تحصیل کنند و به علت بیکاری حاصل عمرشان چون شمع در برابر چشمشان بسوزد !  اساتید جنگلداری روش جنگلداری تدریس می کنند و اساتید جنگلشناسی شیوه جنگلشناسی می آموزند !

جنگلداری تعطیل شده چه نیازی رشته تحصیلی دارد.

ساختار تشکیلاتی دولت به طور واضح از مدیران بودجه ساز که بتوانند از یک سو درک درستی از اقتصاد و رکود و از سوی دیگر تحرک و رونق اقتصادی داشته باشند، تهی شده است.

مقامات کشور خود را بی نیاز از دانستن در بودجه سازی می بینند، به لحاظ اینکه مشکل کمبود بودجه سالیانه لاجرم به مردم بر می گردد و آنها حمایت نمی شوند، پس آنها بدانند؛ فقط مدیران بودجه ساز می توانند خود را مجری سیاست های اقتصاد مقاومتی معرفی کنند، از این رو مطالبات خود را از مقامات نظام جمهوری اسلامی عوض کنند و من بعد از آنها نخواهند چه میزان بودجه، برای چه طرحی و برنامه ای می دهند ! بلکه از آنها مطالبه کنند؛ چگونه از ظرفیت های در اختیارشان می توانند درست بهره برداری کنند و برای حفظ اصل منابع در اختیار، به بودجه عمومی آویزان نشوند و با کاهش هزینه های تمام شده، خدمات خود به مردم را ارزانتر و قابل رقابت تر تولید کنند .

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم