آمار بازدیدکنندگان سایت

02340776
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
291
1046
11047
9813
34798
2340776

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

جنگلداری در حاشیه

متن مدیریت جنگل ! نماد اقدام علمی جنگلبانی ! به سادگی به حاشیه رانده شد، در حالیکه همه ی بزرگان ...

 

جنگلداری در حاشیه

متن مدیریت جنگل ! نماد اقدام علمی جنگلبانی ! به سادگی به حاشیه رانده شد، در حالیکه همه ی بزرگان جنگلبانی از دانشگاه و تحقیقات و اجرا و همچنین مدافعان حقوق محیط زیستی، قائل به تهیه و اجرای طرح یعنی مدیریت علمی عملی هستند.

چگونه می توان برای جنگل های با اهمیت هیرکانی، اجرای جنگلشناسی همگام با طبیعت بهترین نسخه دانست، اما نسبت به اجرای پیش نیازهای آن به سادگی عبور کرد.

نمی دانم خوانندگان یادداشت های متعدد بنده تا کنون تاملی بر قانون موسوم به استراحت جنگل داشتند یا نه  ! ما در مفاد بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه، نه واژه تنفس جنگل داریم و نه واژه استراحت جنگل ! آنچه که قانونگذار مقرر کرده است، تهیه طرح جایگزین است که باید در سه سال اول تهیه و تصویب و در سال چهارم اجرای قانون برنامه توسعه، به اجرا گذاشته می شد !

چنین شرایط حاکم بر مدیریت جنگل که امر را مشتبه کرده بود و مدیریت علمی عملی جنگلداری را به اختلال در روند انجام تعهدات سوق داد دارای سابقه است، که حتی ادامه اجرای بسیاری از طرح های جنگلداری با گزارش نظارتی حاصل از ارزیابی سالانه و دهساله، با تصمیم سازمانی متوقف شد.

همیشه حتی در تهیه و اجرای طرح های اولیه، پیش نیازهای تهیه و اجرای طرح های جنگلداری با اهمیت بودند و مشخص نیست، چگونه با وصف چنین تجربه ای که با مطالعات کتابخانه و مرور اسناد آرشیوی سازمان، قابل تحقیق و بررسی و مقایسه و تدقیق هستند، بدون توجه به پیش نیازها و حل آن مسائل پیش نیاز، اعمال سلایق جایگزین برنامه بلند مدت می شود.

در این روزها در قالب چشم انداز جنگل های کشور؛ مدیریت آتی، از نظرات استاد گرامی جناب دکتر سعید استفاده می کنیم که هر فراز از بیاناتش درس آموختنی و به بکار بستی است. ایشان امروز عصر بیان داشتند: « منظور شما از همگام با طبیعت کدام طبیعت است و این طبیعت شامل چه مواردی می‌شود ؟ منظور بنده اینست که گالش گیلک و دامدار گاو بنه را کجای این همگامی با طبیعت میخواهی قرار دهی »  

بنابراین همچنانکه در این مقطع زمانی قانون توقف بهره برداری ابلاغ و تحت اجراست ! اما قانون استراحت جنگل نداریم ! در آن مقطع نیز می خواستیم همگام با طبیعت عمل کنیم ! اما در جنگل های ما بستر طبیعی، با انباشتی از عوامل دخیل غیر طبیعی، تحت تاخت و تاز بود !

چرا جنگل در سایه جنگلداری علمی عملی مدیریت نشود و به جنگلداری سایه روشن هایی نسبت داده شود ؟ در حالیکه مدیریت علمی عملی تحت استانداردهای علمی استقرار و پیاده سازی شده است، با سلایق فردی مشتبه می شود !

برنامه ملی جنگل می توانست، اولین چارچوب مورد توافق همگانی برای دستیابی به مدیریت پایدار جنگل‌ها مهمترین دستاورد گفتمان سیاست جنگل بعد از اجلاس سران زمین در ریو محسوب شود، اما هرگز تشریفات قانونیش طی نشد و ابتر ماند.

آیا بزرگان جنگلبانی و اساتید معزز می توانند برای این شاگرد کنشگر، افقی را که در مفهوم دوره بهره برداری بیان می شود و از ۱۲۰ تا ۱۶۰ سال افق مدیریت علمی عملی جنگلداری را تعیین و در چند مدت دهساله تا بیست ساله «بر حسب شیوه های اجرایی» عملیاتی می کرد، افق مدیریت پایدار جنگل ها را بر اساس معیارهای هفتگانه و مجموع ۶۷ شاخص اعلام کنند و بفرمایند مدیریت پایدار چند ساله عملیاتی می کنند و به اجرا می گذارند  ؟

آیا در خلال بحث ها و تبادل نظرات دو دهه اخیر، ارزیابی مدیریت با مدیریت علمی عملی جنگل مشتبه نشده است ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم