آمار بازدیدکنندگان سایت

02340787
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
302
1046
11058
9824
34798
2340787

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

مانند دولت به خودتان استراحت ندهید.

دولت با اجرای قانون استراحت جنگل، به خودش استراحت داده و تکلیفات مهم قانونی بهبود سرانه

 

مانند دولت به خودتان استراحت ندهید.

دولت با اجرای قانون استراحت جنگل، به خودش استراحت داده و حتی تکلیفات مهم قانونی بهبود سرانه جنگل و افزایش ضریب حفاظتی خود را رها کرده است.

فكر نمي كنم كسي با رها شدن جنگل ها به امان خدا و رها بودن عوامل تخريب جنگل در اين سه سال گذشته و ادامه اين وضع،  بتواند عاقبت همين نوار باريكه جنگل را ختم به خير تصور كند .

بنابراين مخالفين ادامه اجراي طرح جنگلداري سه راه پیش روی خود دارند.

❊ - یا تلاش کنند بودجه دولتی بگیرند و عوامل تخریب جنگل را کنترل کنند و شرایط استراحت جنگل هموار شود!

❊ - یا باید بتوانند ساز و کار اجرایی کسب درآمد از محصولات غیر چوبی ارائه و عوامل تخريب را كنترل كنند، تا شرایط استراحت جنگل هموار شود !

❊ - یا باید مثل بنده که در سال ۹۵ با نظر فردی خود تنها ماندم و کنار رفتم، تا  دیگران فرصت تصمیم گیری داشته باشند، به خاطر اهمیت جنگل کنار بروند و اجازه بدهند جنگلبان ها كارشان را با اصلاح برخي آسيب هاي طرح جنگلداري سابق ادامه دهند

 كسي كه دلش براي اين نوار باريكه ناحیه رویشی هیرکانی مي سوزد و در گفتار و رفتار خود صادق است، بايد بتواند برای نجات اين جنگل های با اهمیت و در يكي از اين سه راه در حال کنکاش باشد.

از این واقعیت ها فرار نکنید.

مدت ۲۳ سال از عمر خدمت بنده در حفاظت و نظارت و بازرسی سپری شد. اگر فقط به بهره برداری بی رویه و بر خلاف قانون ! از زاویه دید وجود تعداد ۷۵۴۰ واحد چوبری در سه استان شمالی نگاه کنم، نظرم این است که به موجب قانون استراحت جنگل، در این مورد هیچ برنامه ای ارائه نشد.  بنابراین اگر هر واحد روزانه نیم مترمکعب چوب غیر مجاز را به تحته قامه تبدیل نماید و با سایر محمولات صنوبر و... مخلوط و حمل شود ! معنا و مفهوم فنی آن این است که عملا «با احتساب افت و اره خور در دو فاز تبدیل اولیه و ثانویه» به نحو غیر مجاز ۱.۵ مترمکعب حجم سرپا در جنگل قطع شده است. با این وصف روزانه ۶۲۸۳ مترمکعب و سالانه حدود ۲،۲۰۰،۰۰۰ مترمکعب حجم سرپا از جنگل ها نابود می شود.

یا اگر فقط به محاسبات مرتبط با سوخت هیزم و زغال، اوضاع جنگل را تجزیه و تحلیل کنم. با وجود ۷۸۳۹۰ خانوار جنگل نشین و با مصرف روزانه ۰،۲ استر، حدود ۳،۵ میلیون مترمکعب چوب سوخت، در چهار نوع مولد اجاق - حمام - بخاری - تنور دود می شود.

آقای کنشگر محیط زیست و منابع طبیعی ! بفرمایید: خظ کش توان اکولوژیک جنگل ها را باید دست چه کسی داد، اگر بقای جنگل ها برایتان اهمیت دارد، مانند دولت به خودتان استراحت ندهید !

جنگل های سیاه بخت هیرکانی در مسیر قهقرا و نابودی قرار گرفته و ضعیتی دارد که مبین خارج شدن قطار از ریل مدیریت علمی عملی جنگل است است. نه برنامه عملیاتی احیا و توسعه مشخصی دارد و نه برنامه افزایش ضریب حفاظتی متقنی ! به عبارت دیگر مقابله با کاهش تاب آوری جنگل ها در برابر عوامل تخریب تقریبا صفر است.

 انتظار معجزه نداشته باشید.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم