آمار بازدیدکنندگان سایت

02340731
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
246
1046
11002
9768
34798
2340731

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

سند رها شدن جنگل به امان خدا

می گویند جنگلبانان نمی توانند سندی مبنی بر «رها شدن» جنگل ها به امان خدا رو کنند، شاید

 

سند رها شدن جنگل به امان خدا

می گویند جنگلبانان نمی توانند سندی مبنی بر «رها شدن» جنگل ها به امان خدا رو کنند، شاید راست می گویند !

اما آیا کسی می تواند موارد زیر را انکار کند ؟

❊- با اجرای استراحت جنگل، بهره برداری در قالب طرح را که مشخص بود چه حجمی است و از چه گونه های جنگلی و برای چه هدفی نشانه گذاری شده اند را متوقف کرد، اما مشخصا در نتیجه توقف چنان حجم بهره برداری در طرح ها، نه بهره برداران عرفی نیازی می بینند به نظارت طرح ها مراجعه کنند و نه نظارت طرح ها می توانند نیاز بهره برداران عرفی خود را هرگونه که بخواهند تامین کنند، در واقع با وضعیت خوشبینانه یک جریان خود کنترلی توسط بهره برداران عرفی وجود دارد.

❊-با اجرای استراحت جنگل، طرح خروج دام نیز متوقف شد، بسیاری از دامداران در شرف انجام تشریفات اجرای طرح نیز، بلا تکلیف مانده اند و بسیاری که دنبال بهانه عدم اجرا بودند، فرصت مغتنمی بدست آورده و گسترده تر از قبل به دام گردانی مشغولند.  نکته با اهمیت توقف اجرای طرح خروج دام است که قرار بود به موجب برنامه صیانت در قالب برنامه چهارم، ۷۰ درصد باقیمانده نیز خارج شوند. اما هنوز در جنگل ها هستند.

❊-با استراحت جنگل ، جایگزینی سوخت مناسب متوقف شده است. اکنون نه تنها سوخت جنگل نشینان، بلکه زغال قلیان سراها هم از جنگل تامین می شود.

❊- با اجرای استراحت جنگل، نیروهای یگان حفاظت بیشترین تلاش را کرده اند، اما حتی اگر بگوییم که بیشترین کشفیات را داشته اند، در واقع همه می پذیرند که قطع درخت در جنگل انجام می شود، در گذشته درست یا غلط توسط کارشناس انجام می شد و اکنون توسط قاچاقچی ها ! که عامل تخریبند.

❊- با استراحت جنگل، هر کسی هر کاری می کند، یکی جنگل پیما شد و دیگری بوم گرد و کسانی نیز آفرود کار ! هر جای جنگل یک زخم جدید و یک معبر جدید ! نه برنامه توسعه و احیای جنگل برای افزایش سرانه فضای سبز انجام می شود و نه افزایش ضریب حفاظتی که هر یک به موجب قانون افزایش بهره وری، تکلیف مشخص دولت بوده اند.

 

❊- با استراحت جنگل و تعطیلی طرح های جنگلداری، امکان فعالیت معدنی و امکان توسعه زراعت، فراهم شد، ممنوعیت اراضی جنگلی محدود طرح ها رفع شد، جنگلبانان بیش از حد سخت گیر بودند و اراضی فاقد پوشش و یا دارای معارض را به طرح ها الحاق کردند و ممنوعیت واگذاری را مضاعف کرده بودند، استراحت جنگل راه واگذاری را معدن و زمین را هموار کرد، عرضه پوشش جنگلی ندارد و طرحی هم نیست ! همه خلاص شدند

❊- با استراحت جنگل، نحوه اجرای طرح های عمومی عمرانی نیز فرقی نکرد، به سهولت فرایند تشریفات قانونی را طی می کند. خسارت ها محاسبه و بستر اجرای طرح  فراهم می شود.

- پس از استراحت جنگل بهره برداری از طرح ها متوقف شد، قرارداد با مجری طرح جنگلداری فسخ شد  قرار شد نیاز صنایع چوب را از طریق واردات انجام دهند، که یک گرم افزایش تناژ واردات هم نمی شود گزارش کرد، صنایع چوب نیازشان تامین شد چگونه  !!!‌ مصداق همان نکته جنگل به امان خدا شد است.

❊-  با استراحت جنگل برای تعداد ۷۵۴۰ واحد چوبری هیچ برنامه ارائه نشد، حمل چوب تابع مقررات عمومی بی رنگ شد کسی که می داند چه باید کرد را پیدا کنید !  اگر هر واحد روزانه نیم مترمکعب چوب غیر مجاز را به تحته قامه تبدیل نماید و با سایر محمولات صنوبر و... حمل شود ! معنا و مفهوم فنی آن این است که عملا به نحو غیر مجاز ۱.۵ مترمکعب «با احتساب افت و اره خور در دو فاز تبدیل اولیه و ثانویه» حجم سرپا در جنگل قطع شده است. با این وصف روزانه ۶۲۸۳ مترمکعب و سالانه حدود ۲،۲۰۰،۰۰۰ مترمکعب حجم سرپا از جنگل ها نابود می شود

 با استراحت جنگل نه تنها یک نفر نیرو به نیروهای یگان حفاظت جنگل ها اضافه نکرده اند، بلکه عملا با عدم پرداخت حقوق کارکنان طرح، زمینه بی انگیزه کردن این نیروها را فراهم کردند که هویت و شناسنامه آن جنگل و طرحند !

بله و بدینگونه که دولت هیچ سرمایه گذاری در جنگل ها ندارد ، جنگل ها به امان خدا رها شده است

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم