آمار بازدیدکنندگان سایت

02340715
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
230
1046
10986
9752
34798
2340715

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

حلوای سایر کارکردهای جنگل تا کنون شیرین نبود !

حلوا حلوا کردن ها در مورد سایر کارکردهای جنگل، دهان را شیرین نکرد و از مواهب معنوی جنگل درآمدی کسب

 

حلوای سایر کارکردهای جنگل تا کنون شیرین نبود !

حلوا حلوا کردن ها در مورد سایر کارکردهای جنگل، دهان را شیرین نکرد و از مواهب معنوی جنگل درآمدی کسب نشد ! تهیه و اجرای طرح جایگزین حفاظتی «تفصیلی اجرایی» حتی در سال چهارم اجرای برنامه پنجساله ششم توسعه، یعنی در وقت اضافه نیز امکان پذیر نمی نماید.

ایده تنفس جنگل فقط برای بهره برداری تجاری در طرح های جنگلداری به کار رفت. از سوی دیگر فضا سازی های توقف بهره برداری در طرح جنگلداری، شائبه توقف بهره برداری های در کل جنگل ها را برای مردم ایجاد کرد، در حالیکه نه تنها مردم ! بلکه حتی ایده مندان تنفس از نقش طرح جنگلداری، در مورد ساماندهی بهره برداران چیزی نمی دانستند !

برخی ها که می دانند با حلوا حلوا دهان شیرین نمی شود، یعنی نه دولت بودجه لازم را داده است و نه از سایر کارکردهای جنگل، می توانند درآمدی برای اداره جنگل کسب کنند، اما کماکان بحث های فلسفی خود را بر روی بهره برداری غیر چوبی بدون ارائه ساز و کار اقدام ادامه می دهند.

همه باید توجه کنیم از روزی که خیزش صیانت از جنگل ها در این کشور شروع شد، ۱۷ سال گذشت و از روزی مصوبه بهینه سازی ابلاغ شد ۶ سال گذشت. حفاظت از جنگل در این سال ها با آزمون خطای مقاماتی که در جنگلداری اهلیت نداشتند، در مسیر بی بازگشت بحران سوق داده شد.

باید یادآوری کنم اگر به دنیال مدیریت پایدار جنگل هستند، باید یک بار دیگر تعریف دوره بهره برداری را مرور کنند. کدام مدیریت در کشور می تواند پایدار تر از مدیریت علمی عملی جنگل برای یک افق بلند مدت ۱۲۰ تا ۱۶۰ ساله چشم انداز داشته باشد.

باید یاداوری کنم که اگر در مباحث ایده مندی تنفس از کلمه مدت در تعیین مدت تنفس که ۵ سال یا ۱۰ سال یا بیشتر باشد، مدت واژه ای ریشه دار در جنگلداری علمی عملی است، پیشنهاد می کنم تعریف مدت را مرور کنیم.

واژه مدت در تهیه و اجرای طرح های جنگلداری عملاً یک رکن است، قبلا از شقوق کلی چهارگانه کتابچه طرح[1] و شقوق کلی اجرای طرح[2] گفتم ! اما از مدت به عنوان یک رکن و جنبه های مختلفی که دارد و در واقع شاسی و Platform طرح جنگلداری است، اشاره ای نکردم !

برنامه زمانی و مکانی قطعات طرح از یک زاویه، بر اساس مدت ریخته می شود - گردش طبق شیوه اجرایی و بر اساس آن ساماندهی می شود - تجدید نظر طرح جنگلداری بر اساس آن الزامی می گردد - به هنگام سازی نرخ ها در تراز مالی ضرورت پیدا می کند - مبنایی برای ارزیابی و تشخیص تمدید قرارداد با مجری سابق است - تملک دارایی های سرمایه ای تولید شده در طول مدت قبل به نام دولت مجموعا را  بر روی شاسی «مدت» نصب می شود.

مدیریت پایدار جنگل با سیاست و اقتصاد جنگل و در مدیریت علمی عملی جنگل وجود داشت، با طرحی نو در انداختن از خود، جنگل ها را به کام نابودی و نیستی سوق داده اند، اینکه از جنگل ها در قالب طرح جنگلداری بهره برداری نشود، اساسا خصلت سیطره جویی انسانی و خواسته ای از نوع تفریط  است.

نظر کارشناسی دایر به بهره برداری به همان اندازه عجیب است، که کارشناسان برای نجات پارک یلواستون امریکا ۱۴ گرگ را در پارک رها کردند، گرگ ها به طرز عجیبی بستر احیای پارک را در تمام کارکردها حتی تغییر مسیر رودخانه فراهم کردند.

همانطور که بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک رفتار افراط آمیز در بهره برداری از جنگل تخریب کننده است، ممنوعیت بهره برداری رفتار توام با تفریط  و نوع دیگری از تخریب را در پی خواهد داشت.

 [1] - شقوق کتابجه - برنامه زمانی - برنامه مکانی - شیوه اجرایی -  امکان برداشت

[2] - شقوق اجرای طرح قانون - کتابچه طرح - قرارداد دهساله - شرط ضمن عقد

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم