آمار بازدیدکنندگان سایت

02340683
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
198
1046
10954
9720
34798
2340683

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

آشفتگی جنگلِ در حال استراحت !

 

 

آشفتگی جنگلِ در حال استراحت !

صدایی از حلقوم مدافعان جنگل شنیده نمی شود در حالیکه همه می دانند کاهش مساحت جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی، ناشی از پسروی مرز جنگل در جلگه و تبدیل جنگل های جلگه ای برای توسعه زراعت بود. این تهدید مزمن و البته آشکار حتی، دامن دامن از دامنه های جنگل را بلعید !

روزگاری توسعه زراعت چای و روزگاری مرکبات و روزگاری کیوی کاری و تب توسعه زارعت، برای بلعیدن جنگل هیچگاه قطع نشد و متاسفانه مدعیان دانایی، همه ی این زخم های کهنه ی به جا مانده بر دامن جنگل را، به نام تهیه و اجرای طرح جنگلداری و بهره برداری نوشتند ! و هیچگاه از خود نپرسیدند، مساحت طرح های اولیه با مساحت طرح های تجدید نظر شده اولی و ... سند معتبر مقایسه و پایش دوره ای زمین مبنا است. !

توسعه زراعت همیشه چون پشه بیخ گوش جنگل وز وز کرد و البته جنگل هیچگاه از این آشفتگی آرام نگرفت ! مدعیان استراحت جنگل کجا هستند که علت تغییر عنوان ایجاد جنگل های مصنوعی به طرح هایی با عناوین پرورشی در جلگه را بررسی کنند !

نمی دانم آیا فرایند تصمیم گیری و اقدام اجرایی در رابطه با واگذاری چهار هزار هکتار از جنگل های مصنوعی سابق و طرح های پرورشی فسخ قرارداد و تعطیل شده واقع در جلگه گیلان در قالب طرح جایگزین و بر مبنای شرح خدمات و دستورالعمل نیمه تفصیلی ابلاغ شده باید انجام شود، یا اقدام اتتزاعی و خارج از چارچوب تکلیفات قانونی ارائه طرح جایگزین است ؟.

بعید است بر اساس شرح خدمات و دستورالعمل طرح جایگزین، چنان اقدام برخلاف قانون به جریان بیافتد. زیرا درختان موجود در طرح سابق باید قطع یکسره شوند، در حالیکه جزء یک بند ف ماده ۳۸ هر گونه بهره برداری چوبی از درختان... از ابتدای سال چهارم قانون برنامه ممنوع شده است و واگذاری مستلزم برش موسوم به «قطع یکسره» است که منسوخ گردید، حال چگونه چنین برشی در قالب ماده ۳ و آنهم در طرح های پرورشی سابق اجرای می شود ؟

اگر واگذاری بنا بر اقدامی انتزاعی باشد ! باید بر مبحث توسعه زراعت تامل نمود، نمی توان حتی برای واگذاری زراعت چوب، بدون طی تشریفات تصویب طرح در سازمان، از ابزار اجرایی ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری استفاده کرد. سازمان نیز نمی تواند خارج از تشریفات طرح جایگزین، طرحی را تصویب کند.  

به نظر می رسد پیشنهاد دهندگان و تصمیم گیرندگان در مورد واگذاری چهار هزار هکتاری بعلاوه پانزده هزار هکتار بعدی، نمی دانند شاید نسل آتی مطالبه گر از آنها بپرسند به چه جهت در شرح خدمات طرح جایگزین به مطالعات اجتماعی اقتصادی تا این اهمیت داده و هزینه تراشی کردید، اما بی هیچ توجه به اسناد موجود و نتایج مطالعات اقتصادی اجتماعی گذشته و هجمه تقاضای تبدیل و تغییر کاربری جنگل های جلگه ای در دهه شصت - هفتاد، چنان تصمیمی در رابطه با بهبود تولید چوب و تامین نیاز صنایع چوب گرفته اید.

مرحبا - آفرین به این استراحت جنگل - به این رویکرد حفاظتی ! که برای تامین نیاز صنایع یا برای تامین نیاز زراعت، به واگذاری تن می دهد و نامش را استراحت می گذارد.

آیا مقامات کشور در اجراي قانون موسوم به استراحت جنگل، طرح هاي جنگلداري سابق را به مانند ساختمان كلنگي فرض کرده و بنای تخريب آنها را دارند، يا قرار است طرح جايگزين تهيه نمایند و طرح محور دانش بنیان و مدیریتی متمرکز و دارای اقتصاد درونزا را به بهينه سازي مدیریت روی بیاورند.

تهدید توسعه زراعت بر جنگل را جدی بگیرید. براي جنگل و اين تراژدي های مختلف چه بايد كرد كه پنج سال گذشت و علماي جنگل و جنگلداری بر روی کاربرد و دامنه نفوذ واژه بحث مي كنند و اما جنگل ها در چشم انداز آتي، خود را پاي دار گيج و مات و مبهوت مي بيند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم