آمار بازدیدکنندگان سایت

02340757
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
272
1046
11028
9794
34798
2340757

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

تقسیم و واگذاری جنگل محدوده طرح

 

تقسیم و واگذاری ۴۰۰۰ هکتار جنگل محدوده طرح های جنگلداری برای توسعه زراعت چوب، #گرودارانی

 

تقسیم و واگذاری جنگل محدوده طرح

 

تتقسیم و واگذاری ۴۰۰۰ هکتار جنگل محدوده طرح های جنگلداری برای توسعه زراعت چوب، #گرودارانی را در گیلان به صف خواهد کرد که به طور جدی به هیات ممیزه نیازمندند، تا تشخیص داده شود از بین شایستگان، چه کسی شایسته تر است که تا چند صد هکتار جنگل بگیرد.

البته همیشه ذینفوذان جامعه، مانع تحقق حقوق ذینفعان بودند، هر چند که برنامه تقسیم و واگذاری جنگل دایر به کمک در رابطه با معیشت روستاییان و کشاورزان و افزایش سطح درآمد آنها و اختصاص چهل هکتار جنگل به آنها باشد.

مانده ام از چگونگی تقسیم جنگل و واگذاری ! تجربه گذشته سازمان جنگل ها در غرب مازندران تقسیم اراضی جنگلی جلگه ای با مساحت حدود ۱۰ هکتار بود  ! اما اجرای استراحت جنگل سبب شد، تا سازمان جنگل ها تجدید قوا کند و بتواند با همان هدفگذاری ماده ۳۳ قانون مصوب ۴۶، به بهانه جهش تولید در چله انقلاب چهل هکتار جنگل تقسیم و واگذار کند.

تقسیم و واگذاری جنگل های محدوده طرح برای زراعت چوب کار غلطی است. استان گیلان با سومین تراکم جمعیتی کشور، قطب تولید چوب کشور است. اما نمی دانم چگونه ذینفوذان جهش تولید را بهانه توسعه زراعت چوب قرار دادند، تا جنگل های در حال استراحت را تقسیم کنند. زراعت در خارج از جنگل متداول و مرسوم است. سیاست جنگل برای خروج زراعت از دل جنگل کارنامه سیاه تقسیم و واگذاری قطعات موسوم به ده هکتاری را تجربه کرده است، توسعه زراعت در دل جنگل أساسا مغایر با سیاست جنگل است.  

آنگاه که برنجکاری صرفه اقتصادی ندارد و حتی باید با انواع سموم انواع آلودگی محیطی ایجاد کند و یا اغلب اراضی زراعی به بهانه فروش کشت نمی شوند، اجرای برنامه توسعه زراعت چوب کیلویی چند !!!

تمام عرصه های زراعی کشت نشده در جلگه ناحیه رویشی هیرکانی، پس از دو سه سال توسکا زاری می شوند و بهترین محصول چوبی قابل استحصال می گردد، در جلگه های این ناحیه رویشی توان تجدیدپذیری جوامع رویشی از گونه های سبک بذر حیرت آور است، به نحوی که به نسل بشری فرصت فکر کردن نمی دهد، در یک چشم به هم زدن گونه های جنگلی توسکا - افرا - ممرز - اوجا و... در اراضی کشت نشده مستقر می شود و هر مالک زمینی در اولین مشاهده به تامین سیم پایه و یا چوب مورد نیاز آلاچیق برای زمین خود می اندیشد و سال بعد دندانش با دیدن قطر و ارتفاع درختان گرد می شود و به استحصال و فروش چوب چشم می دوزد.

ایکاش درک می کردیم در کجای کره زمین زندگی می کنیم و بستر حیات ما در توان تجدیدپذیری چه پتانسیلی در تولید چوب دارد و ما چه زیستمند قدر ناشناسی هستیم !

ایکاش درک می کردیم ذینفوذانی در جامعه وجود دارند، اما ابن الوقت ها به عنوان سوداگران زمین و چوب دسته بندی نشدند و هیچ تمهیداتی برای کنترل آنها در پیشگیری از مفاسد اقتصادی نوشته نشد، تا منابع ملی - منافع ملی - کسب فایده بیشتر ملی در فعالیت های اقتصادی مخدوش نشود و چوب حراج نخورد !

ایکاش درک می کردیم جنگلبانان کشور کارنامه سبزی در حفاظت و بقای جنگل ها دارند و هر کسی که کارنامه اش سبز نیست، لابد جنگلبان نبوده است. مگر در دیگر حِرَف همه افراد دست پاکند ؟

ایکاش شرایط  حاکم بر جنگل ها را درک می کردیم و هیچگاه نمی گفتیم به دَرَک ! نگوییم ما حرفمان را در اهمیت کار جنگل و جنگلداری گفتیم و گوش بدهکاری نبود و به حاشیه رانده شدیم و در گوشه رینگ هر کسی مشتی زد، تا knockout شویم ! باید تلاش کنیم با همه ی مشت« knock »خوردن ها از هر کسی اوت « Out »نشویم و رینگ «جنگل» را به حال خود تنها نگذاریم، تا جولانگاه ذینفوذان شود.

دست بردارید از وارد کردن واژه های جدید در مدیریت جنگل ! اینقدر واژه پردازی نکنید !!! شتر ما اینگونه با بار از کف می رود !  شما نباید دنبال افسار شتر بگردید ! مشکل جنگل با واژه پردازی ها شروع شد، از همان زمانیکه به ایجاد جنگل مصنوعی گفتند زراعت چوب ! هدفشان همین بود که جنگل استراحت کند و امکان نفوذ زراعت را در دل جنگل فراهم شود !

جنگلبان ها، جنگل دوستان ! زمینخواری شاخ و دم ندارد ! خاک و سنگش خوردنی نیست، سایر کارکردهایش ، مثل همین سایر کارکردهای خودمونی جنگل ها، خوردنی است ! تلاش کنید دو بار از یک سوراخ گزیده نشوید، تابع سیاست جنگل باشید و جنگل را در دل زراعت نفوذ دهید، نه زراعت را در دل جنگل ها !!!

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم