آمار بازدیدکنندگان سایت

02546403
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1607
1275
8062
26980
38094
2546403

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

هفته منابع طبیعی؛ به روالی غیرطبیعی

طبیعی است به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی به منظور پاسداری از تلاش پیشکسوتان و ..

 

هفته منابع طبیعی؛ به روالی غیرطبیعی


طبیعی است به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی به منظور پاسداری از تلاش پیشکسوتان و قدردانی از اهتمام کارکنان شاغل فعلی در بخش های مختلف مدیریت منابع طبیعی یادداشتی تقدیم کنیم.

اما هیچ چیز در این روزهای اسفند ۹۸ به روال طبیعی نیست ! ۷۳ کشور دیگر #گرونا شده اند و هفته #منابع طبیعی نیز که فصل کاشت و سرآغاز بیداری طبیعت و بهاری شدن است، درگیر مباحث کرونا شده است.

در هر حال به مردم ایران زمین مانند جنگل های محدوده طرح های جنگلداری ما، سکون و سکوت ناخواسته ای در طلیعه نوروزی شدن تحمیل شده است.

مراسم هفته منابع طبیعی قطعاً به روال طبیعی برگزار نمی شود، یعنی شاید نتواند هیچ مراسم مورد پیش بینی و متداول خود را به اجرا بگذارد و فعالیت های انجام شده گذشته یا در طول سال را به نمایش بگذارد و از هدفگذاری ها و خدمات متنوع منابع طبیعی خدادادی بگوید.

عمق این نوع بحران ها برای جنگل و مدیریت منابع طبیعی را باید در چگونگی حفاظت از بستر حیات برای استمرار و ادامه حیات نسل انسانی جستجو کرد، چیزیکه در پس اجرای دستور توقف بهره برداری – فسخ قرارداد دهساله - تعطیلی خواسته یا ناخواسته طرح های جنگلداری، نمایان شد و هر روز که می گذارد با سایه شوم سنگین ترش، در حالیکه باید به جنگل روی استراحت را نشان می داد،آن روی خشن وحشت انگیزش را نشان می دهد و اخبار مشوش منتشر می شود.

قرار بود بهره برداری تعطیل شود تا جنگل استراحت کند، اما تحت یک روال غیر طبیعی همه فعالیت ها مختل و مدیریت ها رها شد ! اینکه یک روال طبیعی در مدیریت به امان خدا سپرده شود. هرگز نباید طبیعی تلقی شود، زیرا جنگل به مثابه خانه ای شلوغ با عوامل مختلف تخریب مواجه بود. اکنون بهره بردارنی غیر مجاز در جنگل جولان می دهند و می گویند به قدری توانمندند که می توانند، محمولات گرده بینه غیر مجاز تبدیل و حمل کنند.

قیمت ها به روال طبیعی رشد نکرده است و این بهم ریختگی حاصل غفلت از مبانی علم اقتصاد جنگل و ناشی از کمبود عرضه چوب و نبود کالای جایگزین است، افزایش قیمت چند برابری چوب نیز هرگز طبیعی نیست، اما با این وصف که در طبیعت امکان دسترسی و ایجاد مجاری غیر مجاز تبدیل و حمل و عرضه برای یک بازار دارای کشش طبیعی وجود دارد ، به طور غیر طبیعی بازار بهره برداران غیر مجاز را رونق داد و این رونق طبیعی نیست !

اصرار به ادامه اجرای قانون استراحت جنگل به همین شکل و ادامه بحران و کنترل عوامل تخریب جنگل نیز برای جنگل طبیعی نیست !!!

درختان آینده جنگل از گونه مرغوب و الیت در نتیجه اجرای استراحت جنگل، در معرض خطر قرار گرفته اند و این نکته نیز هرگز طبیعی نیست و جنگل دارانی که سرمایه انسانی کشور و سازمان بودند، اکنون مایوسند و کار علمی اجرایی متناسب با تخصص خود را انجام نمی دهند و این موضوع غیر طبیعی است.!

سکوت و خانه نشینی قهری و اجتناب ناپذیر ناشی از رعایت مبانی بهداشتی در ایام هفته منابع طبیعی هرگز طبیعی نیست ! چرا اقدامات غیر طبیعی و خارج از استاندارهای ما بدور از دانش -دانشگاه - تحقیقات - به اجرا گذاشته می شود ؟.

به حافظ توسل بجوییم و خوش بین باشیم !

بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر  ❊❊❊❊  بار دگر روزگار چون شکر آید

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم