آمار بازدیدکنندگان سایت

02546397
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1601
1275
8056
26974
38094
2546397

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

واگذاری تولید و تجارت بذر


آنگاه که می فرمایند، 
«جهان از پیشرفت های کشاورزی ایران شگفت‌زده است»ودستور می دهند

 

واگذاری تولید و تجارت بذر

آنگاه که می فرمایند، «جهان از پیشرفت های کشاورزی ایران شگفت‌زده است» و دستور می دهند « تولید و تجارت بذر به بخش خصوصی واگذار شود»  خبرهای مرتبط با بذر مورد نیاز بخش کشاورزی در ذهنم متبادر شد.

احتمالا دچار خود شگفت زدگی شدیم ! مانند خود شیفتگی متداول !

أولا واگذاری اراضی مراکز تولید بذر بر خلاف قانون جاری کشور است.  دوما با تصمیم اخیر دولت، اجرای قانون تمرکز وظایف مسکوت ماند و وظایف بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت صنعت معدن تجارت محول شد.

می گویند؛ ۹۰ درصدی بذور که کل محصولات سبزی و صیفی و بیش از ۸۰ درصد بذر چغندر قند وارداتی است، بیش از ۹۰ درصد لاین - مرغ راس و کاپ و کل صنعت دامپروری به گاو هلشتاین و ... وابسته است.

شگفتا از این همه شگفت زدگی در ایام تحریم و رکود اقتصادی !

شگفتا زین همه محقق در حوزه معاونت اموزش و تحقیقات و این همه موسسه و باغ های تحقیقاتی و ایستگاه های بذر و نهال و هیچ !

شگفتا زین همه بردباری از کشاورزان و باغداران تولید کننده !  با وصف اینکه می دانند تجار و وارد کنندگان بذر تجاری مسلکند، به انتظار بهبود وضعیت اقتصادی بخش کشاورزی نشسته اند، می بینیم که تجار و وارد کنندگان بذر و سایر نهاده ها، عاقبت الامر طاقتشان طاق شد و با لابی قدرتمندشان، قانون تمرکز وظایف را دور زدند و به حلقه صنعت معدن تجارت که البته شرایط ایده ال تری در بازرگانی دارد پیوستند !

شگفتا زین همه ادعای پیشرفت در عین وجود وابستگی و پس رفت در بهبود عملکرد – تنظیم بازار – توسعه صنفی – تضمین خرید محصولات اساسی – تولید محصولات غیر اساسی بر مبنای الگوی کشت !

شگفتا زین همه ادعای پیشرفت که کشور در تولید سرمایه انسانی و دانش آموخته بخش کشاورزی کار عبث می کند، در حالیکه می بیند این همه پس رفت در جذب و بکار گیری آنها در فعالیت های تولیدی دارد و سرمایه انسانی خود را به نیروهای منفعل و بی انگیزه تبدیل می کند ! 

شگفتا زین همه خوش بینی ! که نظام بهره برداری عمدتاً با اراضی زراعی و باغی دیم و نوعا معیشتی و مخرب محیط زیست در نحوه و روش و مصرف نهاده ها در کاشت و مصرف نهاده ها در دوره داشت و برداشت، بدون افق در فرایند عرضه به بازار و سورتینگ و انبارداری مناسب !

شگفتا زین همه آفات و امراض وارداتی شناخته شده و ناشناخته مانده و قرنطینه نا موفق ! که دستاورد واردات بذر یا محصولات است

این واقعیت محض است که ابعاد ناشناخته بذر و اصلاح نباتات حداقل این تشویش اذهان عمومی را دارد که بگوییم با این وصف که ۹۰ درصد تولید محصولات بخش کشاورزی به واردات بذر وابسته است، چگونه ادعا می شود جهان از این همه پیشرفت شگفت زده است و کشاورزی ما وابسته نیست !

با این وصف که از سطح زمین های زراعی و باغی آبی هر ساله و مدام کاسته می شود و خاک های ابرفتی مرغوب و مطلوب برای زراعت، یا در پی ساختمان ها مدفون می شوند و یا از طریق اختلاط با نخاله ها از حیز انتفاع زراعی خارج و به محدوده های مسکونی شهری و روستایی ملحق می گردند و در اراضی دیم مناطق خوش آب و هوا با تفکیک و تغییر کاربری به مسکونی به مناطق خوش نسینی تبدیل می شود ! برای کاهش تبعات بسیار بد ناشی از این نوع بهره برداری ها و فرسایش خاک و کنترل هرز اب ها، هرساله میلیاردها تومان صرف عملیات آبخیزداری می شود، چگونه با این اوصاف جهان توسعه یافته که در بسیاری از کشورها شرایط متفاوت تری دارد، چگونه شگفت زده می شود ؟

اضافه کنم تا مقام عالی وزارت مستحضر باشند، اغلب مراکز تولید بذر اراضی ملی بودند و اکنون در زمره اراضی در اختیار محسوب می شوند ! و وزارت جهاد کشاورزی مستاجر منابع طبیعی کشور است و نمی تواند عین مستاجره دارای طرح را به شخص حقیقی یا حقوقی اجاره دهد، واگذاری این مراکز  تولید بذر بر خلاف قانون جاری کشور است. 

اگر بذر وارداتی قوه نامیه داشت و بذر والد محسوب می شد، شاید می توانستیم تحت خود باوری موهوم ! با امید به دستیابی تکنولوژی تولید بذر ، اینده روشن تری را به تصویر بکشیم !  اما چه کنیم که منافع کشورهای توسعه یافته اقتضا نمی کند که بذر والد بفروشند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم