آمار بازدیدکنندگان سایت

02546365
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1569
1275
8024
26942
38094
2546365

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

توصیه به بهره برداری از جنگل جرم نیست !

استراحت دادن به جنگل به این دلیل مطرح می شد که فرصتی به وجود آید تا از ظرفیت دولت ...

 

توصیه به بهره برداری از جنگل جرم نیست !

استراحت دادن به جنگل به این دلیل مطرح می شد که فرصتی به وجود آید تا از ظرفیت دولت برای کنترل عوامل تخریب استفاده شود. از این رو رها کردن برنامه کنترل عوامل تخریب جنگل جرم است، اما توصیه به بهره برداری چوبی از جنگل جرم نیست !.

مطلوب نظرتان نیست نخوانید ! اگر عملکرد دولت به همین نحویکه در سه سال اخیر بود، ادامه یابد ! ایده تنفس جنگل را باید برای جنگل های هیرکانی ایده شومی محسوب نمود.

هیچ یک از قوانین جاری کشور توقف بهره برداری مطلق از جنگل تصریح ندارد، بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه نیز از سال سوم با طرح های متداول ممنوع و در تبصره یک بند ۲ با عبارت « پس از تصویب طرح جایگزین صرفاً بر اساس این طرح و با مجوز سازمان جنگل ها» تصریح شد یعنی بر أساس طرح جایگزین باید انجام شود.

در هیچ تصمیم به اجرا گذاشته شده با پیامد و نتایج بسیار بد، دولت تا کنون نگفته است مردم - ذینفعان عزیز ! تصمیم دولت اشتباه بوده است.

حتی مرحوم دکتر مهاجر استراحت جنگل را برای کنترل عوامل تخریب جنگل و به شرط حمایت جدی دولت در تامین امکانات و پرسنل و بودجه کافی پیشنهاد می داد، اینکه برخی یک گوشه از نظرات این استاد جنگلشناسی را مکرر می گویند دلسوز جنگل نیستند، بلکه فرصت های پیش روی بقای جنگل را می سوزاندانند.

به طور مشخص دولت برنامه های جنگل را رها کرده است و قادر به تامین بودجه سالیانه ۳۵۰ میلیارد تومانی جهت نگهداری دارایی های تملکی در جنگل و همچنین جنگل ها نیست ! اگر دلتان برای بقاء جنگل می سوزد به تامین امکانات و پرسنل و بودجه اهمیت دهید.

خوش بینانه به این نکته توجه کنید ! فرض کنید طرح جایگزین در سال جاری تهیه و تصویب شد ! و در مطلوبیت طرح جایگزین در این مقطع زمانی همه متخصصین اجماع داشته باشند و نسبت به مفاد آن هیچ استاد دانشگاه و هیچ مسئول اجرایی و یا متخصص مرتبطی ایراد اساسی نداشته باشد.

بد بینانه به این نکته توجه کنید ! فرض کنید طرح جایگزین بهره برداری چوبی نداشته باشد و بیلان طرح منفی باشد، چنین طرحی برای به اجرا گذاشتن مستلزم تامین بودجه سالیانه است. دولت برای چنین طرحی به مانند همکاری و همراهی دهه هشتاد و نود در تامین بودجه احیا و توسعه عمل کند و یا مانند سه سال اخیر مرتبط با استراحت جنگل عمل کند ! نتیجه انتظارات جامعه به استراحت جنگل چه خواهد بود.

بد بینانه تر اینکه ؛‌ هرگز فکر نکنید در انتخاب مجری طرح «با قراردادهای دهساله» به روال سابق اجماع نظری در ارکان نظام به وجود آید، قطعا برای چنین رویه ای باید سازمان خصوصی سازی اقدام کند یعنی جایی خارج از مدیریت کنونی جنگل برای جنگل تصمیم خواهد گرفت.

به دور از سیاست جنگل برای مدیریت جنگل سیاستگذاری کرده اند و از عبارت فروپاشی نظام نظارتی برداشتی سطحی داشتند، آنها باید با استطلاع از عمق فاجعه در کمین جنگل، مبانی جنگل دوستی را با همراهی چکمه پوشان جنگل می نوشتند؛ یعنی استراحت جنگل به شرط ها و شروط ها !

به باور من طرح جایگزین باید اهداف متنوع و قطعاً بهره برداری چوبی داشته باشد، اما واقعا در چارچوب استراحت جنگل باشد و در عین احترام به افکار عمومی، نباید به سمت قطع درخت برود ! باید از کف جنگل و برای بهداشت جنگل، فعالیت بهره برداری چوبی انجام دهد.

طرح جایگزین قطعا باید توسط بخش غیر دولتی اجرا گردد، اما هرگز نباید مانند سابق مجری طرح دارای قرارداد دهساله داشته باشد و در عین حال هرگز نباید توسط دولت و شرکت های دولتی و یا با اعتبار دولتی به اجرا گذاشته شود !

بهره برداری از جنگل جرم نیست ! یک فعالیت مبتنی بر دانش جنگلداری است ! اما رها کردن برنامه کنترل عوامل تخریب جنگل جرم است ! پیشنهاد می کنم یک همه پرسی در بین هیات های علمی رشته جنگل دانشکده های منابع طبیعی  دانشگاه های کشور بر گزار کند، آنگاه همان نتیجه همه پرسی را به اجرا بگذارد

برخی فکر می کنند با توقف بهره برداری، جنگل ملک طلق آنها تبدیل شده است، ظاهرا امر بر آنها مشتبه شده است. مردم جنگل پایدار می خواهند ! یکی از الزامات مدیریت پایدار اقتصاد درونزای جنگل است و سبب می شود مدیریت جنگل منبع اتخاذ تصمیم و منشآ سیاستگذاری برای جنگل باشد، نه دولت با مسئولیت های متنوع و متناقض و متضاد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم