آمار بازدیدکنندگان سایت

02508135
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
985
1152
2137
26806
57505
2508135

آی‌پی شما: 34.234.223.162
امروز: ساعت

بی پناهان در ناپناهگاه ها !


۸۰۰۰ پرنده پرپر شده در میانکاله حادثه عادی نیست ! قصور و کوتاهی سازمان متولی در انجام رسالت سازمانی است

 

بی پناهان در ناپناهگاه ها !

۸۰۰۰ پرنده پرپر شده در میانکاله حادثه عادی نیست ! قصور و کوتاهی سازمان متولی در انجام رسالت سازمانی است. در یک ماه اخیر دو پلنگ در غرب مازندران کشته شدند، انگار مفهوم رو به انقراض را نمی دانند که هیچ تمهیدات بهینه حفاظتی ندارند !

دولت احتمالا نمی داتد که نمی تواند به ازای هر پرنده و یا به ازای هر درخت جنگلی با استخدام یک مامور حفاظت به اهداف حفاظت از پرندگان و یا حفاظت از درختان جنگلی دست یابد. سازمان متولی باید درک کند که با وهم و گمان و تصور و ایده نمی تواند وظایف سنگین حفاظت از محیط زیست را انجام دهد.

سازمان حفاظت محیط زیست به ایستگاه ناتوانی و فرافکنی برای حفاظت و صیانت از مناطق چهارگانه و محیط زیست کشور تبدیل شده است. در واقع آلوده با سیاسی کارها، وظیفه جلوگیری از آلودگی دارند !

آنگاه که مناطق حفاظت شده و پناهگاه های تحت مدیریت آنها با صدور پروانه شکار برای حیات وحش نا امن می شود و یا در نتیجه سوء مدیریت، هر کسی هر کاری در مناطق چهارگانه می کند. انتظار مردم عبث و بیهوده است !

میانکاله بخشی از بی بدیل ترین مناطق چهارگانه از جهت مدیریت، چون گوشت شکار تکه تکه شده بین استان ها و سازمان هاست و گویی هر کسی گوشه از آن را به سمت خود می کشد و اما سازمان متولی روی ابرها راه می رود و مکرر قانون و آیین نامه می نویسد و نام جدیدی بر این قربانگاه ها می نهد.

میانکاله قربانگاه ۸۰۰۰ پرنده مهاجر قربانی سیاست زدگی مدیران سازمان محیط زیست است، که به جای حل مسئله مبتلابه حوزه مسئولیت خود، با نام صیانت جنگل سال ها در حوزه سیاست و اقتصاد جنگل، چهار نعل تاختند، تا ایده های مذمومشان را به اجرا بگذارند !

اینجا در میانکاله پرندگانی در پناهگاه به دلایل نا معلوم « گفتند بر اثر  فاضلاب‌ها و آلاینده‌های صنعتی نبوده » پرپر شدند و آنجا در جنگل های دور دست، با برنامه باصطلاح توقف بهره برداری و استراحت جنگل، تعطیلی طرح را رقم زدند و مجاری بهره برداری مجاز تحت نظارت را نابود کردند و مجاری غیر مجاز متعدد و قاچاق هیچ ساعت راحتی برای جنگل در حال باصطلاح استراحت باقی نگذاشت و همه دارایی های تملکی را نابود و متاسفانه آفت نیز با تفکر و ایده افت گونه دیگری، گونه همیشه سبز جنگل های هیرکانی را به کام مرگ کشاند.

پرندگان مهاجر قربانیان فقر معیشتی بودند و هستند ! همه می دانند که شکار آداب دارد و داشت ! همه می دانند کشتار متفاوت از شکار است. اما اکنون در فصل سرما کوچ پرندگان مهاجرت به زیستگاه ها هر چند عمدتا مامن آنها مناطق حفاظت شده است، اما با تعداد اندک مامورین و سختی کار از اثر بخشی اقدامات حفاظتی خبری نست !

دولت احتمالا باید در تلاش مضاعفی به رفع مشکل معیشتی مردم اهمیت دهد. دولت باید حرف های کارشناسی منبعث از سیاست جنگل را که مبتنی بر کاهش حد وابستگی مردم به مواهب طبیعی «اعم از دریا و جنگل» را درک کند و برای اجرای چنین سیاستی اهتمام داشته باشد و بتواند اقدامات حمایتی مناسبی در حفظ تنوع زیستی گیاهی و جانوری به اجرا بگذارد.

در جلوگیری از کشتار پرندگان باید به سمت علت رفت ! همه می دانیم که فقر در ذات خود چه مصائبی دارد. آنگاه که اخبار شهرستان‌ها به ویژه شهرهای مرزی مملو از پرندگان مهاجر شکار شده حکایت دارد، مشخصا تلاش هر چند کم رنگ مامورین محیط زیست را نمی توان نادیده گرفت، اما باید اذعان کرد که متاسفانه هیچ تلاش موثر‌ سازمانی برای مقابله با نسل‌کشی پرندگان مهاجر مشاهده نمی شود.

همه دلسوزان محیط زیست به انحاء مختلف اذعان می کنند که متولی حفظ محیط زیست باید از حالت بی توجهی و انجماد خارج شود و برای جلوگیری از کشتار و قتل عام پرندگان مهاجر گام جدی بردارد، اما همه دلسوزان نیز می دانند که هر اقدامی مستلزم وجود بودجه کافی است.

هیچ منطقه چهارگانه ای در ایران زمین دارای طرح مصوب نیست، مردم چه انتظاری دارند که هر منطقه به تناسب ظرفیت های طبیعی خود، کارکرد پناهگاه امن برای حیات وحش داشته باشد ؟

آنگاه که میلیون ها هکتار پوشش جنگلی و مرتعی یک کشور متمول و مجهز در مدیریت در مناطق حفاظت شده می سوزد، جامعه جهانی باید توجه کند ! نمی تواند بر مبنای ایده و تصور در حفظ تنوع زیستی گیاهی و جانوری موفق شود، باید بر اساس سیاست و اقتصاد طرح های دانش بنیان اهداف حفاظتی را دنبال کند.

چرا دولت در سازمان های منابع طبیعی و محیط زیست، مدیریت مبتنی بر طرحِ دارای اقتصاد درونزا را درک نمی کند ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم