آمار بازدیدکنندگان سایت

02508233
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1083
1152
2235
26904
57505
2508233

آی‌پی شما: 34.234.223.162
امروز: ساعت

عدالت و اقتصاد در سیاست

مشخصا همه مقامات کشور باور دارند که مکلف به برطرف کردن موانع تولید و حمایت از تولید هستند، اما در روند تولید

 

عدالت و اقتصاد در سیاست

سیاست های اقتصاد مقاومتی، نقشه راه توسعه اقتصادی کشور است.

مشخصا همه مقامات کشور باور دارند که مکلف به برطرف کردن موانع تولید و حمایت از تولید هستند، اما در روند تولید چوب و توسعه صنایع چوب و کاغذ کشور مانع ایجاد کردند و در حالیکه می گویند قاچاق کالا، یکی از جرایم اقتصادی است و از آن با عنوان فساد اداری و اقتصادی یاد می کنند، دست روی دست گذاشته و ناظر به فعالیت مجاری قاچاق و فساد ناشی از آن هستند.

اقتصاد عین عدالت است و عدالت عین اقتصاد !

اقتصاد اولین مسئله جهان هستی است ! باید به پند لقمان در آیه شریفه سوره لقمان «وقصد فی مشیتک» تاسی نمود و در سیاست مقتصد بود ! و به تاب آوری و پایداری و توان زیستی آحاد جامعه توجه داشت !

تا نیمه اول سال ۹۵ معاون امور جنگل بودم، در آن مقطع زمانی ایده استراحت جنگل توسط معدود افرادی مطرح و بحث هایش با مباحث تغییر اقلیم و پدیده گرمایش زمین و... داغ شد و من با آن ایده های فاقد پژوهش، به این دلیل که هر ناحیه رویشی مستقل از هم است و تحت تاثیر شدید و یا سریع نیست، موافق نبودم اجرای چنین ایده ای را به فرار رو به جلو تشبیه می کردم !

مدیران فاقد تجربه اجرایی در طرح های جنگلداری از انرژی نسل جوان ژورنالیست استفاده نامناسب کردند و من در دفاع از ادامه مدیریت دارای اقتصاد درونزای مبتنی بر طرح جنگلداری تنها ماندم و چون در سن بازنشستگی بودم، ترجیح دادم بازنشست شوم.

ایده مندان تنفس جنگل بعد دو ماه با لابی های خود در ضمن لایحه برنامه ششم، یک بند به بند ف ماده ۳۸ اضافه و تصویب کردند و بلا فاصله پس از ابلاغ برنامه ششم، این بند را به اجرا گذاشتند و چون فاقد تجربه اجرایی بودند بر خلاف همان مفاد بند ف ماده ۳۸ اقدام کردند.

ایده مندان تنفس در مدت مسئولیتم از توقف بهره برداری جنگل و تامین چوب از طریق زراعت چوب و واردات با تعرفه صفر می گفتند و من به دو دلیل محدودیت ها در توسعه زراعت چوب و محدودیت ها در واردات نظیر «لزوم تمهیدات قرنطینه ای – توجه به اثرات تحریم استکباری» این دو روش را غیر موثر تحلیل می کردم، آنها پس از من به توقف بهره برداری از جنگل قانع نشدند و به تعطیل طرح های جنگلداری همت گماردند و در نتیجه تلاش مجددانه خود اکنون با از دست رفتن همه دارایی های تملکی طرح ها، جنگل های محدوده طرح یعنی با یک نتیجه غیر قابل قابل بازگشت به وضع قبل مواجه شدند.

مدت سه سال است که نه دولت توان مدیریت حفاظت جنگل را دارد و نه توان کنترل آفات و امراض و نه توان تامین اعتبار حقوق کارکنان طرح ! نه سازمان می توان طرح جایگزین ارائه و مدیریت مبتنی بر اقتصاد درونزا ایجاد کند !

از ابتدای سال با پیگیری های مداوم مقامات استانی دستور نشانه گذاری درختان شکسته افتاده را گرفتند و گفتم هرگز قادر نیستند، کار نشانه گذاری را به اجازه قطع برساند ! در پایان آذرماه مشخص شد، نتیجه کار نشانه گذاری درختان شکسته افتاده عبثی بود ! وقتی صفر کار صدور اجازه قطع به نام فلان... تعیین کردند، صد آن کار یعنی فرایند غیر منطقی و غیر علمی ! رمزگشایی اخبار حاصل از مخالفت ها یا عدم موافقت ها دایر به اخذ ترک تشریفات بود که وزیر محترم اقتصاد مخالفت کرد !

من از تبعات بد اجرای این تصمیم بد مکرر می نویسم شاید کسی بخواند و کسی بشنود !

از جنگل های شمال می توان حتی بدون قطع درخت، بیش از سه میلیون مترمکعب چوب مورد نیاز کارخانه های صنایع چوب را استحصال کرد و در این بخش تحرک اقتصادی ایجاد نمود، حداقل نگرانی تولید کاغذ کشور را بر طرف کرد. نگرانی کنترل قاچاق چوب یک جنبه از بحث است، باید به جنبه دیگرش یعنی به رکود و بیکاری مفرط ناشی از تعطیلی طرح ها توجه داشت که در بین جوامع جنگل نشین بیش از ۵۰۰۰ قاطر و ۲۰۰۰ اره موتورچی و بیش از ۵۰۰۰ کارگر ماهر بیکار شده اند، دانش آموخته رشته های مرتبط با جنگل بیکار مانده اند ! وقتی فعالیت و روند احیا و توسعه جنگل به دلیل فقدان بودجه مختل می شود، روند تخریب بطئی با شتاب جریان پیدا می کند.

وقتی درخت شمشاد خشک می شود و می افتد جنگل های شمشاد نابود می شود ! چوب درختی که شاید مقاومت هزار ساله اش در ساختمان های جنگل نشینان زبان زد است، در برابر رطوبت بسیار ضعیف و بر خلاف دیگر درختان که سال ها سرپاخشک در جنگل می مانند، او بعد سه سال سرنگون شده به جنگلبانی چون من می نگرد و می گوید؛ گفتی و کسی گوش نداد ! نوشتی و کسی نخواند ! خسته نباشی، بگو بنویس تا شاید بخوانند و بشنوند که نباید بر مبنای تابو تصمیم بگیرند ! اقتصاد با رعایت تابو رونق نمی گیرد، رونق اقتصادی به تابو شکنی نیاز دارد.

ریاست محترم قوه قضاییه می فرمایند !

«ساختارهای فسادزا باید حل شود مردم از فساد اداری گله‌مند هستند، مردم از روابط ناسالم و فساد اداری، رانت و رشوه گله‌مند هستند و شفافیت و تسهیل امور جلوی بسیاری از فسادهای اداری را می‌گیرد»

چرا توجه نمی کنید ؟

برای ایران زمین با این همه نیروی انسانی متخصص دارای تجربه اجرایی ننگ است، که مدیرانش نسبت به اجرای سیاست های کلی کشور و نقشه جامع علمی کشور مخصوصا در بخش کشاورزی و منابع طبیعی غفلت کنند و بی توجه باشند، مردم شایسته تکریم مشکل معیشتی و بیکاری دارند، بیان گله مندی مردم چه دردی از دردهای مردم را درمان کرد.

ادامه اجرای قانون استراحت جنگل به این نحو که مجاری قاچاق چوب فعال باشد و حقوق کارکنان و نگهداری دارایی تملکی و فعالیت احیا و توسعه مختل باشد، بر خلاف عدالت و اقتصاد است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم