آمار بازدیدکنندگان سایت

02597046
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
293
1068
7778
34358
43265
2597046

آی‌پی شما: 100.24.113.182
امروز: ساعت

ملی کردن جنگل ها با شمع استراحت جنگل در حال سوختن است.

۲۷ دی ماه سالروز ملی شدن جنگل ها گذشت ! من در آن زمان سه ساله بودم و اکنون در این زمان اجرای استراحت

 

ملی کردن جنگل ها با شمع استراحت جنگل در حال سوختن است.

۲۷ دی ماه سالروز ملی شدن جنگل ها گذشت ! من در آن زمان سه ساله بودم و اکنون در این زمان اجرای استراحت جنگل نیز سه ساله ام ! شاید بالغ نیستم ! حرفم را جدی نگیرید. اما استراحت جنگل، چون شمع ملی شدن جنگل ها را می سوزاند ! و کسی شعله های شمع استراحت جنگل را نمی بیند.

تردید نکنیم ! جزیره کانگروی استرالیا یکی از بزرگترین جزیره ها با کمترین تراکم جمعیت انسانی و بیشترین تراکم پوشش جنگل و جانواران رو به انقراض و حفاظت شده ! کلا شاید یک ذخیره گاه زیست کره ! یا یک منطقه حفاظت شده باشد، اما انباشت مواد قابل اشتعال جنگل هایش بلای جان و بستر نابودیش شد.

قابل کتمان نیست ! جنگل های کشور ما از دو قرن قبل با بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک مواجه بود. کاهش مساحت قبل از ملی شدن جنگل ها، هیچ ربطی به روند کاهش مساحت بعد از تاریخ ملی شدن جنگل ها ندارد و باید به اثر بخشی اقدام اجرایی در سطوح تحت مدیریت درآمده در قالب طرح ها تامل نمود و معیارها و شاخص های حفاظتی را مقایسه کرد.

عامه جامعه به دو دلیل واضح از خدمات جنگلبانان و جنگلداران در ملی کردن جنگل و خدمات به جنگل در قالب طرح مطلع نشدند ! الف – کار صحرایی سنگین و حاکمیتی بود و خستگی کار روزانه و ملاحظات امر حاکمیتی، مانع از اطلاع رسانی شد. ب – کار و خدمات در عمق جنگل ها و دور از چشم مردم انجام شد و سخت است باور کنند که در مساحت حدود ۱،۲۰۰،۰۰۰ هکتاری جنگل های شمال ۴۳۵،۰۰۰ هکتار جنگل کاری شد که ۵ میلیون متر مکعب بیشتر از حجم چوب های بهره برداری شده ۵۰ ساله موجودی حجم سرپا و تولید برای نسل های آینده دارد.

ملی شدن جنگل ها از این جهت در حال سوختن است که اکنون هر کسی هر ادعایی و یا هر کاری می تواند در جنگل انجام دهد و جنگل از حیث مباحث اقتصادی اجتماعی در عصر حاکمیت قانون و قانون گذاری با بحران قانون گریزی و فقدان قانون مناسب قبل از ملی شدن جنگل ها همسان شده است.

بازسازی اقتصاد درونزای جنگل نه به طرح جایگزین و نه به قطع و فروش درختان جنگلی و نه به اجرای برنامه استراحت جنگل و محدودیت های ناشی از آن، بلکه در راستای توجه به صدای جامعه ! با نرمش و انعطاف و ملاحظات جزئی به طرح های جنگلداری و اصلاح برنامه مدیریت جنگل بستگی دارد !

از عوام جامعه انتظاری برای حل مسئله پیش روی ملت نیست، اکنون باید گفت: ایران زمین در حسرت فقدان آگاه تابو شکن، جنگل ها را چون شمع می سوزاند تا از کور سوی استراحت جنگل روشنی بگیرد.

چه خیال باطل غیر علمی و غیر عملی !

اغلب مواد ملی شدن جنگل ها دایر به دو وجه اساسی حفظ و حمایت از جنگل ها یعنی :

الف - ساماندهی بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیکی قبل از اجرای قانون ملی شدن جنگل ها.

ب – علمی عملی کردن بهره برداری ها در قالب طرح یا همان دانش بنیان نمودن فعالیت ها.

تقریر مقررات شدند، این دو وجه اساسی با قانون موسوم به استراحت جنگل در حال سوختن است و کسی نمی بیند و یا کسی می بیند، اما نمی تواند در قامت تابو شکن ظاهر شود و مانند عامه جامعه دست روی دست گذاشته است یا برای آینده جنگل زانوی غم بغل کرده است.

اجرای بد قانون استراحت جنگل منشا هرج و مرج در جنگل شد و شرایط اکنون بگونه ایست که جنگل هیچ سو و یا کور سویی از واژه استراحت برای افق های آینده خود نمی بیند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم