آمار بازدیدکنندگان سایت

02511383
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
198
1445
5385
30054
57505
2511383

آی‌پی شما: 3.231.167.166
امروز: ساعت

آتش در جنگل های استرالیا، آتش غفلت در جنگل های ایران

در بهبوهه تهدید سایه جنگ بر خاورمیانه، سایه تهدید جنگل سوزی در خاور دور به نحو غیر قابل باوری سنگین شد ! اما این واقعیت را باید درک کنیم که نه جنگل های استرالیا

 

آتش در جنگل های استرالیا،آتش  غفلت در جنگل های ایران

در بحبوحه تهدید سایه جنگ بر خاورمیانه، سایه تهدید جنگل سوزی در خاور دور به نحو غیر قابل باوری سنگین شد ! اما این واقعیت را باید درک کنیم که نه جنگل های استرالیا با جنگل های هیرکانی مشابه است و نه مدیریت جنگل های آنها با مدیریت جنگل های ما و نه تجهیزات جنگلبان های آنها با تجهیزات جنگلبان های ما و نه مردم جنگل نشین استرالیا با جنگل نشینان ما مشابه است، از این رو در وضعیت رکود اقتصادی کشور باید وهم و گمان استراحت جنگل را درک کرد که در اجرا به صورت توقف و تعطیلی طرح های جنگلداری درآمد و مدیریت جنگل را تعطیل نمود.

در حادثه حریق بسیار گسترده در کشور استرالیا، با وصف اینکه آنها وضعیت اقتصادی مناسبی دارند و محدودیت بودجه ندارند، فعالان محیط زیستی پیامد حادثه حریق را غیر قابل تحمل و مصیبت بار گزارش می کنند.

تغییر اقلیم در کره زمین دارای سابقه است، اما باید تغییر جمعیت انسانی و رفع نیازهای ضروری را ملحوظ نظر قرار داد و به این جهت به طور قطع نمی توان تغییر اقلیم را به انواع فعالیت های انسانی ربط دارد و یا رد کرد، اما باید اذعان نمود که تاثیر تغییرات آب و هوایی به نحو محسوس و اثر گذار در روند تشدید تهدیدات طبیعی، مخصوصا به صورت سیل و باد و طوفان و حریق و... در اکثر کشورها جدی است و علت بروز تهدیدات غفلت های فنی تخصصی است که با بهره برداری مجاز مشروط به رعایت حد توان اکولوژیک مشتبه شده است.

اگر حادثه ای چون حریق در جنگل های کشور استرالیا برای جنگل های ایران رخ دهد، قطعا افکار عمومی خواهد پرسید، می داتیم حد توان عملیاتی نیروی انسانی و بودجه با توجه به رکود اقتصادی و نحوه بد اجرای قانون استراحت جنگل کلا محدود است و هفت ماه حقوق نگرفته اند، اما کارشناسان متخصص و با تجربه جنگل کشور، یا کارشناسان مدیریت بحران و یا کارشناسان پدافند غیر عامل، باید بگویند چه تمهیداتی را برای عدم تبدیل خطر به بلا، یعنی جلوگیری از حریق گسترده انجام داده اند ؟

جنگل نشینان کشور استرالیا افرادی متمکن و دارای انواع تجهیزات هستند، جنگل نشینان جنگل های ما از همه گونه خدمات رفاهی محرومند و مانند محافظان جنگل های ما مشکل معیشتی حاد دارند ! در استرالیا انواع هلی کوپتر و هواپیمای اطفای حریق و ایستگاه های هواشناسی در خدمت است، اما با وصف اینکه دولت استرالیا حدود ۴ میلیارد دلار بودجه برای کنترل حریق اختصاص داد، عمق حادثه روز به روز سنگین تر شد و می گویند:

 گفته می شود آتش سوزی اخیر در استرالیا که 6 میلیون هکتار جنگل را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و آنچه باعث شده این آتش سوزی تا این حد شدید باشد به سه عامل مرتبط است؛ گرما، خشکی و باد. این عوامل طبیعی با عناصر افتاده شکسته ای که به طور طبیعی در کف جنگل وجود دارد را خشک می کند و درجه حساسیت به اشتعال را افزایش می دهد.

مثلث حریق مشتمل بر هوا – حرارت – مواد خشک قابل اشتعال نیاز به مدیریت دارد و هوا و حرارت متاثر از تغییر اقلیم یا تغییر آب و هوایی خارج از توان کنترل انسانی است، اما کنترل مواد خشک در توان مدیریت انسانی است و حمایت از جنگل چیزی جز بر هم زدن مثلث حریق نیست ! باید از وهم و گمان دور شد و مواد خشک کف جنگل را مدیریت نمود و جنگلداری را به عنوان حفاظت و حمایت فنی تخصص باور نمود.

باید تبعات حادثه حریق کشور استرالیا را درک کنیم که حدود شش میلیون «سه برابر مساحت جنگل های هیرکانی» هکتار از جنگل‌های گرمسیری مرطوب آن کشور دچار طعمه حریق شد و اثر بخشی تجهیزات اطفای حریق یک کشور توسعه یافته به حفاظت و حمایت از جنگل ها و تنوع زیستی گیاهی و جانوری کمک نکرد !

رها کردن مدیریت جنگل را به عنوان استراحت جنگل به جامعه القا نکنیم ! بپذیریم تبعات بد اجرای یک ایده را، که حتی قیمت چوب غیر صنعتی را در حدود شش برابر افزایش داد، حفاظت از جنگل که هیچ ! حفاظت از درختان باغی خودرو و زراعت چوب در اراضی اشخاص به چالش افتاد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم