آمار بازدیدکنندگان سایت

02508247
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1097
1152
2249
26918
57505
2508247

آی‌پی شما: 34.234.223.162
امروز: ساعت

وزیر جهاد کشاورزی باید تهديدها را به فرصت تبديل کند !

این آرزوی بلندی است، شاید چنین خواسته ای آرمانی تصور شود ! وزیر سابق فرصت های 

 

وزیر جهاد کشاورزی باید تهديدها را به فرصت تبديل کند !

این آرزوی بلندی است، شاید چنین خواسته ای آرمانی تصور شود ! وزیر سابق فرصت های درون ظرفیت های مختلف جنگل را به تهدید تبدیل کرد و اکنون افکار عمومی ایده مند تنفس جنگل، از وضع بسیار اسفبار بوجود آمده سرگشته و بیمناک است !

آنهاییکه حتی نمیدانستند، خلع ید طرح های جنگلداری از مجریان، به تبع عدم انجام تعهدات، یک روال معمول در مدیریت جنگل است، دچار توهمی عمیق بودند و حتی خود را مکلف می دیدند که باید کاری کنند و جنگل های تحت اجرای طرح جنگلداری را از مجریان پس بگیرند. وزیر سابق در سال ۹۵ دستور فسخ یک طرفه و یکباره قراردادهای دارای مدت باقیمانده در اجرای طرح با مجریان را در صادر کرد و جنگل و مجریان قانون و حتی خودش را با بحران پس از توقف بهره برداری و تعطیلی طرح ها مواجه کرد !

باید به حال دارایی های تملکی پنجاه ساله طرح های جنگلداری و جنگل محدوده طرح و کارکنان طرح و حتی مفهوم ذاتی استراحت جنگل «قرق» خون گریه کرد.

او و دیگران اساساً حتی معنای تحول پس از تحویل جنگل های طرح را نمی دانستند و در سال اول با قراردادهای صوری با همان مجریان سابق قرارداد حفاظتی بستند !

وزیر وقت به عنوان حامی ایده تنفس فرصت های بیشماری را به تهدید تبدیل کرد ، اما کف انتظار افکار عمومی این است که وزیر آتی این تهديد های برجسته شده بر جنگل ها را به فرصت تبديل كند، او قطعا باید اقتصاد را مسئله اول كشور بداند و اذعان کند مسئله اول جنگل نیز اقتصاد است !

تعديل نظر و ديدگاه ها موافق و مخالف ایده استراحت جنگل چندان سخت نيست !!! همه باید به خاطر جنگل و حفاظت بهینه و جلوگيري از هر گونه تخريب ! به هر شکلی وظيفه ملي خود را در مورد ارزشمندترین منابع ملي کشور انجام دهند !!!

شرایط حفاظت از جنگل ها اکنون بگونه ایست که انگار مقامات مرتبط در اجرای بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه، نسبت به کنترل عوامل تخریب جنگل إحساس وظیفه نمی کند، مسئله فقدان بودجه و عدم تعهد دولت و اهمیت نقش بودجه برای افکارعمومی خیلی واضح شده است. اقتصاد جنگل فرصت درونزایی داشت و اهمیت پرداخت ۵۰ ساله حقوق کارکنان طرح برای جامعه آشکار نبود. اما بر حسب گزارش ها اکنون مشخص است که کارکنان طرح هفت ماه حقوق نگرفتند و جنگل با انواع تهدیدات مواجه است.

مقامات کشور ظرفیت های جنگل را بهتر و دقیق تر ببینید، تا دیر نشده به سمت ایجاد فرصت بروند و تهدید زدایی کنند.

❊ - پرداخت حقوق كاركنان طرح يك تصميم ساده است

❊ - كنترل بهره برداري غير مجاز از جنگل ها(قاچاق) كاري پيش پا افتاده بدون نياز به هـيچ درگيري است و اساسا نياز به تمهيدات دارد.

❊ - حل مسئله خروج دام از جمله كارهاي اساسي بدون نياز به خروج دامدار از جنگل، يك مسئله لاينحل نيست، بلكه در چارچوب توانمند سازي ذينفعان يك اقدام لازم است و نيازي به بودجه دولتي ندارد.

❊ - افزايش نظارت بر بهره برداري هاي بگونه ايكه امكان جذب دانش آموختگان فراهم شود و نيازي به بودجه دولتي نباشد مي تواند توسط صاحبان تدبير و تجربه ارتقا يابد.

❊ - طرح جايگزيني سوخت هيزم بايد براي جنگلنشيان علاوه بر رفاه اجتماعي، منفعت مالي داشته باشد و هرگز نبايد به بودجه دولتي وصل شود

❊ - آحاد جامعه هرگز نبايد اصرار به توقف مطلق بهره برداري چوب داشته باشند و حاميان ايده تنفس نبايد تنفس را توقف بهره برداري و توقف را تعبير به تابو بدانند ! مخالفان با تنفس هم نبايد اصرار به ادامه همان روند اجراي طرح جنگلداري داشته باشند، سعي كنند در طرح جايگزين با تنوع بهره برداري به كف جنگل نگاه كنند !

تصميم خوب برای جنگل ها اين است كه عوامل تخريب و تهديد مشخص جنگل ها را كنترل كند، اجرای قانون استراحت جنگل همه ي نتايجش تا كنون به هر دليل بد  شد. وزیر آتی تهدیدها زیر را جدی بگیرد.

- تهديد نابودي جنگل به طرق مختلف

- تهديد نابودي معيشت ذينفعان

- تهديد نا ديده گرفتن ظرفيت ها و عدم تبديل به فرصت ها

- تهديد محو رشته جنگلداري در دانشگاها

آیا كسي مي تواند در اجرای قانون استراحت جنگل يك آيتم فرصت بنويسد ؟

تصمیم دولت در انتخاب وزیر آتی، می تواند برای بقای جنگل ها تصمیم حیات بخش شود، یا نا امید کننده!

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم