آمار بازدیدکنندگان سایت

02224748
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1055
1310
2365
29427
34113
2224748

آی‌پی شما: 3.214.224.224
امروز: ساعت

به وزیر بودجه ساز نیاز است !

تولید گندم ۱۷۰۰ تومان صرفه اقتصادی ندارد، قیمت تضمینی چه معنایی دارد !

 

به وزیر بودجه ساز نیاز است !

تولید گندم ۱۷۰۰ تومان صرفه اقتصادی ندارد، قیمت تضمینی چه معنایی دارد !

وقتی کاه گرانتر از ذرت دامی است ! یعنی آب سربالا می رود.

در حالی ۴۰ سال از عمر نظام و مردم در دوازده دولت سپری شد که منابع درآمدی در بودجه سنتی و برنامه ای عمدتا فروش نفت بود. از این رو ماهیت برنامه و بودجه کشور این بود که وزرا پیشنهاد بودجه چند برابری در قالب چند برنامه به دولت ارائه می دادند و لایحه بودجه دولت در مجلس برای هر وزارتخانه به تناسب درآمد حاصل از فروش نفت کشور، برای اجرای چند برنامه تصویب می شد ! اکنون همه باید درک کنند که عمر چنان دورانی کلا سپری شده است، مخصوصا در بخش کشاورزی که متولی دو امنیت غذایی و امنیت بستر حیات کشور است، نیاز به وزیر بودجه ساز دارد، یعنی وزیر جدید دولت دوازدهم باید بتواند درونزایی را محور برنامه و بودجه وزارتخانه قرار دهد.

حجتی آنچه از منابع طبیعی به عنوان پشتوانه بخش کشاورزی می فهمید، توقف بهره برداری از جنگل و تعطیلی طرح های جنگلداری بود. او حتی معنای منابع طبیعی پشتوانه بخش کشاورزی را کلا نابود کرد.

اگر کارکردهای بازاری و غیر بازاری منابع طبیعی را مد نظر قرار دهیم، گویا وزارت جهاد کشاورزی در چهل سال اخیر فقط مامور درآمد حاصل از اجورات یا فروش اراضی ملی تخصیص یافته برای طرح های تولیدی و غیر تولیدی بود، البته زمینخواری نشان داد که اجرای این ماموریت و یا ماموریت مشابه دیگری چون کنترل دام مرتع «دریافت حق علف چر موضوع تبصره ۲ ماده ۴۷ قانون تنظیم» حتی فاقد درستی و دقت است.

اساسا برنامه در نظام بهره برداری سنتی منابع طبیعی هیچ جایگاهی ندارد ! این درد بزرگی است که دولت باشتباه « کنترل بهره برداری مازاد بر توان اکولوژی» را در از خود شروع کردن فهمیده است و هرگز به انجام مقایسه بین دو سطوح دارای طرح و خارج از طرح در مرتعداری یا در جنگلداری و یا در پارکداری اقبال نشان نداده است !

این تراژدی حاصل انتخاب و انتصاب بین بد و خوب یا متخصص و غیر متخصص و یا متخصص غیر مرتبط نیست ! دولت گرفتار سیاست زدگی است و نمی تواند از انتخاب فرد به انتخاب برنامه پیشنهادی یک وزیر برسد.

هر وزیری با تلاطم بازار مواجه بود و شاید مجموعا وزرای قبلی تلاطم بازار دوران وزارت خود را فراموش کرده اند ! یکی از وزاری مسبوق به حجتی یادآوری می کند، تا میوه شب عید کشور را با خرید میوه های داخلی تنظیم کند ! اما به نظر می رسد همانگونه که او نتوانست با منابع مالی نا کافی قانون تضمین خرید محصولات اساسی را به درستی اجرا کنند و بار کشتی تولیدکنندگان مختلف کشور را در دریای متلاطم بازار به سمت لنگرگاه آرامش هدایت کنند، حجتی هم همان مشکل او را داشت و وزیر آتی نیز همین مشکل را خواهد داشت !

اگر اکنون کاه با توجه به ارزش غذایی پایین ترش، نسبت به ذرت دامی خبرساز[1] شد و قیمت بسیار بالاتری از ذرت دامی پیدا کرد، معنایش این است که: آب می تواند سربالا برود !

بنابراین هیچیک از وزرای گذشته و وزیر آتی نباید خود را در این امر مبری بداند، یعنی آنها باید به اثر بخشی ساز و کار اجرای ماده واحده قانون تضمین خرید محصولات اساسی «بودجه» تردید نمایند و مسئله را پیچیده تلقی کنند و اگر خود را واجد مهارت حل مسئله پیچیده می بینند، راهکارهای پیشنهادی خود را نه بر مبنای ایده و وهم و گمان، بلکه باید به نحوی بیان نمایند، که مشخص باشد، راهکارهایش برگرفته از مهارت تفکر نقادانه و واجد مهارت خلاقیت است و برای اجرای دقیق آن برنامه عملیاتی جامعه محور و قابل ارزیابی برای صنف تولید کنندگان و مصرف کنندگان نوشته یا تدارک دیده اند.

حمایت از تولیدکنندگان محصولات اساسی اگر ضرورت نداشت، در سال ۶۸ چنین قانونی در کشور تصویب نمی شد، بنابراین هیچیک از وزرای جهادی نباید خود را در اتهام ناتوانی انجام رسالت حمایت از تولیدکنندگان مبری بدانند !

بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور به وزیر بودجه ساز که با اقتصاد درونزا برنامه های پیشنهادیش را ارائه می کند نیاز دارد، دولت باید توجه کند .

منابع طبیعی پشتوانه بخش کشاورزی است وزیر آتی باید بر روی کلمه پشتوانه تامل کند ! برای مدیریت کشور با تراکم جمعیتی کمتر از ۵۰ نفر در کیلومتر مربع بسیار ناپسند است که مشکل معیشتی و بیکاری و بلایای طبیعی ناشی از بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیکی داشته باشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم