آمار بازدیدکنندگان سایت

02224654
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
961
1310
2271
29333
34113
2224654

آی‌پی شما: 3.214.224.224
امروز: ساعت

به خاطر شمشاد

خاطر درخت همیشه سبز شمشاد نزد جنگلبانان عزیز بود !

بیماری بلایت و آفت شب پره شاید یک تهاجم بیوتروریستی و یا شاید یک کوتاهی

 

به خاطر شمشاد

خاطر درخت همیشه سبز شمشاد نزد جنگلبانان عزیز بود !

بیماری بلایت و آفت شب پره شاید یک تهاجم بیوتروریستی و یا شاید یک کوتاهی در اعمال تمهیدات برنامه بهداشت جنگل ! هر چند که اعتقادی به انقراض گونه شمشاد در ناحیه رویشی هیرکانی ندارم، اما در هر حال درختان شمشاد بر اثر حمله بیماری بلایت و سپس آفت شب پره ! نابود و در این ناحیه رویشی، عنوان جنگل شمشاد در شرف انقراض قرار گرفته است.

اما دو سه نکته با اهمیتی شرح زیر در این رابطه مغفول ماند. الف - حاشیه مدیریت جنگل بر متن مدیریت غلبه کرد و با مختل شدن مدیریت، فرایند تخریب شدت گرفت. ب – مکرر مشاهده شد که ساختارهای عرضی تشکیلات نقش مانع تحرک موثر ساختارهای طولی تشکیلات سازمان و مدیریت جنگل را ایفا می کنند. ج – درخت شمشاد خشک شد و در حکومت جمهوری اسلامی کسی از دولت به معنای اسراف و تبذیر توجه ندارد[1]

در رابطه با جنجال کشف قاچاق چوب شمشاد در حوزه اداره منابع طبیعی شهرستان عباس آباد، چرا کسی به نظر جنگلدار اهمیت نمی دهد ؟ مشخص نیست چرا در یک تشکیلات گاهی کسی را به عنوان عنصر نامطلوب در حفاظت از جنگل معرفی می کنند و گاهی باستناد به حرف همان عنصر نامطلوب، عملکرد ارکان مدیریت را تخطئه می کنند ؟

شنیده ها از منابع موثق حکایت از آن دارد که بیش از ۱۵۰ راس دواب (اسب و قاطر) در منطقه وجود دارد که با وصف توقف بهره برداری مجاز در طرح ها، متاثر از بیکاری مفرط، لاجرم در همکاری به مجاری غیر مجاز بهره برداری « یعنی آنچه که به عنوان قاچاق چوب نامیده می شود» تن داده اند. مشخص نیست چرا باید تبعات نظریه توقف بهره برداری از جنگل و تعطیلی طرح های جنگلداری، به توقف نیروی کار یعنی بخشی از عوامل تولید تعمیم یابد و به آنها تحمیل شود که منتظر بمانند تا دولتي ها وقت گل نی تصميم بگیرند !

اگر مجاری بهره برداری مجاز چوب وجود نداشته باشد، مجاری غیر مجاز بهره برداری در جنگل به نیروی کار پیشنهاد کار می دهد ! نیروی کار مرتبط با بهره برداری از جنگل، ذينفعاني هستند كه قطعا معيشتي وابسته به جنگل دارند و هرگز مانند دولتي های شکم سیر فكر نمی کنند.

در حالیکه آحاد جامعه تهیه چوب هیزمی خشک از جنگل ها را حق متعارف خود می دانند و قانونگذار مصارف شخصی را معین نموده است ! مشخص نیست به استناد چه قانونی، کارشناسان ساختار عرضی تشکیلات سازمان متولی، تهیه هیزم از جنگل را جرم می دانند و در فرایند شمارش درختان مقطوعه، درختانیکه حتی نمی توان از آن کاتین قطر cm ۱۰ تهیه و استحصال نمود و کل مواد مستحصله اینگونه درختان فقط می تواند هیزمی تصور شود ! بدون ملاحظه به اقدامات قانونی و اسناد قابل استناد در اداره منابع طبیعی می گویند ۳۰۰۰ اصله درخت شمشاد قطع و قاچاق شده است !

اگر در یک حوزه مدیریتی ۱۵۰ راس اسب و قاطر وجود داشته باشد، قطعا ١٥٠ محموله غیر مجاز «معادل دو الوار يا دو كاتين يا معادل كمتر إز نيم استر هيزم » پنهان یا آشکار وجود دارد، یعنی می توان برآورد نمود که مجاری بهره برداری غیر مجاز از جنگل در چنین حوزه ای تا حدود ۵۵۰ مترمکعب در ماه بهره برداری می کند.

حاشیه های مدیریت جنگل را بر متن مدیریت رجحان ندهید و اختلال در مدیریت را تشدید نکنید و به یاد داشته باشید که اقتدار سازمانی در گرو اقتدار ساختارهای طولی « رییس سازمان - مدیرکل استان - جنگلدار - سرجنگلبان» است و ساختارهای عرضی تشکیلات، تولید کننده دانش و برنامه هستند و نظارت به معنای هدایت امور اجرایی است نه ممانعت ! به یاد داشته باشید اسراف عین تخریب و تهدید است و خدا مسرفین را دوست ندارد !

می شود در شب بلدا برایش یاد بود گرفت ! و از قامت راست و بدون اعوجاج درخت شمشاد « شاخ شمشاد» و از همیشه سبز بودنش گفت که تمثیل تمثال جنگل های هیرکانی هستند و خاطر شمشاد همیشه عزیز و یاد و نامش گرامی است.[1] - خالق مواهب طبیعی و صانع جهان هستی خدای رحمان در قران کریم حکم واضحی در آیه شریفه ۳۱ سوره اعراف دارد « کلو وشربو و لا تسرفو » خداوند مسرفان دوست ندارد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم