آمار بازدیدکنندگان سایت

02224728
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1035
1310
2345
29407
34113
2224728

آی‌پی شما: 3.214.224.224
امروز: ساعت

منت باد، در هوای ناپاک

باد تیر خلاص به آلودگی هوا نیست ! اما دمی غنیمت است. باید اذعان کنیم که مردم حافظه ضعیفی دارند،

 

منت باد در هوای ناپاک 

باد تیر خلاص به آلودگی هوا نیست ! اما دمی غنیمت است. باید اذعان کنیم که مردم حافظه ضعیفی دارند، به محض خارج شدن از وضعیت هشدار، گویی هیچ خواسته نداشتند و هیچ مشکل تنفسی نبود و دولت مردان هم این خصیصه از نسیان انسانیت انسان را به فال نیک می گیرند و شاید می گویند: مردم گذشت می کنند !

اما همه باید این واقعیت تلخ را بپذیرند که آسیب ناشی از تراکم جمعیت چند برابری پدیده شوم مهاجرت خیلی سنگین است، ولی مهاجر ها هرگز آلودگی تهران و کلانشهرها را نمی بینند، زیرا آنها در زاد و بوم خود مخاطرات به مراتب سنگین تری داشتند و جبراً مهاجرت کرده اند.

اما چرا بومی های تهران و کلانشهرهای خوش آب و هوای قدیم بی توجهند و قادر به محاسبه خسارت ناشی از مخاطرات تغییرات آب و هوایی نیستند ؟ بومی ها بر عکس مهاجرها خود را مخیر به تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها و تحصیل درآمد مرتبط با آن و ساخت و سازها مجاز تا غیر مجاز می بینند، اما با حافظه ضعیف خود محاسبات اقتصادی درستی ندارند.

از مردم تا دولت مردانِ مقصر در نا پاکی هوای تهران سبب شد، مروری به قانون هوای پاک و تمهیدات قانونگذار در جلوگیری از یک یا چند عامل انتشار آلاینده ها و روش هاي تشويقي و روش هاي الزام آور و درآمدها و اختصاص بودجه جهت تحقق هدف های بر شمرده در رابطه با ایجاد سرانه فضای سبز و کمر بند سبز و مهار كانون هاي مستعدِ بيابان زايي و توليد گرد و غبار داشته باشم !

با تشدید‌ آلودگی هوا در کلان شهر‌های کشور، برای گروه‌های حساس در معرض بیماری‌های مختلف، اثر اجرای ماده ۳ قانون هوای پاک را با وضع راهکار‌های موقت مثل تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات، اعمال مقررات زوج و فرد و یا جریمه کردن خودرو‌های آلاینده را که نیاز به بودجه ندارد می توان دید، اما اثری از اعمال تمهیدات جلوگیری از عوامل انتشار آلودگی نیست !

بخشی از تمهیدات در قالب عملیات مالچ پاشی که در دو سه ساله اخیر از سر گرفته شد، مورد ایراد برخی افراد واقع است که هیچگاه عامل اجرایی نبوده اند و برخی که بیزنس من هستند و یا تنها دوستدار طبیعت ! گاه و بی گاه به بهانه حفظ تنوع زیستی نتیجه عملیات بیابان زدایی را به باد انتقاد می گیرند.

رده بالایی ها همیشه دنبال بهترین ها می گردند ! عناوین رده بالایی چون جایگاه و مقام و مال و منال و بالای کوه ها و ... و برای عناوین بهترین ها نیز می توان از ملک و مکان خوب ماشین و مسکن مناسب و آب و هوای خوب و... اشاره نمود.

برای دولت مردان خوب است که به یک وجه قابل تمایز در مهاجرت تامل کنند ! وقتی مهاجرت ها از روی بروز مشکل معیشتی و اقتصادی باشد، قطعا حاشیه نشینی شهری را با خود به همراه دارد و از این رو پدیده شوم نامیده می شود و از مفهوم هجرت که برایش مزیت ها نوشته اند، فاصله سیاسی اجتماعی می گیرد.

دولت مردان یادشان باشد ! نظام جمهوری اسلامی با برگزاری ۲۲ انتخابات برای ده مجلس و دوازده دولت، به مردم در اعتماد به مقامات دولت و مجلس تجربه ناموفقی ارائه داده است. اما آنها بدانند که مردم در این زمینه نیز فراموش می کنند و یا حافظه ضعیفی دارند، در حالیکه هر یک از مردم بخشی از پیکرشان را برای حفظ نظام از دست داده اند و با باقیمانده ی پیکره، خود را مدیون و مکلف به ادامه دادن راه پر رهرو ی ملی و دینی و ادای دین می بینند، چگونه اعتماد کنند تا دست فاسدهای اقتصادی و اختلاس گران در تاراج أموال عمومی کوتاه شود ؟.

آمار مرتبط با هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در ۲۷۲ روز گذشته، ۲۵ روز پاک، ۱۹۲ روز سالم، ۵۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۴ روز ناسالم برای تمامی گروه‌ها بوده است. تعطیل کردن یعنی تحمیل هزینه های عوامل تولید و استهلاک سرمایه های ثابت در بخش های مختلف اجرایی، بدون هیچگونه درآمد ملی !

مفاد و مقررات هر قانون را چه کسانی تنظیم و تصویب می کنند که مشکل معیشتی مردم کشور حل نمی شود ؟

چرا هوای تهران و کلان شهرها با قانون هوای پاک و آیین نامه های متفاوتش، پاک نمی شود ؟

چرا دولت تصویب نامه ای با عنوان « تأمین بیست درصد برق مصرفی از انرژی های تجدیدپذیر » وزارتخانه ها٬ مؤسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی تصویب می کند، اما قادر به تامین منابع و اجرای مصوبه خود نیست ؟

چرا نوسازی شبکه فاضلاب اهواز با وصف تاکید مکرر اجرا نمی شود و مردم آسیب می بینند ؟

چرا برای کنترل بیابان زایی، عملیات بیابان زدایی را با استفاده از مالچ نفتی توصیه و تصویب می کنند، اما عده ای باسواد و دانشمند و دردمند محیط زیست با متولی امر نه تنها همراه نیستند، بلکه مجموعه عملیات اجرایی بیابانزدایی را به حق یا نابه حق تهدید محیط زیست و نابودی تنوع زیستی می دانند تخریب می کنند !

مکرر منت باد را می کشید، تا هوا پاک شود ! اگر از این ستون به آن ستون می کنید، یعنی اهلیت ندارید و فرصت های مردم را می سوزانید !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم