آمار بازدیدکنندگان سایت

02224684
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
991
1310
2301
29363
34113
2224684

آی‌پی شما: 3.214.224.224
امروز: ساعت

فقدان پژوهش و سرگشتگی ناشی از اجرای ایده ی تنفس جنگل !

۲۵ آذر روز پژوهش گرامی باد

فصل بودجه ریزی است و دولت و مجلس درگیر این مسئله پیچیده و مهم ! لطفا به پژوهش اهمیت دهید

 فقدان پژوهش و سرگشتگی ناشی از اجرای ایده ی تنفس جنگل !

۲۵ آذر روز پژوهش گرامی باد

فصل بودجه ریزی است و دولت و مجلس درگیر این مسئله پیچیده و مهم ! لطفا به پژوهش اهمیت دهید و در اجرای نتایجش غفلت نکنید ! اساسا هر اقدام اجرایی را بر حسب نتایج پژوهش به اجرا بگذارید، تا دانش بنیان بودن اقدامات اجرایی، قابل دفاع باشد. اکنون لازم است که ملت بدانند چرا باید برای منابع سرشار طبیعی تجدید پذیر و غیر قابل تجدید خود، فقط هزینه داشته باشد و در بودجه سنواتی درآمدی از این منابع برای خود گردانیش به چشم نخورد و مضاعف بر این، چرا باید ناتوانی در تامین بودجه حفاظت و مراقبت، سبب بروز انواع تهدیدات شود ؟

آگاه باشید که موسسه پژوهش های مجلس در سال ۱۳۹۲ نتیجه پژوهشی با عنوان ''سنجش میزان آسیب پذیری بخش‌های مختلف اقتصادی'' را منتشر نمود که در آن سرمایه گذاری در جنگلداری با معیار ضریب فزاینده ی تولید، توجیه داشت و مزیت دار بود، اما ایده تنفس جنگل هیچ نتیجه پژوهشی نداشت و مجلس بدون توجه به نتیجه این پژوهش و همچنین بی توجه به مفاد نقشه جامع علمی کشور، بند ف ماده ۳۸ را در برنامه ششم تصویب کرد و اگر اکنون مجلس خود ارزیابی کند، بی تردید با ویرانه ای از دارایی های تولید شده پنجاه ساله در طرح های جنگلداری متوقف شده مواجه می شود !

به راستی ماشین برنامه توسعه را در کدام جاده می رانید که هر ساله فاصله بیشتری با ایستگاه رضایتمندی مردم پیدا می کنید ؟.

در احصا و بر شمردن منابع طبیعی تجدیدپذیر و غیر قابل تجدید، چنان استادانه می نویسید که مردم غرق در نعمتند ! اما می بینید که این دارایی ها هیچ نقشی در پهن تر شدن سفره مردم یا حتی ذینفعان در منابع طبیعی ندارند و تدبیرها نیز تا کنون کارساز نبود و سفره ها هر روز کوچکتر شد و امیدها از دست رفت !

اقدامات اجرایی مدیریت منابع جنگلی کشور را بر مبنای تصور و وهم و گمان بنا نهادید و طرح جنگلداری دارای اقتصاد درونزای بدون نیاز به بودجه دولتی را متوقف و تعطیل و برای وظیفه حفاظت و مراقبت از دارایی ها، این طرح ها را به بودجه دولتی وابسته کردید و هیچگاه حاضر نشدید از پیشنهاد دهندگان تنفس جنگل، نتیجه پژوهش ایده تنفس را بخواهید و آنها هم هر از گاه که تحت فشار قرار می گرفتند، می گفتند فلان کشور و فلان کشور این ایده را اجرا کرده اند !

آنقدر تدبیر نداشتید که به آنها بگویید شما که علم کلاسیک مکاتب جنگلداری کشورهای مختلف جهان را برای مدیریت جنگل ها مناسب نمی بینید و قبول ندارید، چگونه در کسوت مروج برای اجرای ایده های تنفس جنگل و توقف بهره برداری ایفای نقش می کنید ؟  در حالیکه برای اجرای این ایده نه در جهان و نه در کشور ما، هیچ نتیجه پژوهشی را ارائه نکرده و نمی کنید ؟

شما مقامات محترم که مکرر از پروژه نفوذ و تخریب بنیان های اقتصادی کشور می گویید، هرگز بر روی این نکته که دشمنان فراسرزمینی به انحاء مختلف به فکر تخریب بنیان های اقتصادی کشور هستند، تمرکز نکردید و به آنها فرصت دادید تا بنیان مدیریت دارای اقتصاد درونزای جنگل های شما را با همین نوع ایده های مبتنی بر وهم و گمان تخریب کنند ! چرا با وصف اینکه مستحضرید که حتی قادر به تامین کمترین مبالغ هزینه نگهداری و مراقبت جنگل ها نشدید، این مسئله پیچیده شده را حل نمی کنید ؟

برای کشور وقوع ۴۳ نوع بلای طبیعی را احتمال می دهید، اما در تامین بودجه مورد نیاز حفاظت و احیا و توسعه و بقای منابع جنگلی جدی نیستید، حاضرید برای سرانه نگهداری زندانیان، بودجه ۱۲ برابری سرانه آموزش و پرورش، اختصاص دهید و اما به آموزش و پرورش و پژوهش و تحقیق اهمیت ندهید ؟

اما شما مقامات دولت و مجلس خوب است بدانید ! به قدری مواد مسکوت مانده و اجرا نشده در کشور وجود دارد که اگر بنا باشد حتی بند ف ماده ۳۸ را اجرا نکنید ! توجیه حقوقی فنی عدم امکان اجرا و یا مهیا نبودن شرایط اجرا و یا حتی نتایج بسیار بد نتایج مقدماتی اجرای این بند، برای دستگاه های نظارتی قابل قبول داشته باشید !.

اما سخن از عدم اجرای بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه نیست ! اجرای بسیار بد و بر خلاف بند ف منجر به چنین نتایجی شده است. ظرفیت متعدد و متنوع جنگل های هیرکانی، فرصت اشتغال ۵۰۰۰ نفری و امکان برداشت از کف جنگل بیش از ۳ میلیون مترمکعبی بدون نیاز به بودجه دولتی دارد.

باید همه تمهیدات لازم را در اهمیت دادن به نتایج پژوهش معمول کنید، تا تحت سیاست های اقتصاد مقاومتی، تا عامه مردم از مواهب منابع جنگلی منتفع شوند و به جای بودجه غیر قابل تامین مراقبت و نگهداری برای جنگل ها، در بودجه سنواتی ۹۹ بر پایه اقتصاد درونزا، بودجه مناسبی برای حفظ احیا و توسعه جنگل تامین شود.

تردید نکنید ، سرشکستگی ناشی از اجرای ایده تنفس جنگل جدی است !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم