آمار بازدیدکنندگان سایت

02224740
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1047
1310
2357
29419
34113
2224740

آی‌پی شما: 3.214.224.224
امروز: ساعت

انسجام بخشی ریل توسعه روستایی است !

 

از خودمان بپرسیم: کدام دستگاه محوریت توسعه روستایی را به عهده داشت ؟‌ معاونت توسعه روستایی

 

 

انسجام بخشی ریل توسعه روستایی است !

از خودمان بپرسیم: کدام دستگاه محوریت توسعه روستایی را به عهده داشت ؟‌ معاونت توسعه روستایی در معاونت ریاست محترم جمهور – وزارت کشور - وزارت کار و تعاون – وزارت جهاد کشاورزی با سازمان های مستقل «سازمان جنگل ها... - سازمان تعاونی روستایی – وزارت میراث فرهنگی و گردشگری – بنیاد مسکن - سازمان بسیج  - کمیته امداد - ستاد اجرایی فرمان امام - و... بالاخره هر دستگاهی در روستاهای کشور هر کاری مؤثری کرد اما متاسفانه منفک از دیگر دستگاه و یعنی هر کی برای خود کاری کرد !‌

به دلیل نا مشخص بودن سکاندار در توسعه روستایی کشور، ناپایدار توسعه دور از ذهن نیست، زیرا مجموعه اقدامات غیر منسجم خود یک آسیب جدی در توسعه روستایی تلقی می شود، یعنی در مفهوم حکومت این آسیب را باید به عنوان محصولی از عدم تحول و توسعه دانست که نتوانست مدیریت را در روستاها با ارتقا و توسعه مواجه کند و به سطح حکمرانی برسد.

جنس این کلمات حرف معمول نیست، بلکه باید آن را یک گزارش مقدماتی و اجمالی، از یک برنامه عملیاتی محسوب نمود. از این رو توصیه می کنم مفاد این یادداشت را با دقت و تامل بخوانید !

وزارت جهاد کشاورزی حداقل در هر دهستان یک خانه ترویج دارد ! البته بدلایلی از کارایی لازم برخوردار نیست ! اما وزارت کشور و سازمان بسیج در هر روستای دارای سکنه دائمی، یک دهیار و دهیاری و یک پایگاه بسیج دارند ! پس این وزارت و سازمان بسیج، نقشه راه رسوخ و نفوذ آسانتری برای توسعه دارند.

لشکر مهاجم بیکاری کشور را می توان با عملیات تهاجمی ی توسعه روستایی شکست داد.

همچنانکه شورا و دهیاری منشا خدمات مختلفی هستند و مخصوصا ناظر به اجرای طرح هادی روستا می باشند، توسعه کالبدی است و در بر گیرنده مفهوم توسعه اقتصادی اجتماعی چند جانبه نیست ! اقدامات کنونی سازمان بسیج نیز در توسعه روستایی ستودنی است، اما در هر حال هر گونه اقدام فاقد انسجام بخشی این سازمان با دیگر سازمان ها در توسعه اقدام موازی تلقی می شود.

اما برای دستیابی توسعه روستایی پایدار باید به انسجام بخشی اهمیت داد.

از این رو باید بر یکپارچگی مدیریت تاکید نمود و از تفرق پرهیز کرد !

با این ملاحظه که وزارت کشور و سازمان بسیج ساختار توسعه یافته تری نسبت به دیگر سازمان ها، حتی وزارت جهاد کشاورزی  ! « مخصوصا با سازمان مستقل جنگل و مرتع، نمایندگی مالکیت منابع طبیعی و سازمان امور اراضی متولی امور اراضی زراعی و باغی روستاهای کشور را به عهده دارند»

بنابراین باید وظیفه توسعه روستایی مستقر در حوزه معاونت رئیس جمهوری را به این وزارت کشور یا وزارت جهاد کشاورزی و یا سازمان بسیج محول نمود و آن ساختار را از معاونت اول رئیس جمهور منتزع نمود.

بالاخره از بین این دستگاه ها جهت توسعه روستایی یک دستگاه را به عنوان دستگاه محوری تبدیل نمود و بقیه دستگاه ها، نهادها را، دستگاه های همکار محسوب کرد، باید به درستی و دقیق مشخص شود در هر سال اجرایی، چه کارهایی باید انجام بگیرد و چه دستگاه همکار در برنامه توسعه، چه کارهایی را باید انجام دهد.

اساسا نباید برنامه توسعه روستایی را بر مبنای برنامه توسعه پنج ساله بنویسند، بلکه باید مستقل و در قالب برنامه دهساله انجام دهند. برنامه های توسعه روستایی کنونی مصداق پول پاشی است، یعنی برنامه ریزی اینگونه توسعه روستایی، دارای ریخت لازم در راستای توسعه نیست !

در برنامه ریزی توسعه روستایی کنونی هر عدد و رقمی را نوشتند، اما حتی آن را اجرا نکردند ولی اما توانستند ! بهانه بیاورند و یا بگویند، مدیریت تغییر کرد و اعتبار مصوب تخصیص نیافت، شرایط اجرا سخت شد – مردم استقبال نکردند و... یعنی می توانند از زیر بار مسئولیت فرار کنند.

برنامه توسعه روستایی باید مبتنی بر ظرفیت های درونی روستا به نحویکه ریخته شود که از سال سوم و چهارم اجرا، نیازی به پیش بینی و تامین و تخصیص بودجه دولتی نداشته باشد.  یعنی می توان رکود اقتصادی را به سمت تحرک اقتصادی سوق داد و تحت شرایط رونق تولید از وابستگی به بودجه دولتی خلاص شد !

به زبان دیگر ! توسعه یعنی اینکه بخش غیر دولتی فعال است و دولت ناظر ! حکومت کردن به حکمرانی تبدیل شد، اما این تجلی توسعه مدیریت را هنوز هیچگاه هیچ کسی در هیچ برنامه ی توسعه ی هیچ دستگاه و نهادی مشاهده نکرد !

این نکته را هیچگاه از یاد نبرید !‌ کشور به برنامه توسعه روستایی رکود زدا و تحرک زا نیاز دارد.   

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم