آمار بازدیدکنندگان سایت

02328762
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
271
1167
6988
32597
39488
2328762

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

نهادها و دستگاه های اجرایی فعال در توسعه روستا !

نهادها و دستگاه های اجرایی فعال در توسعه روستا !

روستاییان و عشایر از هر نوع حمایت محرومند و نهادها و دستگاه های اجرایی فعال در توسعه روستا، هر یک با برنامه های سنتی خود مشغول !

آیا متولی روستا و عشایر کشور واقعاً مشخص است ؟ کدام دستگاه و نهاد محور است ؟ چگونه می توان با این وضعیت حمایت کننده و پناهگاه روستاییان و عشایر را شناخت ! به راستی آسیب ها یا موانع در عدم توسعه یافتگی روستاها و محرومیت فراگیر، از چه جنسی هستند ! که کشور نمی تواند از پدیده شوم مهاجرت خلاص شود.

اگر به فعالیت دلسوزانه این همه دستگاه های اجرایی مشتمل بر: معاونت توسعه روستایی معاون اول رئیس جمهور – وزارت کشور - وزارت تعاون – وزارت جهاد کشاورزی با سازمان های مستقل« امور عشایری –تعاون روستایی – مدیریت امور اراضی و مخصوصا سازمان جنگل که جنگل ها و مراتع و بیابان ها و اراضی مستحدث و ساحلی را مدیریت می کند» - وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و نهادهایی چون: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام – سازمان بسیج مستضعفان - کمیته امداد - بنیاد مسکن - بنیاد مستضعفان تامل کنید ! در خواهید یافت هر نهاد و دستگاه اجرایی با صرف اعتبارات گاه کلان، خدمات متنوعی دارد، اما این مدیریت جزیره ای حتی هیچگاه نتوانسته با همگرایی در اقدام ملی، به ظرفیت مجمع الجزایر برسد و در راستای توسعه روستایی و افزایش بهره وری به اثر بخشی استفاده از عوامل تولید تمرکز کند.

اداره شهرها با یک شورا و شهردار و اداره روستاها با این همه نهاد و دستگاه اجرایی خدمات رسان ! روستا از شهر بزرگتر است ! یا حلقه ای حیاتی مفقود و پیدا کردنش سخت شد.

اگر نتایج در توسعه روستایی کشور ضعیف است ! مطمئنا فرازهای مندرج در راهبرد ها و سیاست های اجرایی و اقدام های ملی، از جنس حرف ها و گفتار اراده های ضعیف است. اراده های قوی همیشه در عمل نمایان می شود.

باید با تامل به نقشه جامع علمی کشور مصوب دیماه سال ۱۳۸۹ شورایعالی انقلاب فرهنگی - به قانون اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی -  به سیاست های کلی نظام در زمینه های مختلف -  به سیاست های کلی برنامه های پنجساله چهارم و پنجم و ششم توسعه - به قوانینی مختلفی که در دو دهه اخیر در راستای توسعه کشور تصویب شد در مورد توسعه روستایی به بررسی راهبردها و اقدامات ملی و تحقق هدفگذاری پرداخت.

چگونه در حالیکه در این دو دهه اخیر کشور شاهد همان روندِ افزایش محدوده و مساحت شهرها و افزایش تعداد شهرها بوده است، می توان سطح خدمات دولت و نهادها در روستاهای کشور را مثبت ارزیابی کرد ؟

آیا تا کنون فکر کرده اید که، توسعه روستایی محورتوسعه پایدار است.

یعنی هر توسعه ای بدون توسعه روستایی قطعاً مایل به سمت ناپایداری است، زیرا اگر هر روستا فاقد برنامه توسعه روستایی نباشد، بی تردید با پدیده شوم مهاجرت روستایی مواجه خواهد بود و بدین ترتیب این پدیده عامل و منشا ناپایداری هر نوع توسعه در محدوده شهری و کلان شهرهای کشور است.

برنامه توسعه روستایی به طور مستمر به اعتبار دولتی نیاز ندارد، فقط برای راه اندازی برنامه و برنامه های حمایتی مانند انواع حق بیمه ها و معافیت های مالیاتی که در زمره حمایت همه جانبه محسوب می شود، به اعتبار دولتی نیاز هست، بنابراین ممکن است نیازهای همه جانبه مستلزم اختصاص بودجه گردد، اما دلیلی ندارد که برای احتمال ها، بودجه دولتی اختصاص داده شود و چشم های مجریان توسعه روستایی به دست دولتمردان و درِ خزانه داریکل دوخته شود.

بودجه عامل و ابزار راه اندازی اجرای برنامه است، یعنی همان عامل از عوامل تولید ! اما توسعه روستایی را باید سرمایه اجتماعی تلقی نمود و بر اساس اصول حکمرانی خوب، شالوده یک برنامه ریزی برای بخش غیر دولتی را ریخت داد و باید درک کرد که برنامه های کنونی توسعه روستایی، ریخت مناسبی را ندارد !

این استدلال ها متکی بر دانش بومی - انتفاع از طریق افزایش بهره وری و کاهش حد بهره برداری از منابع طبیعی – اجتماع محور کردن مطالعات با تاکید بر برنامه ریزی از پایین به بالا – توانمند سازی دوجانبه عوامل اجرایی و نظارتی و مخصوصا ذینفعان برنامه متکی است.

در بین دستگاه های اجرایی و نهادها هر دستگاه و نهادیکه ساختار طولی تشکیلاتش را بسط داده است باید محور باشد و سایر دستگاه ها باید دستگاه و نهاد همکار باشند، اگر به وزارت کشور تکیه کنیم که دستگاه محوری باشد، توسعه تشکیلات دهیاری پیشنهاد می شود - اگر به سازمان بسیج تمرکز کنیم که محور باشد، پایگاه مقاومت بسیج  پیشنهاد می شود ! اگر به وزارت جهاد کشاورزی را دستگاه تخصصی فعالیت های روستایی بدانیم، خانه های ترویج محور و سایر دستگاه ها و نهادها به عنوان دستگاه همکار می توانند در توسعه روستایی ایفای نقش کنند و در هر حال مدیریت باید یکپارچه شود.

اگر دولت دست و پای بخش غیر دولتی را نبندد، میوه تحرک اقتصادی را خواهد چید ! اما اگر به این نکات بی توجه باشد، هر گلی از گل های هر برنامه ای در معرض انواع آفات و امراض و تنش های گرما و سرما می خشکد و می سوزد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم