آمار بازدیدکنندگان سایت

02328786
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
295
1167
7012
32621
39488
2328786

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

بهت بلوار کشاورز

خلیلیان که کارنامه برجسته دوره وزارتش، فروش کاخ کشاورزی است، گفت: «برخی ۱۲ سال وزیر بوده ‌ولی 

 

بهت بلوار کشاورز 

خلیلیان که کارنامه برجسته دوره وزارتش، فروش کاخ کشاورزی است، گفت: «برخی ۱۲ سال وزیر بوده ‌ولی حرفی برای گفتن ندارند. وضعیت ما به ۳۵ سال قبل برگشته است» او راست گفت وضع کشاورزی کشور همچنان است که گفت.

بین کشاورزی معیشتی با کشاورزی اقتصادی ! فاصله بسیار زیادی است، اما کشاورزی جهادی لابد نسخه بومی کشاورزی اقتصادی است و به هر حال چهار وزیر در سه دهه اخیر آقایان «کلانتری – حجتی – اسکندری - خلیلیان » مستحق دریافت مدال افتخار برای بازی واگذاری زمین در منابع طبیعی هستند و با بی توجهی در سرمایه گذاری برای حفظ و احیا و توسعه از یگدیگر سابقه درخشان تر بر گشت به ۳۵ سال قبل و نقطه سر خط دارند !

اما با اظهارات صادق خلیلیان بلوار کشاورز کلانشهر تهران بهت زده شد، که خلیلیان هویتش را به ثمن بخس فروخت و اکنون بی ملاحظه به رکود اقتصادی، منتقد عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم شده است.

بعد از انقلاب بتدریج نماد و الگوی اصلاح نظام بهره برداری «شرکت های سهامی کشت و صنعت مغان جیرفت هفت تپه و ... » در اقصی نقاط کشور نابود شد، اما وزارتخانه مزبور هیچگاه نتوانست الگوی جهادی خود را پیاده سازی کند و فعالیت کشاورزی در کشور با این وزرا، با همان نظام بهره برداری سنتی، کشاورزی معیشتی خود را دنبال کرد.

کلانتری که در دیماه ۷۹ استعفا داد، این استعفا حداقل پایانی برای یک آغاز بود، تا موازیکاری های بین دو وزارتخانه به سمت یکپارچگی برای کشاورزی جهادی سوق یابد. البته خرج ادغام و انحلال همچنان اراضی ملی نوشته شد و نتیجه حرکت جهادی نیز همان نتیجه تحرکات کشاورزی سنتی را در پی داشت.

در هر حال هیچیک از این وزرا نباید خود را مبری بدانند، تلاطم بازار گاهی پیاز اشک کشاورز را در آورد و گاهی بوی گند سیر و یا سیب زمینی را بر ملا کرد و یا گوجه و هندوانه بود که آبروی کشاورزان را زیر چرخ های تراکتور له کرد و قاچاق گوسفند و گوشت که با خود مدیران آلوده و فاسد را به بازداشتگاه تاریخ برد و یا جنگل استان گلستان که یک ماه می سوخت و البته هیچگاه کک کسی چون خلیلیان نگزید !

در بعد انقلاب مقامات عناوین با مسمایی به خود یا ساختار تشکیلاتی ابتکاری خود دادند ! عنوان جهاد کشاورزی نیز یکی از این عناوین با مسماست مثل عینعلی یا ذولفعلی خودمانی ! که مادر زادی کور و کل بودند.

آنگاه که سیاست های کلان بخش کشاورزی کشور را می خوانیم، نه حرکت جهادی می بینیم و نه کشاورزی اقتصادی و یا اقتصاد کشاورزی ! کشاورزان کشور کلاً این نوع سیاست ها را دیمی می پندارند و با تجربه دیم کاری خود، حق دارند که نگاه شان همیشه به آسمان باشد و امیدی به حمایت متولی بخش کشاورزی نداشته باشند!

بهترین اراضی آبی با خاک حاصلخیز آبرفتی در طول دو دهه هشتاد و نود به سرعت، با افراز و تفکیک و تغییر کاربری مواجه و زیر خروارها بتون مسلح مدفون شد و توسعه شهری را بجا گذشت.

از تولید گندم باید گفت که با بهانه خودکفایی، بهای سنگین تخریب خود را در اراضی دیم شیبدار بجا گذاشت و با عملکرد متوسط حدود یک تن در هکتار، فرسایش خاک ۳۲ تنی در اراضی باصطلاح زراعی، اما همه می دانند که اراضی مرتعی بود و هست ! بجا گذاشت.

به توسعه کشت چای اشاره کنیم که سازمانش با انتزاع از وزارت بازرگانی، به وزارت کشاورزی الحاق شد و از سرکول درختچه ها و درختان و ارتفاعات جنگل های هیرکانی بالا رفت !

گاهی به نعل و گاهی به تخته زدن نه خودکفایی بجا گذاشت و نه امنیت غذایی !

خلیلیان که در دوران تشدید تحریم یهویی از خواب پرید، توجهش به افزایش قیمت جلب شد و مقایسه هایی که البته در مفهوم و بیان سختی و مشکل معیشتی مردم درست و راه رفع مشکل او کلا نادرست ! رشد منفی درآمد نفتی در سال ۹۰ توجهش را جلب کرد، اما شاید تفاوت دو مبلغ درآمد سال ۹۰ با سال ۹۷ و یا ۹۸ به قدری زیاد بود که مقایسه را راکد گذاشت تا رکود اقتصادی درست معنی نشود.

اقای خلیلیان نه حجتی نه کلانتری ! اگر از بد اخلاقی های ترامپ گونه اسکندری که ما مدیران منابع طبیعی را در حضور جمع در مراسم تودیع و معارفه مهندس تورنگ میر غضب نامید، تلاش شبانه روزی اش با نماد بد خطی در خودروی خدمت قابل اعتنا باشد، اما هر چه بود و هست، نتیجه کشاورزی جهادی است که به سازمان جنگل ها، روسای خادم گرفتار در بند تحمیل کرد و قادر به اجرای الگوی کشت نیست و گوجه و پیاز و سیب زمینی روی دست کشاورز باقی گذاشت و کشاورز را در بازار متلاطم به حال خود رها کرد.

دنیای عجیبی است هنوز بلوار کشاورز باورش نمی شود، هیچ تعلقی به کشاورزان و کشاورزی کشور ندارد مات و مبهوت از آنتصمیم عاری از خرد است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم