آمار بازدیدکنندگان سایت

02181573
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
277
1678
9143
20365
33325
2181573

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

کی کجای برنامه زراعت چوب کشور است.

بخش تحقیقات کشور پای برخی ار ارقام از گونه های سریع الرشد چوبده، کارشناسان محقق جوان خود

کی کجای برنامه زراعت چوب کشور است.

بخش تحقیقات کشور پای برخی ار ارقام از گونه های سریع الرشد چوبده، کارشناسان محقق جوان خود را پیر کرد تا یک رقم به زارع معرفی شود. برای برخی ها این حرف ها[1] بسیار بی معناست !

در راستای کاهش وابستگی بخش صنایع چوب کشور به جنگل های طبیعی در پنجاه سال گذشته، می توان به فعالیت های با اهمیت انتخاب و اختصاص اراضی مناسب برای ایستگاه های تحقیقاتی و مجموعاً زراعت چوب در بخش کشاورزی و منابع طبیعی اشاره نمود. البته اکنون با توسعه شهرها برخی از این اراضی در قلب شهرها قرار گرفت و ارزش ملکی بالایی و امکان آزمندی ... !

خبر جلوگیری از خروج چوب صنوبر از استان گیلان نشانه فروپاشی همه ی شالوده های مدیریت بخش جنگل است. ایکاش تاریخچه مدیریت جنگل به این شکل رقم نمی خورد و توقف بهره برداری از جنگل به توقف هرگونه بهره برداری منتهی نمی شد و محدود به مباحث قطع درخت از جنگل طبیعی می گردید، ایکاش افکار عمومی می توانست با کسب مهارت در تفکر نقادانه، مانع از تخریب بنیان های دارای اقتصاد درونزا در مدیریت جنگل و تولید چوب برای صنایع سلولزی کشور شود.

ایسنا در خبر افزایش کشت بامبو در گیلان به نکته ای از اظهارات استاندار استان گیلان اشاره کرد : «هاشم نیا با بیان این مطلب که پس از بهره‌برداری اولیه از گیاه بامبو به تدریج مردم استان مانند کشت صنوبر و کیوی از گسترش کشت بامبو هم حمایت می‌کنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون 5 کارخانه MDF در گیلان در حال ساخت است که به زودی کارخانه لوشان و فومنات به بهره‌برداری می‌رسند. وی گفت: صنوبرهای استان که هم اکنون به استان مازندران فرستاده می‌شوند پس از بهره‌برداری این کارخانه‌ها دیگر حتی یک کیلو صنوبر هم از استان خارج نخواهد شد. »

استاندار گیلان می توانند با دو خط نامه چنین دستوری را خطاب به پلیس راه ها صادر کنند ! اما احتمالا از متن و حاشیه های صدور چنین دستوری برای تحقق چنان هدفی که خود تبیین کرده اند، بی اطلاع هستند.

❊ - پروانه تاسیس این ۵ کارخانه صنایع چوب در دولت نهم و دهم بدون موافقت سازمان جنگل ها و بر خلاف برنامه صیانت از جنگل صادر شد و نحوه تامین ماده خام مورد نیاز از طریق واردات در متن پروانه تاسیس درج شده است.

❊ - زارعان استان گیلان پس از صدور دستور استاندار از بیشترین درآمد در زراعت چوب به سمت کمترین درآمد در این فعالیت اقتصادی سوق داده می شوند.

❊ -  راهبرد و سیاست اجرایی برنامه زراعت چوب مخدوش و رونق زراعت چوب در استان گیلان از دست می رود.

و حاشیه هایی نیز هم ! به عنوان مثال استان ها در کشور هنوز فدرالی مدیریت نمی شوند تا تصمیم فدرالی بگیرند. جنگل های استان گیلان ملی است و برنامه زراعت چوب و تولیدات آن، حاصل خدمات سازمان جنگل و موسسه تحقیقات کشور برنامه استانی نیست، یک برنامه در سطح ملی است !

این خبر قطعا از دید روابط عمومی اداره کل و سازمان جنگل ها... پنهان ماند، که مدیر ملی زراعت چوب یا دیگر مدیران هیچ واکنشی نشان ندادند.

من در سال ۹۳ با نظر وزارتی ابلاغ صدور ممنوعیت چوب صنوبر مواجه بودم ! مخالفتم بی نتیجه شد و بدون اطلاع من به وزارتخانه اعلام شد و بدرین ترتیب صدور تولیدات چوب صنوبر به کشور عراق ممنوع شد. چوب ها در یارد گمرگ باقی ماند و به سبب کاهش وزن به صادرکنندگان خسارت وارد شد، با انتشار اخبار سرگردانی صادر کنندگان، قیمت چوب در استان مزبور به شدت تنزل کرد و این فعالیت در آن استان از صرفه اقتصادی افتاد.

ضمناً تبصره ۵ ماده ۱۵ قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۴۶ و اصلاحیه های بعدی مربوط به گونه های جنگلی است و نباید با شرح موسع به چوب و هیزم حاصل از زراعت چوب تعیمیم داده شود.

مالک اراضی زراعی تحت زراعت چوب نه استانداری نه سازمان جنگل ها و نه سازمان امور اراضی و نه صاحبان صنایع  !  کی کجای برنامه زراعت چوب است و به چه میزانی نقش دارد !

قوانین مختلفی در کشور تحت اجراست و مقامات کشور و استان قانونا استاد ممانعتند ! اما در راستای حمایت از تولید تکالیف قانونی خود را برای مردم احصا و در حق تولید کنندگان ایفا کنند.  

قطع وابستگی بخش صنایع چوب کشور به جنگل های طبیعی کشور، با استفاده گونه های سریع الرشد « صنوبر – بامبو – اکالیپتوس - پالونیا» بخشی از سیاست جنگل بود و هست و شرکت چوکا و جنگل های جلگه ای اختصاص یافته در حوزه شفارود برای زراعت چوب، مصداق بارز قطع این وابستگی و همچنین دخالت موازی و اختلال در برنامه ملی زراعت چوب سازمان محسوب می شوند و ابزار ژورنالیستی بعضی ها با عنوان گونه غیر بومی و مهاجم، با وجود این همه گونه های غیر بومی در بخش زراعت کشور، هرگز در خارج از جنگل های طبیعی کاربرد ندارد.[1] - اهمیت فعالیت دانش بنیان و تولید دانش و یافته علمی جدید !

 

 [1] - اهمیت فعالیت دانش بنیان و تولید دانش و یافته علمی جدید !

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم